Tento článok Vás oboznámi so základnými technikami navliekania korálikov: s rôznymi spôsobmi navliekania, so začatím a ukončením práce, s pripevnením uzáverov atď. Dáva nápady na použitie rôznych korálikov. Začiatočníci i pokročilí si tu môžu nájsť užitočné nápady a rady. Pustite sa do toho bez obáv a zhotovte šperky pre seba alebo pre svojich priateľov či rodinu. K náhrdelníkom môžeme zhotoviť náramky, náušnice.
Obrázky a návody ako si vyrobiť šperky
Spoločenské alebo každodenné oblečenie môžeme spestriť alebo zvýrazniť so šperkami vlastnej výroby. Na základe názorných obrázkov a návodov si ľahko môžeme pripraviť šperky, ktoré sa nachádzajú v tejto knižke a po zvládnutí základných techník môžeme realizovať aj vlastné nápady.
K navliekaniu korálikov Vám želáme príjemnú zábavu.
Materiály a nástroje
Na zhotovenie šperkov, ktoré sú zobrazené v tejto knižke budeme potrebovať nasledovné materiály:
Koráliky
V predajniach hobby dostať veľký výber sklenených korálikov najrôznejších farieb, veľkostí, tvarov a kvality. Oplatí sa vybrať české koráliky, ktoré sú výbornej kvality, sú síce drahšie, ale sú oveľa rovnomernejšie, preto sa s nimi pracuje lepšie. Tieto koráliky sa v predajniach zvyčajne predávajú v balení po 1-1,5 dkg. Toto množstvo stačí na výrobu jednotlivých šperkov. V prípade lacnejších korálikov ázijskej výroby sa môže stať, že kvôli ich nerovnomernej veľkosti pri viacnásobnom navliekaní ihla cez ne neprejde. Takéto koráliky si môžeme odložiť pre iné účely. Rozmery a farby korálikov uvedené v tejto knihe nemusíme striktne dodržať, môžeme sa spoliehať na vlastnú fantáziu a vkus.
Obľúbené druhy korálikov
Sklenené koráliky: drobné (zvyčajne s 2-3 milimetrovým priemerom), pestré koráliky vyrobené zo skla. Sklenené koráliky dostať aj priemerom 4-5 mm. Rôzne tvary (kvapka, kocka, zrnko ryže) môžeme ľubovoľne kombinovať. Sklenené koráliky firmy Gütermann, ktoré sú obľúbené kvôli svojim nezvyčajným a jedinečným tvarom, sa dajú veľmi dobre kombinovať s bežnými sklenenými korálikmi.
Voskové perleťové koráliky: sú väčšie ako sklenené koráliky, úplne okrúhle, vyrobené z plastu alebo vosku. Tieto koráliky sú samozrejme atraktívnejšie, dajú sa kúpiť v perleťových odtieňoch podobných pravej perle. Ďalej v texte ich nazývame tekla koráliky.
Brúsené koráliky: väčšinou sú vyrobené zo skla, predávajú sa v rôznych veľkostiach a nespočetných farbách. Mimoriadne krásne brúsené koráliky sú kryštáliky Swarovski®, ktoré sú síce drahšie, ale vďaka svojmu žiarivému lesku z nich stačí na jeden náhrdelník pár kusov.
Kovové koráliky: kovové koráliky sú veľmi módne, vďaka svojmu peknému vypracovaniu sa môžu nosiť aj ako samostatné medailóny, ale dobre sa hodia aj k rôznym vzorom. Predávajú sa aj také druhy, v ktorých sa trblietajú štrasové kamene, vďaka čomu sú šperky atraktívnejšie.
Podlhovasté koráliky: tenké, podlhovasté sklenené koráliky, ktoré sa predávajú v odtieňoch dobre ladiacich so sklenenými korálikmi.
Navliekacie vlákna
Na navliekanie korálikov môžeme použiť rôzne druhy navliekacích vláken, správny výber vlákna je však veľmi dôležitý, lebo určuje celkový charakter šperku.
