Hor sa na lyže!
A dostávame sa – v reči tínedžerov – do vyššieho „levelu“. Lyžovanie je nádherný šport. Predstavte si, že stojíte na vrchole niekoľkotisícovky, pohľadom, hoci chráneným, sa dotýkate oblakov, slnko sa kúpe v zamrznutej zjazdovke, lyže vrždia na snehu pod tlakom vášho tela… Ste tam len vy a šum ticha. Kto spoznal tento pocit, hory a možnosť nespútanej jazdy na lyžiach už neopustí.
A je veľa rodičov, ktorí sa toto očarenie snažia preniesť aj na svoje deti. Tí skúsenejší si s ich učením lyžovať vedia poradiť aj sami. Máme však zopár rád i odpovedí na otázky menej zainteresovaných rodičov, ktorí pri kúpe lyží, lyžiarskeho výstroja alebo akým spôsobom učiť lyžovať, hľadajú tie správne informácie.
Na veci s týmto spojené sme sa preto opýtali trénera 1. triedy zjazdového lyžovania z lyžiarskeho klubu ASC Mgr. Dušana Ambrosa, dodnes aktívneho pretekára medzinárodných pretekov usporadúvaných FIS aj Slovenského pohára Masters, víťaza posledných troch sezón, niekoľkonásobného majstra Slovenska v slalome i obrovskom slalome.
Azda najzákladnejšia otázka je, v akom veku je vhodné začať s takýmto športom. Na svahoch totiž vidíme 3-ročných „pretekárov”, ale aj 10-ročných ustráchancov…
„Z hľadiska veku sa to nedá všeobecne povedať. Áno, sú 3- až 4-ročné deti, ktoré bez problémov zlyžujú čierne zjazdovky, ale napríklad 6-ročného začiatočníka predsa nepostavíme na strmý kopec len preto, že má 6 rokov, ale na mierny svah, kým sa nenaučí potrebným zručnostiam. Závisí to teda od vývojového štádia dieťaťa, nakoľko má rozvinuté koordinačné aj silové schopnosti. Mnohé deti v neskoršom veku majú problém s udržaním rovnováhy, pravoľavej, predozadnej a je tu aj posuvný pohyb dopredu.
Na okraj poznamenám, že u detí od dvoch-troch rokov, až do ukončenia osifikácie kostí v puberte, je dôležité mať primerané nároky na záťaž detského organizmu a robiť prestávky medzi jednotlivými zaťaženiami. Maličké deti na lyžiach väčšinou stoja, postačí ich len po rovine troška potiahnuť, aby si uvedomili ten kĺzavý pohyb. Až neskôr a postupne zvyšovať nároky na dieťa.“
Nemôže sa stať, že čím začne dieťa s lyžovaním neskôr, tým má horšie návyky?
„Presnú kategorizáciu nemožno určiť, ale všeobecne v každom veku je dieťa senzitívne na určitú danosť. Napríklad pre rozvoj je vek 3 – 7 rokov preň najvhodnejší. Potom sú obdobia, keď treba pracovať s koordináciou a až oveľa neskôr s vytrvalosťou a silou.“
Aké lyže by mali rodičia zaobstarať na začiatok?
„Určite neodporúčam papučkové, pretože nemajú stabilitu v žiadnom smere, nie sú na nich hrany a na úplne miernom svahu dieťa na nich nie je schopné ani stáť. Z hľadiska dĺžky lyží sú pre najmenších začiatočníkov najlepšie po bradu, pre tých starších, čo už zídu svah, prípadne sa vedia vyviezť vlekom, medzi bradou a nosom. Ak by som si mal vybrať typ lyží, uprednostňujem carvingové, pretože práve pri týchto si dieťa cvičí prácu s rovnováhou, stačí, keď sa len troška nakloní, lyža sa už sama zatočí. Klasické rovné lyže si vyžadujú viac sily.“
Podstatnou zložkou lyžiarskeho výstroja je kvalitná obuv. Existujú všeobecné kritériá jej výberu?
„Áno, dôležitý je napríklad sklon komína lyžiarky. Každé dieťa má zo začiatku tendenciu jazdiť v záklone, teda sa do nej opiera. Ale ak má lyžiarka určitý predklon, je nútené prenášať hmotnosť viac dopredu.
