Predslov
Čaru horiacej sviečky pravdepodobne nikto neodolá. Jej blikajúce svetlo uchváti rovnako mladých i starých. Zapaľujeme ju preto, aby nám čas plynul v príjemnej atmosfére, ale aj vtedy, keď chceme sviatku dodať mimoriadny lesk. Len si spomeňte na rodinné oslavy, ako sú svadba, krstiny, prijímanie, konfirmácia či narodeniny. Ani tieto chvíle sa nezaobídu bez svetla sviečok. Neviete si už bez nich predstaviť ani každoročne sa opakujúce slávnostné chvíle.
Sviečky, ktoré nájdete v obchodoch, často nezodpovedajú vašim predstavám alebo sa nehodia k dekorácii na stole. Bolo by teda dobré, keby ste si dokázali pripraviť sviečku podľa vlastného vkusu. S voskovým práškom a voskovým gélom to už nie je nemožné. Ľahko si môžete vyhotoviť vlastnú sviečku na každú príležitosť. Pri experimentovaní a výrobe sviečok vám želáme príjemnú zábavu.
Gél
Sviečkový gél je živica gélovej konzistencie, z ktorej zahriatím dostaneme tekutú hmotu. Existuje priezračný, prípadne farebný, ale aj priesvitný gél. Namiesto gélov rôznych farieb môžeme v špecializovaných obchodoch kúpiť špeciálne tabletky, ktorými sa číry gél dá zafarbiť. Tento gél má zvláštnu vlastnosť. Zalievame ním rôzne drobné veci či spomienkové predmety, ako sú mušle, sklené guľky, suché kvety alebo mince. Okrem gélu potrebujeme knôt a sklenú nádobu. Na ohrievanie gélu potrebujeme nádobu na varenie a hlbokú nádobu s rúčkou. Na miešanie používame varešku alebo paličku. Ďalej potrebujeme kovovú ihlicu, priesvitnú niť, ceruzku alebo paličku a špáradlo.
Zopár predbežných rád
Predmety, ktoré možno zalievať
Na zalievanie gélom sú najvhodnejšie drobné predmety z kovu alebo zo skla, pretože sú dosť ťažké na to, aby zostali na dne nádoby, keď na ne nalejeme gél. Drevené predmety nie sú veľmi vhodné, lebo sú ľahké a po zaliatí plávajú na povrchu. Farba z farbeného dreveného povrchu sa môže rozpustiť a priezračný gél sa môže zafarbiť alebo zmatnieť. Menej vhodné sú aj predmety z plastu alebo textilu, pretože sa pod vplyvom horúceho gélu deformujú. Rozhodne dbáme na to, aby sme predmety použité na dekoráciu nekládli do bezprostrednej blízkosti knôtu, pretože by sa počas horenia mohli poškodiť.
Umiestnime ich radšej k stenám sklenej nádoby, tak lepšie ukážu v géle. Na tento účel sú vhodné aj hlinené figúrky a sklené i kovové predmety, pretože nehoria. O každej vlastnoručne vyhotovenej sviečke platí: Nikdy ju nenechávame bez dozoru, kým horí!
Vzduchové bubliny
Aj v kúpenom hotovom géle, ktorý má konzistenciu pudingu, bývajú vzduchové bubliny. Keď ho zohrievame vo vodnom kúpeli, vznikajú nové bubliny, a keď ho nalievame do nádoby, zasa ďalšie.
Bubliny môžu byť v závislosti od dekoračného predmetu aj pekné, ale nie sú vždy vhodné. Celkom odstrániť ich však nevieme. Ak pred použitím zohrejeme nádobu, do ktorej chceme naliať gél, bubliny sa budú tvoriť v menšej miere.
Pri našej práci sme sklené poháre postavili do misy s horúcou vodou a až potom sme do nich naliali gél. Poháre sme nechali v nádobe s vodou, kým gél nestuhol.
Vkladanie knôtu
Na gélovú sviečku sú vhodné dva druhy špeciálne povoskovaných knôtov: knôt s podstavcom a knôt bez podstavca. Knôt s podstavcom vkladáme na dno nádoby pred zaliatím horúcim gélom, knôt bez podstavca vkladáme po zaliatí.
Dbáme na to, aby knôt, ktorý v čírej sviečke dobre vidno, stál zvislo. Najľahšie to dosiahneme tak, keď použijeme knôt s podstavcom.
Podstavec vložíme na dno pohára a knôt upevníme pomocou ceruzky alebo paličky, ktorú vložíme k okraju pohára tak, aby sa podstavec nepohol. Podstavec na knôte môže vo sviečke pôsobiť rušivo.
Knôty bez podstavca sú na jednom konci farebne označené. Tento koniec treba vkladať naspodok.