Silon na koráliky: silon na koráliky je nie veľmi pružné umelé vlákno. Na navliekanie korálikov je ideálny silon s priemerom 0,20-0,25 mm. Môžeme ho použiť na zhotovenie takých šperkov, pri ktorých je dôležitý pevný tvar. Na výrobu jemných, padavých šperkov nie je vhodný. Silon na koráliky sa ťažko predlžuje, preto z neho vždy odstrihnime dostatočne dlhý kus. Ťažko sa navlieka do ihly, väčšinou sa to ani nepodarí, ale pretože je dosť pevný, dá sa použiť aj bez ihly. Ak koráliky navlečieme v jednom rade za sebou, môžeme pracovať s jedným vláknom. Silon je vhodný aj pri práci s väčším počtom vláken, pretože sa dá prevliecť viackrát aj cez malé koráliky.
Niť na navliekanie korálikov: veľmi silná niť z umelého vlákna, zvyčajne sa predáva označená číslami 60 a 80. Pozor, číslovanie často môže byť zavádzajúce, pretože čím je číslo vyššie, tým je niť tenšia. Odporúča sa na výrobu jemných, padavých šperkov. Neodstrihnite príliš dlhú niť, pretože jej koniec sa ľahko rozstrapká, radšej ju predĺžte pomocou tkáčskeho uzla. Na toto vlákno sa koráliky navliekajú pomocou ihly. Oplatí sa ju použiť dvojmo, aby bola silnejšia a dá prevliecť viackrát cez koráliky. Ťažko sa navlieka do ihly, preto koniec nite treba potrieť voskom alebo mydlom, koniec sa tým spevní a nerozstrapká.
Oceľový drôt: Pevné kovové vlákno obalené v plaste sa predáva v rôznych farbách. Treba s ním pracovať veľmi opatrne, lebo sa ľahko ohýba a potom sa už nedá vyrovnať. Na toto vlákno sa koráliky a uzávery pripevňujú stoperom. Dostať ho v rozmeroch 0,40-0,45 mm, preto sa cez menšie koráliky dá prevliecť maximálne dvakrát. Dobre na ňom vyniknú väčšie, nezvyčajné koráliky (napr. brúsené).
Medený drôt: na výrobu šperkov z korálikov sa používa veľmi zriedka alebo vôbec nie. Pretože je vyrobený z mäkkého kovu, ľahko sa láme, nie je vhodný na výrobu šperkov. Vhodnejší je na výrobu rôznych figúrok a šperkov z drôtu.
Guma: pružné vlákno, používa sa hlavne na výrobu náramkov.
Doplnky k bižutérii
Uzáver šperkov: v obchodoch predávajú rôzne druhy uzáverov v rôznych farebných vyhotoveniach, z ktorých si môžeme vybrať podľa vlastného vkusu. Ak sa chystáte vyrábať náramok, dajte si pozor, aby ste si nekúpili skrutkovací uzáver, pretože na jeho zapínanie potrebujete obidve ruky.
Stoper: Stoper je drobné kovové koliesko, ktoré sa používa na pripevnenie korálikov a uzáverov hlavne na drôt. Na obidve strany korálika (náhrdelníka) navlečte jeden stoper, umiestnite ho na želané miesto a stlačte plochými alebo kužeľovitými kliešťami. Pretože je malý, po stlačení je takmer neviditeľný. Predlžovač retiazky: je to kúsok retiazky dlhý asi 6 cm, ktorý sa dá pripevniť namiesto druhej časti uzáveru. Takto získate dlhší úsek, ku ktorému môžete retiazku pripnúť.
Koncový uzáver: okrúhly dielik v tvare mušle, na jeho slučkový koniec sa pripevňuje uzáver. Do dierky na okrúhlej strane priveďte navliekacie vlákna, na ktoré uviažte viacnásobný uzol. Potom koncový uzáver pritiahnite naspäť k uzlu a zatvorte ho tak, aby mušľovitá časť zakryla uzol.