Aj počet klipsní má svoj účel. Čím je ich viac, tým lepšie. Jednoklipsňové, v ktorých je noha zafixovaná len v jednom bode, nie sú bezpečné, lebo pôsobia ako páka a vzniká tu väčšia pravdepodobnosť zlomeniny. Keď je noha pevnejšie uchytená v dvoch a viac miestach, hmotnosť sa rozkladá rovnomernejšie na celú kosť a tak je riziko zranenia menšie. Preto i tie najmenšie deti by mali používať lyžiarky aspoň s dvoma klipsňami, 4- až 5-ročné už môžu mať troj- či štvorklipsňovú obuv.“
Tento šport často prekvapuje aj nepríjemnými úrazmi. Čo by ste odporučili na ochranu a bezpečnú jazdu?
„V prvom rade si treba chrániť hlavu, preto najzákladnejším ochranným prvkom každého lyžiara by mala byť prilba. U nás je jej používanie len odporúčané, v Rakúsku je povinná, v Taliansku takisto a tu ju musia mať deti do 14 rokov. Z hľadiska druhostupňovej prevencie proti poraneniu by som navrhoval „korytnačku“ – na chrbát. Nejde tu o to, že by si deti samy ublížili. Majú ešte slabú chrbticu a pružné kosti, a keď sú vzdialené čo len pár metrov od rodičov, je tu veľká šanca zrážky s rýchlejším snoubordistom alebo lyžiarom. Práve korytnačka dokáže zmenšiť riziko úrazu dieťaťa pri náraze zozadu.“
Niektorí rodičia sú nedočkaví a vyrážajú i so svojimi deťmi na kopec, ktorý nemusí byť pre ne práve najvhodnejší…
„Všetko treba brať s rozumom a najmä nepreceňovať silu, schopnosť i zdatnosť dieťaťa. Výber zjazdovky by sa mal adekvátne prispôsobiť tak jeho vekovým, ako aj silovým a kondičným možnostiam.
Pri strnulej jazde a keď dieťa ešte nevie pracovať s kolienkami sa strmý svah neodporúča, no len čo dokáže pri oblúčiku zatlačiť a rozhýbať kolená, vtedy začína jazdiť samostatne a môže sa s ním prejsť na náročnejšie trasy. S týmto súvisí aj spôsob jazdy s dieťaťom.
Možností je niekoľko:
- úplný začiatočník a tie najmenšie deti – rodič alebo tréner ide cúvaním pred dieťaťom a drží mu špičky lyží, dieťa jazdí prívratom (pluhom),
- paličky – jazda popri dieťati, dieťa sa drží paličky – používajú sa pri kompenzácii nestability dieťaťa, najmä ak je fyzicky slabšie a nemá pohybovú predprípravu,
- lano – dieťa má lano okolo pása a učiaci ho drží vo vzdialenosti cca 2-3m za dieťaťom. Ak je dieťa zdatnejšie a silnejšie, je to preň len ako záchranná brzda, svah zlyžuje samo a aj to lepšie preciťuje, nestabilitu vyrovnáva svojou rovnováhou, čo je v rámci učenia lepšie“.
Koľko času by malo dieťa tráviť na svahu?
„Opäť záleží na fyzickej danosti konkrétneho dieťaťa. Dôležité sú primerane časté prestávky, či už na občerstvenie, toaletu alebo len tak ako oddych. Pre menšie deti ich treba robiť častejšie, tie staršie už znesú viac.“
Má učiť dieťa rodič alebo ho radšej zveriť profesionálnemu trénerovi?
„Keď sú deti s rodičmi, vymýšľajú si pre lyžovanie nepodstatné veci (bolí ma ručička, nechce sa mi, ja to neviem…). Tréner vie lepšie odhadnúť, čo je v dispozícii dieťaťa, či je to preň nebezpečné alebo je to len rozmar, pretože je nestranný pozorovateľ.
Rodič je zainteresovaný a cíti z dieťaťa všetko. Je to aj opačne. Ak sa oň otec či mama bojí, dieťa cíti neistotu zo strany rodičov a začína aj ono podliehať ustráchanosti. Odporúčam radšej kvalifikovaného učiteľa – dieťa má rešpekt pred cudzou osobou, oveľa viac počúva a viac sa aj zabaví, lepšie sa učí, nevznikajú truce. A v neposlednom rade z neho cíti istotu automaticky, púšťa sa do takých cvičení, do ktorých by s rodičom nikdy nešlo…
Čo by ste na záver ešte dodali?
„Lyžovanie, prípadne akákoľvek športová aktivita je dobrá prevencia proti chorobám, buduje bezpečný pocit z fyzickej kondície vlastného tela, je to aj určitý spôsob otužovania. Preto deti, ktoré športujú a chodia na čerstvý, najmä vysokohorský vzduch, bývajú oveľa menej náchylné na choroby.“
najviac ma zaujimalo, v akom veku je rozumne dieta postavit na lyze – kvoli vyvoju, nie kvoli sportovej kariere. to som sa nedozvedela.. tiez, aky dlhy cas moze take male dieta stravit na lyziach… individualny pristup (hlavne k vlastnemu dietatu) je myslim samozrejmost.
o vystroji ma pravdepodobne poucia v kazdej predajni.
mozno by nebolo zle, keby sa k teme vyjadril pediater, ci ortoped.