Knôt sa vkladá dvoma spôsobmi. Po vychladnutí, ale ešte pred definitívnym stuhnutím gélu, vsunieme knôt. Ten sa však môže skriviť. Pri druhom spôsobe spravíme po úplnom stvrdnutí do gélu kovovou ihlicou dierku a knôt do nej vsunieme. Pri tejto metóde však často vznikajú dierky a vzduchové bubliny. Aby sme tomu predišli, ihlicu namočíme do horúcej vody.
Ihlicu utrieme dosucha, spravíme do gélu dierku a vsunieme knôt, ktorý bude mať voľný priechod, bez bubliniek.
Pálenie sviečky
Keďže pri dlhšom horení sa sklená nádoba zahrieva, dávame pod ňu nehorľavú bezpečnostnú podložku ako pri všetkých zalievaných sviecach. Keď plameň dosiahne ozdobné predmety, uhasíme ho, aby sa nezapálili. Horiacu sviečku nenechávame bez dozoru.
Koľko gélu potrebujeme?
Potrebné množstvo závisí od rozmerov sklenej nádoby. Skúsenosť vraví, že do jedného 100 ml pohára potrebujeme 80 g gélu.
Krok za krokom
Ukážeme vám, ako si môžete spraviť jednoduchú sviečku. Potrebujeme na to knôt s podstavcom alebo knôt vložíme až po stuhnutí gélu.
1. krok
Gél je horľavina, a preto ho smieme zohrievať jedine v nádobe s vodou. Potrebné množstvo gélu vložíme do nádoby s rúčkou a tú postavíme do väčšej nádoby s vodou podobne, ako varíme čokoládu.
Dbáme na to, aby voda počas vrenia nešpliechala do nádoby s rúčkou, lebo gél bude matný. Na ohrievanie gélu je najvhodnejšia vysoká nádoba. Ak takú nemáme, do nádoby dáme len malé množstvo vody, aby nemohla pri vrení vyšplechnúť. Jestvujú aj špeciálne prístroje na ohrievanie gélu, ktorý sa stáva tekutým pri teplote 90 – 95 °C. Vtedy sa dá liať. Malé vzduchové bubliny prepichujeme špáradlom.
2. krok
Pripravíme si dobre umytý pohár. Ak použijeme voskový knôt s podstavcom, pred zalievaním ho vložíme na dno pohára a pomocou ceruzky alebo paličky ho upevníme, aby sa po zaliatí nepohyboval. Potom vložíme do pohára vybrané ozdobné predmety. Ak je pohár malý, môžeme najprv naliať na dno trochu gélu a potom vkladáme podstavec s knôtom. Nakoniec ho zalejeme gélom.
3. krok
Tekutý gél, ktorý sme nechali niekoľko minút chladnúť, pomaly nalejeme do pohára. Gél pomerne rýchlo tuhne a dosiahne pôvodnú gélovú konzistenciu. Ak použijeme knôt bez podstavca, po úplnom stvrdnutí spravíme do gélu zohriatou kovovou ihlicou dierku a knôt ihneď do nej vsunieme.
Voskový prášok a granulovaný vosk
Na výrobu sviečok môžeme použiť aj voskový prášok alebo granulovaný vosk. Predáva sa v predajniach s kreatívnymi pomôckami v rôznych farbách, rôznej zrnitosti, dokonca s rôznymi arómami. Do pohára vložíme knôt s podstavcom a zasypeme ho voskovým práškom. Týmto spôsobom zhotovíme za chvíľku jednofarebnú alebo viacfarebnú sviečku. Ak je sklená nádoba široká, môžeme do nej vložiť aj viac knôtov.
Akvárium
Materiál
- číry gél,
- modrý gél,
- hranatý sklený pohár,
- sviečkový knôt,
- rôzne sklené morské živočíchy,
- mušle a dekoračné rastliny,
- piesok.
Do pohára nasypeme trochu piesku, len toľko, aby zakryl dno. Na tento účel používame jednoduchý svetlý piesok, na ktorý ukladáme mušle, rastliny a ryby. Chobotnicu uviažeme priesvitnou niťou, ktorú upevníme v potrebnej výške ceruzkou alebo paličkou nad otvorom pohára tak, aby chobotnica voľne visela v pohári. Takisto zavesíme do sklenej nádoby morského koníka. Spolu zohrejeme číry a modrý gél, necháme trochu vychladnúť a pomaly ním naplníme pohár. Keď stuhne, kovovou ihlicou spravíme dierku a vsunieme do nej voskový knôt. Nakoniec odstrihneme priesvitné nite nad hladinou gélu.
Dobrá rada
Na zavesenie figúrok v každom prípade používame priesvitnú niť alebo silon. Ak akvárium zalievame v niekoľkých vrstvách, aby sme zvieratká uzatvárali postupne, medzi vrstvami sa vytvoria ostré čiary, čo pôsobí rušivo pri vytváraní jednotného obrazu vody.
Je to pekné.
Je to pekné.
dobry den, kde zozeniem najlepsi pripadne najlacnejsi vosk a gel na sviecky?
dobry den, kde zozeniem najlepsi pripadne najlacnejsi vosk a gel na sviecky?