… oznámil mi toť niekedy pred mesiacom môj len chvíľu 15-ročný kapitán (seba samého). Neviem prečo, ale toto oznámenie mi spôsobilo závrat. Napriek tomu, že nepatrím k úzkostlivým mamám, napriek tomu, že synátor je dlhoročný skaut, aj napriek tomu, že nikdy nemá problém vyklopiť, kedy, kam a s kým, ba ani to, aké to bolo.
Zdroj: istockphoto.com Slovíčko „čunder“ uložené v mojej šedej mozgovej databáze mi okamžite po zaznení vysúkalo možné riziká: úraz, prechladnutie, okradnutie, strata polovice vecí, neviazaná zábava, alkohol, ba až, slušne povedané, zašlo k pojmu „gruppensex“. Materský strach vie byť hrozný, aj som mu pohrozila, lebo ja si svoje dietko poznám ako starú bačkoru a viem, že mu hrozia „iba“ prvé štyri diagnózy.
Ale predsa mi nedalo: klikanie na všemocný a všetkovediaci gúglik a hľadanie rodičovských diskusií na túto tému všade, kde to malo hlavu a pätu, mi len potvrdilo, že toto je večná téma, ktorá nemá oficiálne hranice, štruktúry, zadanie a tým ani riešenie.
Tak? Už len pri zvade, kedy je ten „pravý oficiálny vek“ na čunder našich dorastajúcich ratolestí vyvolal všade búrlivé trenice: niekto nemá problém s 13-stkou mimo domu aj na celý víkend, niekomu sa zdá byť správne striktne trvať na plnoletosti – nehovoriac o tom, že svoje tu zohráva aj „gender“ teória, že dievčatá radšej čím neskôr a nie samé a nie tak, že by ostali na noc a nie bez dospelého, čo má rozum, ale ten dospelý nemôže byť jej frajer, čo má síce o 10 rokov viac, ale behá s ním po meste len druhý mesiac.
A ako ďaleko? Na ako dlho? Kto tam bude? Overovať si – so súhlasom či tajne – spolučundrákov a postoj ich rodičov? Fu, toto už vyzerá na prácu pre Sherlocka Holmesa. Súdiac podľa seba asi je málo takých šialencov, čo sa hrajú na RIS – teda na tajnú rodičovskú informačnú službu. Rovnako ako mám, ktoré by tak ako jedna z diskusií vytiahla na svoju dcéru po popretí popíjania na čundri rovno alkoholtester. Výsledok a dôsledok nebol pre mladú moc oslnivý…
Vážna skúška Odhliadnuc od toho, či vlastníte (a použijete) po návrate svojho dospievajúceho test na alkohol, jeden test je istý: a to prvý vážnejší test vašej výchovy a dôvery v jej úspech. Tá sa prejaví v udelení dôvery práve tomu žiadateľovi o pobyt na čunder – alebo akýkoľvek samostatný výjazd na dlhšie bez rodičov. Vy sami najlepšie poznáte svoje dieťa, viete, aké je, v čom je silné, v čom slabé, máte poznať jeho okruh kamarátov (čo je napríklad ale pri deťoch študujúcich v inom meste nemysliteľné).
Svojím spôsobom by sme mali byť takejto požiadavke svojho dieťaťa radi: znamená to, že je presvedčené o svojej samostatnosti a o tom, že mu rodičia nemusia stáť za chrbtom a mať ho stále na očiach. To je super, na druhej strane, ak nie je plnoleté, je dobré nastaviť mu určité podmienky príchodu a odchodu a pravidlá hry, vrátane ponesenia si dôsledkov za neplnenie. Je však pre podporu samostatnosti, slobody a prijatia zodpovednosti prejaviť v tomto prípade určitú dávku rodičovskej veľkodušnosti a podpory – zvykne sa vrátiť niekoľkonásobne.
foto: isifa.com Keď som dočítala a upratala si dojmy a pojmy z diskusií v hlave, povedala som si, že môžem byť nakoniec rada. Synátor ide na čunder so školskou partiou a s učiteľom, ktorého tak milujú, že sú ochotní jeho prítomnosť ako súkromnej osoby tolerovať aj počas prázdnin.
Pešie šliapanie niekoľko dní po vrcholovkách im neumožní moc vystrájať, ak majú dôjsť do cieľa. Preto sa celkom teším na referencie post ex v podaní čerstvého čundráka – zvykne byť pravdivý v posúdení, či to malo svoj zmysel a či tam ešte raz pôjde.
Akú máte skúsenosť s tréningom samostatného života vašich detí vy?
Loading...