Z vlastnej skusenosti: deti sme “pre vyskusanie si toho pocitu” postavili na lyze v 2,5-3 rokoch. Deticky si vyskusali chodzu v lyziarkach a na lyziach, posmykali lyzami, ja som sa zahrala na vlek-dala som im palicku medzi nohy a tahala som ich po rovinke, resp. sme sa spustali z maleho briezka par metrov. Tieto male deti to vydrzali tak max. 15-20 minut a potom uz boli reakcie, ze nevladzem, tlacia ma nozicky. Z hladiska motoriky a vyvinu dietata, som sa v odbornej literature docitali, ze vhodny vek na ucenie lyzovania, kedy to deti zvladnu, je cca 5 rokov. Ale je to naozaj individualne, zavisi od motorickej zdatnosti dietatka a aj od pristupu rodicov k lyzovaniu, Poznam 4-rocne, 5-rocne deti, ktore uz ficia na lyziach jedna radost – pekne pluhuju, robia obluciky, zvladnu pomu. Samozrejme v najhorsom sa lyzovat da naucit aj v dospelosti…. Podla mojej skusenosti cca 5-6-rocne deti vydrzia asi 40 minut “lyziarskeho” nacviku bez prestavky.Potom prestavku a mozu ficat znova. My vydrzime s detmi na svahu tak 4 hodky….aj s prestavkami, spojene so sankovackou ci gulovackou alebo stavbou snehuliaka
Najstarsieho sme postavili na lyze cca v 5 rokoch (teraz ma 9), ale prostredny zacal lyzovat v 3, pretoze to videl a chcel. Toho mladsieho musime vozit este na vleku a aj dole kopcom s nim, vydrzi tak do hodiny v kuse. Tento rok ma najmladsia 2 a 3/4 a som zvedava, ci bude chciet
A urcite odporucam ucitela, bo toho posluchali ako hodinky, na nas zvysoka …
dobry den, moja 5 rocna dcerka lyzuje odkedy vie stat na nohach samozrejme len tak s tatickom, ked mala 3,5 zacali sme s nou na lane, minuly rok lyzovala uz v pohode na svahoch a tento rok pre lyze proste zije. v sobotu prelyzovala 6,5 hodiny s 2- ma asi 1 minutovymi prestavkami, v nedelu to iste 6,5 hodiny a dnes 3,5 hodiny.Na vleku si uz z nas robia srandu, ze ci ju mame na baterky. Rano iba vstane a nic ine iba maminka ideme na lyze….mna by len zaujimalo ci tym netrpia privelmi jej klby, aj ked nikdy sa nestazuje ze nevladze alebo ze ju bolia nohy, proste prideme domov po 6,5 hodinovom lyzovani a ona ide este na korcule. samozrejme lyzovat nas ucil instruktor zaco som velmi vdacna, malej to vela dalo.A uz sa pekne uci, nozicky nema v pluziku ale rovno pri sebe, zahranuje lyzu a pritom uz spravi podrep do kolien. a vleky zvlada lavou zadnou sama.na kotve ani len nemozme ist s nou.
Ja som sa dal tiež deti učiť na lyžiach,dcérka 6r a syn 2,5r,ale toho ešte len zoznamujem zo svahom a okolím,dcérka ale pri mne vydrží vždy tak maximálne hodinu, potom ju nto nebaví, jej to nejde a tak… . Tak som ju prenechal inštruktorovi, a oplatilo sa.Zo začiatku mu tiež frflala, ale po dvoch hodinách z inštruktorom jej to už pekne išlo, a ani nechcela ísť domou.A lyže- nie je pravda, po bradu. Dcéra meria cca 120cm, kúpil som 100cm lyže, a stále sa jej krížili a nemohla ich udržieť správne. Inštruktor mi povedal že pre úplného začiatočníka sú lepšie úplne krátke. Tak som jej požičial 80cm lyže, mala ich pod pazuchu, a išlo jej to perfektne, a ani ich nechcela vrátiť.
My sme boli decká učiť lyžovať na jonošíkovom dvore ( http://www.janosikovdvor.sk ) a možem povedať že je tam perfektný svah pre deti , poma dostatočne pomalá, no proste za dva tri dni už sa tam lyžovali aj sami