Ďalšie nástroje
Nožnice: vhodným nástrojom na strihanie silonu alebo nite sú ostré nožnice. Na strihanie drôtu však nie sú vhodné, pretože sa ľahko vyštrbia. Na strihanie týchto materiálov použite kliešte.
Ihla na navliekanie korálikov: táto ihla je tenšia, pružnejšia a má menšie uško ako klasické ihly. Preto sa aj ľahšie láme, vždy si zabezpečte náhradu. Má veľmi malé uško a preto nite, ktoré sa ľahko rozstrapkajú alebo umelé vlákna sa do nej ťažko navliekajú. Je dobré koniec nite potrieť mydlom, aby sa spevnil a nerozstrapkal. Počas práce sa ihla môže skriviť, čo neznamená žiadny problém, pretože takto sa s ňou ľahšie pracuje, pokojne ju môžete používať ďalej.
Kliešte na bižutériu: najčastejšie používané kliešte sú kužeľovité, ploché a štipacie kliešte.
Ďalšie pomôcky, informácie: pracovný stôl sa odporúča prikryť filcovou látkou, aby sa koráliky neskotúľali. Majte po ruke meraciu pásku alebo pravítko, aby ste si mohli presne odmerať potrebnú dĺžku navliekacieho vlákna. Ďalej budete potrebovať rôzne ploché škatuľky alebo tégliky, do ktorých môžete nasypať koráliky. Nachystajte si viac kusov, lebo zvyčajne pracujete s viacerými farbami. Vždy dbajte na vhodné osvetlenie, používajte nastaviteľnú stolnú lampu.
Dobré rady
Pri kúpe uzáverov nezabudnite na to, že u niektorých ľudí môžu vyvolať alergické reakcie. V mnohých predajniach hobby často predávajú špeciálne uzávery, ktoré sa môžu nosiť aj v prípade alergie na kovy. Ak nemôžete zohnať takéto uzávery, pred použitím uzáver pretrite priesvitným lakom na nechty.
Základné informácie
Možno je to neuveriteľné, ale aj šperky, ktoré vyzerajú na prvý pohľad komplikovane, sú často zhotovené veľmi jednoduchou technikou navliekania. Základné techniky navliekania, ktoré Vám predstavíme na nasledujúcich stranách, sú najrozšírenejšie a tvoria základ rôznych navliekacích techník. Na základe našich poznatkov ich môžeme ďalej rozvíjať, kombinovať ich navzájom alebo kombinovaním rozmerov a tvarov korálikov môžeme vytvoriť celkom nové tvary. Pri výbere farieb je dôležitá ich harmónia, veď farby šperku sú rozhodujúce a vhodne zladené farby premenia aj tie najjednoduchšie šperky na jedinečné.
Začiatok práce
Keď máte všetky potrebné nástroje nachystané pred sebou, môžete začať pracovať. Vyberte si vlákno, s ktorým budete pracovať, odstrihnite si z neho dostatočne dlhý kus. Keď pracujete niťou, môžete odstrihnúť kratšiu, pretože niť sa dá predĺžiť, zo silonu si odstrihnite radšej dlhší kúsok, pretože ten sa nedá predĺžiť. Na jeden koniec vlákna pripevnite uzáver alebo koncový uzáver a uzáver.
Pripevnenie uzáveru
1. Na uzáver priviažte navliekacie vlákno, ktorého koniec neodstrihávajte, ale navlečte naspäť do korálikov, aby pri nosení nedráždili pokožku. Takto bude aj zapracovanie silnejšie (obr. 1-2.).
