Diktáty pre štvrtákov – opakovanie učiva zo 4. ročníka ZŠ

Klára Grafová 0

Opakovanie učiva 4. ročníka

Cez prázdniny prišiel k nám do horárne pria­teľ z mesta. Šli sme spolu na jahody. V pod­večer sme sa vracali domov s plnými krčiažkami. Krížom cez chodník lezie malý jež. Môj priateľ sa zohol, že ho chytí. Lenže jež sa v okamihu skrútil do klbka. Skúste chytiť pich­ľavé klbko holými rukami! Vodopád žumpy bol ešte zamrznutý. Viseli z neho mohutné ciagle a tvorili rozprávkové biele a zelené jaskynky. Chlapci sa k nim opa­trne priblížili, lebo ľad na žumpe sa prehýbal.

Zita a Soňa sú sestry, dvojčence, chodia už do štvrtej triedy na základnej škole. V triede je ich osemnásť. Ich najlepšia kamarátka je Klaudia. Je to dcéra nášho pána učiteľa. Je veľmi dobrý a má nás rád. Volá sa Matej. Do triedy s nami chodí aj deväť chlapcov. Najväčší bitkári sú Miloš, Zoltán a Boris. Vždy niečo vyvedú.

Je ticho. Hodiny tikajú a ja sa učím. Zrazu sa ozve v byte výkrik. Poznám príčinu. Ocko objavil na poličke medzi knihami Murka. Rád sa skrúti ako okuliarnik indický medzi knihy. Ocko vyletí z pracovne a rúti sa ku mne. Rých­lo bežím po kocúrika a odnášam si svoj rozo­spatý poklad. Nos mám zaborený do jeho mäkkého kožúška. 

Prvý raz som videl líšku, keď som bol malý chlapec. Šli sme so starým otcom do hory na haluzinu. Zrazu nám prebehla ryšaňa krížom cez cestu. Nevedel som odtrhnúť oči od húštiny, kde sa stratila. „Nehľaď toľko za ňou,“ vraví mi starý otec. Líška má v lete veľa staros­tí. Loví myši, vtáčiky na zemi a iné drobné zvieratká. Nimi kŕmi svoje líšťatá.

Cez prázdniny pôjdeme rýchlikom do Vysokých Tatier k strýkovi. Na túru si zvyčajne zabalíme chlieb a syr. Cestou na chatu stretneme veľa turistov. Budeme pozorovať horské bystriny a kamzíky. Pod stromami je príjemne chladno. Niektoré plesá cez leto vysychajú. Z túry sa vrátime mierne unavení. V Poprade však na nás bude čakať mamička. Do triedy chodíme štrnásti.

Pomaly končíme štvrtý ročník. Usilovne sme cvičili pravopis. Písali sme diktáty na vybrané slová. So záujmom sme prečítali knihu Malá princezná. Vymyslel ju Ján Uličiansky. Vďaka násobilke vieme ľahko vypočítať aj ťažké príklady. Za odmenu pôjdeme na výlet. Uvidíme pamiatky Slovenska. Potom  si užijeme sladké prázdniny.

Môj strýko Jožko je horár. Pyšne si vykračuje s puškou na pleci po lese. Jeho obydlie je stará horáreň. Žiaden škodca nezostane pred ním dlho skrytý. Nezľakne sa ani zlovestného vlčieho zavýjania. Správa sa ako ochranár prírody. Veľmi zaujímavo rozpráva o zvieratách. V Toryse mi ukázal vydru riečnu. Rád ho navštevujem v jeho skromnom príbytku. Po večeroch sedíme vo vyhriatej izbietke a premýšľame o najbližšom výlete. Pred spaním mi ponúkne chlieb a do čaju mi primieša sladký med. 

   Viac diktátov pre štvrtákov? Tu sú: »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (23 hlasov, priemerne: 4,22 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár