Keď boli naši tínedžeri malé bábätká, zrejme sme narazili na nejakú tabuľku, koľko by mali spať malé deti s ohľadom na vek podľa mesiacov. Možno si ešte pamätáme, že je rozdiel, koľko potrebuje spať trojmesačné bábätko (14-17 hodín) a koľko trojročný škôlkar (10-12 hodín).
A tak asi tipujeme, že rovnako bude rozdiel, koľko potrebuje spať dieťa na základnej škole a dieťa na strednej škole. Čím staršie dieťa, tým menej spánku – myslíme si. Myslíme si však zle. Deväť až desať hodín spánku potrebuje malé dieťa, no rovnakú potrebu spánku má aj tínedžer. Niekedy dokonca väčšiu.
Canva
Koľko spánku potrebuje tínedžer
8-8,5 hodiny spánku je pre tínedžerov “dostatočných,” 9-10 hodín “optimálnych.” A v niektorých prípadoch môžu dospievajúci potrebovať dokonca viac spánku ako ich mladší súrodenci.
Odpoveď na otázku vášho dospievajúceho potomka, prečo musí ísť spať v rovnakú dobu ako jeho desaťročný krpatý súrodenec, ho možno bude strašne iritovať, ale je to fakt. Desaťročné dieťa má rovnakú potrebu spánku ako osemnásťročný maturant, hoci on sám to tak možno nevníma a spánok sa mu zdá v podstate zbytočný. Jeho mozog si to však rozhodne nemyslí.
Prečítajte si aj:
Prečo tínedžer potrebuje veľa spať
Z pohľadu vývoja mozgu je spánok počas tínedžerských rokov naozaj zásadný. Dospievajúci totiž začínajú novú vlnu reorganizácie mozgu a psychického dozrievania, ktorá bude trvať až do ich dvadsiatky. Veľká časť tejto transformácie sa odohráva práve počas spánku, pripomínajú odborníci.
Kým tínedžer spí, dochádza k úpravám a posilňovaniu nervových dráh, spracovaniu emócií, kódovaní naučených informácií a spomienok, obnove a rastu svalov. V mnohých ďalších častiach organizmu prebiehajú behom spánku dôležité procesy, preto ho dospievajúci toľko potrebujú. My však potrebu spánku u tínedžerov namiesto toho podceňujeme.
Nedostatok spánku u dospievajúcich:
zvyšuje riziko rozvoja duševných problémov,
vytvára stres na neurochemickej úrovni,
u športovcov môže viesť k úrazom
a negatívne ovplyvňuje ukladanie informácií v mozgu, čím komplikuje proces učenia a dosahovanie študijných úspechov.
Čo ak to nie je len hrozná puberta?
“Mnoho desaťročných detí chodí spať skoro a spí zdravo, ale na druhom stupni sa dobré návyky začínajú vytrácať a v polovici strednej školy už zažívajú ťažkú spánkovú depriváciu,” píšu spánkové poradkyne Heather Turgeon a Julie Wright v knihe Nevyspatá generácia.
Ako spoločnosť sme prijali nedostatok spánku ako nevyhnutnú súčasť dospievania. Považujeme za normálne, že sa dospievajúci ráno ťažko prebúdzajú a že mnohí odchádzajú do školy ešte pred východom slnka.
Názor spoločnosti na dospievajúcich je taký, že môžu byť náladoví, leniví, spurní, či robiť zlé rozhodnutia – čo sú kupodivu klasické príznaky nedostatku spánku. Pripisujeme ich však tej hroznej puberte.
O bábätkách by sme nepovedali, že sú hrozné náladové dojčatá . Je pre nás úplne prirodzené vysvetľovať ich divné správanie okoloidúcim: “Dnes poobede nespal, preto je ako odtrhnutý z reťaze.” A večer ich bachneme do postele skôr, čím sa o všetko postaráme.
Čo keby sme touto optikou pozerali aj na naše “veľké” deti?
Prečítajte si aj:
Príznaky spánkovej deprivácie u tínedžera
Častejšie ako raz týždenne sa ťažko prebúdza do školy.
Počas víkendov a prázdnin spí najmenej o dve hodiny dlhšie.
Zaspáva pri učení, pri sledovaní TV alebo inej pasívnej zábavy.
Zaspáva aj v ranných hodinách, ak má k tomu príležitosť, napr. cestou do školy alebo pri výučbe.
Má málo energie, prejavuje sa náladovo či podráždene.
V škole je pasívny, nudí sa, nemá o nič záujem.
Pije nápoje s obsahom kofeínu, vapuje (užíva nikotín).
Neodpočíva, je preťažený, má celý deň rozplánovaný do poslednej minúty.
Chodí si poobede alebo večer na chvíľu zdriemnuť.
Čo kradne tínedžerom spánok
Možno ste práve zistili, že váš tínedžer trpí nielen jedným, ale viacerými príznakmi spánkovej deprivácie. A na rozdiel od čias, keď bol ešte bábätko a mohli ste mať jeho spánkovú hygienu pod kontrolou, teraz to nie je také jednoduché.
Neviete napríklad posunúť začiatok školského vyučovania na neskôr, ani obmedziť počet domácich úloh, ktorými sú žiaci v súčasnosti preťažovaní. Pretože príprava na vysokú školu začína v okamihu, ako sa prestanú škôlkari na ihrisku hrať na naháňačku.
Zvádzate aj boj s technológiami, ktoré majú na svedomí, že sú tínedžeri viac nabudení v čase, keď by dávno mali ísť do postele.
Cirkadiálny rytmus dospievajúcich je prirodzene posunutý na neskoršiu dennú dobu. Nutkanie na spánok u nich vzniká pomalšie, takže majú vyšší sklon k tomu, aby zostali hore. Naviac sú zvlášť citliví na budivé účinky svetla. Potlačiť tvorbu melatonínu je v dospievajúcom organizme omnoho ťažšie.
Všetko to spôsobuje, že dospievajúci majú sklony chodiť spať neskôr (a skôr zaspať nevedia, ani keby chceli), lenže práve toto zneužívajú technológie. Tínedžer, ktorý by išiel prirodzene spať o 10 večer, si môže kvôli svetlu z obrazoviek posunúť dobu zaspávania až na jednu hodinu v noci. To platí aj pre domáce osvetlenie.
Čo viem urobiť s tým, keď môj tínedžer potrebuje viac spánku
Pokiaľ ide o spánok, majú rodičia omnoho väčší vplyv, než si myslia, tvrdia spánkové poradkyne. Výskumy preukazujú výraznú koreláciu medzi spánkovými návykmi rodičov a detí. Rodičia, ktorí dbajú na dostatočný spánok, majú väčšiu pravdepodobnosť, že ich deti sa budú správať rovnako.
Ako deti rastú, rodičia často začínajú uvoľňovať svoje nároky na dobu spánku, a ten sa tým pádom skracuje, vysvetľujú odborníčky. Ale výskum potvrdzuje, že pokiaľ sa rodičia o spánok neprestanú starať, môžu tomuto javu úspešne zabrániť. Starať sa znamená stanoviť večierku a dbať na jej dodržiavanie.
“Niekoľko z týchto štúdií dokonca preukázalo, že u detí, ktoré trávili čas pred spaním so svojim mobilným telefónom, hral vplyv rodičov najvýraznejšiu rolu. Deti, ktorú sú najviac ohrozené nedostatkom spánku vplyvom moderných technológií, tiež najviac potrebujú zásah a pomoc zo strany rodičov.”
Prečítajte si aj:
Loading...