2. Ak použijete aj koncový uzáver, musíte ho navliekať ako prvý. Potom na konci silonu urobte viacnásobný uzol alebo na koniec vlákna stlačte stoper (pozri str. 10, obr. 3), a koncový uzáver pritiahnite až k uzlu alebo stoperu. Teraz ho jednoducho uzavrite na uzle alebo stopere (obr. 4). Uzáver pripevnite na koniec s uškom (obr. 5). Na pripevnenie, resp. zatváranie môžete použiť kužeľovité kliešte. Na našich obrázkoch je postup práce znázornený na drôte, lebo takto je prehľadnejší. Ak budete navliekať na drôt, presne si odmerajte dostatočne dlhé vlákno. Na priemerný krk je potrebný asi 40 cm dlhý drôt, ale pred odstrihnutím si vyskúšajte, či je to dosť dlhý, či potrebujete ešte dlhší.
V prípade, že budete navliekať na jedno vlákno, navlečte na koniec vlákna stoper, potom uzáver a nakoniec koniec drôtu priveďte späť do stopera a stlačte pomocou kužeľovitých klieští (obr. 6). Ak navliekate na viac vláken, použite koncový uzáver (obr. 7). Vlákna prevlečte cez koncový uzáver, potom cez stoper a stlačte kliešťami.
(Do stopera aj do koncového uzáveru sa zmestia až tri vlákna).
Potom koncový uzáver pritiahnite k stlačenému stoperu a uzavrite ho. K ušku pripevnite uzáver.
Predĺženie nite
Niť z umelého vlákna sa ľahko rozstrapká, preto je lepšie navliekať šperk na viac kratších vláken. Predĺžiť sa dá tkáčskym uzlom. Tento uzol prejde cez korálik, teda ho nevidno a napriek tomu je veľmi pevný.
Základné druhy navliekania
Spätné navliekanie
Na začiatku navliekania prvý korálik umiestnite do stredu vlákna, týmto rozdelíte vlákno na dve časti a pracujete ďalej s dvoma vláknami.
Podstata navliekania s dvomi vláknami spočíva v tom, že na obe vlákna navlečiete určitý počet korálikov (toto množstvo môže byť odlišné na jednotlivých vláknach), potom cez jeden korálik prekrížite vlákna, čiže cez dierky korálika prevlečiete dve vlákna oproti sebe (obr. 1a). Toto opakujete, kým nedosiahnete želanú dĺžku. Ak na vlákno navliekate odlišný počet korálikov (napr. na ľavú priadzu vždy viacej), vzor sa po určitom úseku vždy vráti k sebe, čiže prvý a posledný korálik sa dotýkajú a vytvárajú kruhovitý tvar (obr. 1b). Ak spätné navliekanie robíte týmto spôsobom, môžete zhotoviť prekrásne medailóny. Pri tomto druhu navliekania sa dá zmeniť smer navliekania (obr. 1c), ale v tomto prípade nepokračujte vo zvyčajnom smere navliekania, ale nite musíte prekrížiť cez niektorý bočný korálik. (Na obrázku 6c sme niť prekrížili cez pravý korálik.) Ak sa obrátite dvakrát po sebe, smer navliekania sa obráti o 180 stupňov, teda navliekanie pokračuje v opačnom smere. Takto môžete pripraviť menšie alebo väčšie vzory v tvare štvorca (obr. 1d).
Stužkové navliekanie
Toto navliekanie na jedno vlákno sa používa hlavne na výrobu náhrdelníkov, ale aj na vytváranie rôznych vzorov (napr. trojuholník).
Pred navliekaním prvého korálika pripevnite na koniec vlákna uzáver alebo vlákno pripevnite špendlíkom, inak korálik zbehne z vlákna. Po navlieknutí prvého korálika navlečte dva koráliky a vlákno prevlečte naspäť do prvého korálika. Takto pokračujte až kým nedosiahnete potrebnú dĺžku (obr. 2a). Po navlieknutí prvého korálika môžete navliecť viacej korálikov, takto je síce práca komplikovanejšia, ale získate širšiu stužku (obr. 2b).
Mozaikové navliekanie
Toto navliekanie je najkrajšie, ak ho robíme na niť, hotový šperk bude jemný, padavý, ale zároveň pevný a hustý ako pekná látka. Koráliky sú tesne vedľa seba, navliekaním ich vlastne zošívame (obr. 3a). Môžete vytvoriť ľubovoľnú výšku a šírku, vyrobiť náramky, prstene či náhrdelníky. Spojením prvého a posledného riadku vzoru môžete vyrobiť prsteň (obr. 3b).
Kosoštvorcové navliekanie
Tento druh navliekania sa môžete veľmi ľahko naučiť. Dá sa použiť pri výrobe náramkov ale aj menších kabeliek. Používa sa pri ňom niť, silon a v prípade náramkov guma. Koľko korálikov navlečiete na prvý riadok, taký široký bude šperk. Na obrázkoch (obr. 4a a b) môžete sledovať postup navliekania. Vždy navliekate rovnaký počet korálikov a vlákno prevlečiete späť do príslušného korálika. Postupne sa pri navliekaní vytvorí vzor spojených kosoštvorcov. Nezľaknite sa, ak po prvých riadkoch ešte nevidíte zreteľné kosoštvorcové vzory, pretože tie sa vytvárajú až po navliekaní dostatočného množstva korálikov.
Ukončenie práce
Najdôležitejšou fázou navliekania korálikov je ukončenie. Je veľmi dôležité, aby bolo pekné, neviditeľné, ale musí byť pritom aj pevné. Tak ako ste na začiatku pripevnili uzáver, rovnako postupujte aj na konci práce. Ak ste nepoužili koncový uzáver pri pripevnení uzáveru, voľný koniec neodstrihnite, ale zaveďte ho naspäť do korálikov a ak je možné, medzi jednotlivými korálikmi urobte uzly. Takto je koniec vlákna neviditeľný, nedráždi pokožku a ukončenie bude pevnejšie. Ak ste na začiatku použili koncový uzáver, ukončenie sa zhoduje s postupom práce na začiatku. V prípade šperku z drôtu, ukončite šperk rovnako ako na začiatku.
Variácie fialového
Materiál
Na malý náramok
- sklenene koraliky,
- 2 mm
- silon alebo guma, 3 m
Na veľký náramok
- fialové sklenené koráliky,
- 5 mm, cca 20 g
- asi 75-80 ks ružových brúsených korálikov,
- 4-5 mm
- silon alebo guma, 3 mm
Tieto šperky sú zhotovené kosoštvorcovým navliekaním (pozri str. 12) Dĺžka prvého riadku určuje šírku náramku. Prvý riadok veĺkého náramku sa skladá zo 16 korálikov a obráti sa s 5 korálikmi. Koráliky nasledujú v tomto poradí:
2 ks fialových sklenených korálikov,
1 ks ružového brúseného koráliku,
2 ks fialových korálikov.
Vzor navliekate dovtedy, kým nedosiahnete želanú dĺžku. Dva konce vlákna na oboch koncoch šperku starostlivo prevlečte do korálikov, miestami môžete urobiť aj uzly. Dva konce náramku spojíte silonom dĺžky 30-40 cm, technikou spätného navliekania (pozri str. 11).
Tento vzor môžete vytvoriť aj z menších korálikov.
Pripravené v spolupráci s partnermi:
Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.
Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.
To mam a ako dokazat ten naramok mam 11 rokov budem sa pokusat ak mate nejake navrhi na vyrabanie nausnic, naramkou alebo nejakych šperkov tak poslite na e-mail prosim chcem si rozvijat fantaziu prosim aj dospelich ak maju.
To mam a ako dokazat ten naramok mam 11 rokov budem sa pokusat ak mate nejake navrhi na vyrabanie nausnic, naramkou alebo nejakych šperkov tak poslite na e-mail prosim chcem si rozvijat fantaziu prosim aj dospelich ak maju.
Odporúčania a rady môžete prispieť aj na blogu:
nausnice-swarovski.webnode.sk
Odporúčania a rady môžete prispieť aj na blogu:
nausnice-swarovski.webnode.sk