Zlupovacie farby sú vynikajúce nielen na zdobenie okien a sklených tabúľ vo výplni dverí, ale môžeme nimi vytvoriť aj motívy na lampy, porcelánové hrnčeky, sklené svietniky a taniere. V predajniach s kreatívnymi pomôckami sa dá zakúpiť aj nový typ zlupovacích farieb, ktoré sa dajú vypáliť. Ich zvláštnosťou je to, že takto ozdobné predmety môžeme umývať aj v umývačke na riad.
Dajme sa smelo do práce a zhotovme pre potešenie iných i svoje vlastné nápadité bytové doplnky a jedinečné darčeky. Staré, opozerané lampy, vázy, svietniky môžeme oživiť pekným motívom.
Pri maľovaní na sklo vám prajeme príjemnú zábavu.
Materiály, pomôcky a techniky
- Zlupovacia farba na sklo a porcelán v rôznych farbách (kontúra na sklo, výplňové farby). V predajniach s kreatívnymi pomôckami sa dá zakúpiť aj nový typ zlupovacej farby, ktorý sa líši od predchádzajúcich tým, že po uschnutí sa dajú predmety zo skla a z porcelánu vypáliť v rúre. Práca tak bude nielen pekná, ale aj trvácna. Pozor! Klasickú zlupovaciu farbu nesmieme vložiť do rúry.
- Zlupovacia fólia. Zvolíme si tenkú fóliu, z ktorej po uschnutí ľahko stiahneme hotové vzory (napr. transparentný obal na dokumenty). Ak máme príliš hrubú fóliu, farba nám prischne a je zložité ju stiahnuť. Hrubšie fólie sa odporúčajú najmä na zhotovenie mobilných ozdôb (napr. veterných ružíc alebo mobilov), pretože z takýchto fólií netreba (a ani sa nedá) stiahnuť vzor, ale dajú sa vystrihnúť spolu s fóliou a podľa potreby ich možno zavesiť.
- Ďalšie pomôcky (špáradlo, ihla na vyšívanie, ihlice na pletenie, lepiaca páska, skalpel, kovový hrot).
Krok za krokom
1. Predlohu vložíme pod fóliu (ak je to potrebné, môžeme ju pripevniť aj lepiacou páskou), potom čiernou kontúrou obkreslíme kontúry. Na flakón môžeme použiť kovový hrot s priemerom 0,7 alebo 0,9 mm. Aby sme mali rovnomernú čiaru, flakón tlačíme rovnomerne a pomaly vedieme nad fóliou. Necháme schnúť asi dve hodiny.
2. Po zaschnutí obrysov vymaľujeme plochy zvolenými farbami. Do špicatých častí ťaháme farbu špicatými predmetmi (napr. špáradlo, ihla na vyšívanie s tupým hrotom). Motívy necháme schnúť vo vodorovnej polohe 24 hodín. Farba musí byť nanesená rovnomerne a bez vzduchových bubliniek.
3. Hotové motívy stiahneme z fólie. V prípade potreby použijeme skalpel. Motívy uhladíme na sklený alebo porcelánový povrch. Najprv tieto plochy utrieme, aby boli úplne zbavené prachu a mastnoty. Motív priložíme na povrch najprv pri jednom konci, potom ho uhladíme celý, postupujúc od stredu. Takto predídeme tomu, aby sa pod motívom vytvorili bubliny. Ak pracujeme so špeciálnou zlupovacou farbou, ktorá sa dá vypáliť, ozdobený predmet vložíme do rúry (netreba ju vopred predhriať) a 45 minút vypaľujeme pri teplote 160 °C. Po vypálení necháme rúru vychladnúť a len potom vyberieme predmet von.
Triky a nápady
Lupene a iné časti motívov môžeme maľovať aj bez kontúr (obr. 1). Fóliu umiestnime na vodorovný povrch. Po uschnutí jednotlivé lupene stiahneme a uhladíme na povrchu tak, aby sa prekrývali. Vlnovky, bodky a kruhy môžeme maľovať aj bezprostredne na sklo. Prechody farieb zhotovujeme ihlou na vyšívanie alebo špáradlom, kým je ešte farba vlhká. Dve farby nanesieme vedľa seba a ihlou na vyšívanie ich opatrne zmiešane (obr. 2). Nevšedný efekt dosiahneme, ak z dvoch farieb nanesených vedľa seba pretiahneme drobné čiarky z jednej do druhej (obr. 3) pomocou ihly na vyšívanie alebo špáradla. Na to, aby motív pekne priľnul na povrch, ponoríme ho do studenej vody, necháme odkvapkať a potom priložíme na povrch. Potom ho pretrieme a necháme celú noc schnúť. Ak maľujeme priamo na sklo alebo porcelán, chyby sa dajú ľahko opraviť: po zaschnutí jednoducho prebytočnú farbu utrieme (v prípade potreby použijeme skalpel alebo tyčinku).
Kvety šťastia
Materiál
- čierna kontúra,
- nebovomodrá, kráľovská modrá, priesvitná a biela zlupovacia farba na sklo,
- závesná sklená tabuľka s rozmermi 21 × 30 cm,
- 18 cm vysoký sklený svietnik s priemerom 9,5 cm,
- biela akrylová farba,
- 20 cm vysoká sklená váza,
- sklený tanier s rozmermi 26 × 26 cm.
Obraz lásky
Lupene namaľujeme kontúrou i bez kontúry, po zaschnutí ich nanesieme v tvare srdca na daný povrch. Jeden kvet bez kontúry priložíme lupeň po lupeni do ľavého dolného rohu. Medzery ozdobíme bodkami nanesenými priamo na povrch.
Namaľujeme obrysy srdca (pri srdiečkach, kvetoch a bodkách čiaru prerušíme). Pracujeme priamo na sklenom povrchu, vlnovky nakreslíme rovnako ako v ľavom dolnom rohu. Aj prvý horný roh ozdobíme vlnovkami a bodkami.
Svietnik
Na steny svietnika namaľujeme vo vzdialenosti 5 – 10 mm od seba čierne kontúry, po zaschnutí ich vyplníme modrými odtieňmi.
Ozdobné línie (asi 3 mm široké) zhotovíme na fóliu (pozri s. 4). Najprv nakreslíme ozdobné motívy, po zaschnutí nanesieme modré farby. Keď modré plochy uschnú, ostatné medzery vyplníme priesvitnou farbou. Necháme opäť uschnúť, potom motív opatrne stiahneme a priložíme na miesto. Prebytočnú časť odstrihneme. Drevenú spodnú časť svietnika namaľujeme bielou akrylovou farbou.
Váza a tanier
Jednotlivé kvety nakreslíme na fóliu čiernou kontúrou, po uschnutí vymaľujeme jednotlivé plochy. Do stredu kvetu nanesieme bielu farbu, potom zvnútra ťaháme čiary z bielej farby smerom do modrej. Stopky kvetov kreslíme čiernou kontúrou priamo na sklený povrch. Jednotlivé časti vyplníme kráľovskou modrou farbou.
Nápad
Ak motívy nanesieme na zadnú stranu skleného taniera, tanier sa bude dať ľahko umývať.