Kým slovenské mamičky sa stále boja nechať dieťa s cudzou osobou, v zahraničí je takéto riešenie bežné. S prázdninovou výpomocou má skúsenosť aj mamička Alena.
Mamička Alena má výhodu, pretože žije priamo v študentskom meste. Vy však môžete osloviť nielen vysokoškoláčku, ale aj slečnu, ktorá ešte študuje na strednej škole, alebo niekoho z rodiny.
Alena odporúča otestovať, či si opatrovateľka a dieťa budú rozumieť, a zvážiť, či je mladé dievča vhodné k viac ako jednému dieťaťu. Ona sama ráta s tým, že ak pribudne súrodenec, opatrovanie budú musieť rozšíriť.
Slobodná mamička Anička mala počas prázdnin o niečo väčší problém ako ostatné pracujúce kamarátky.
shutterstock Jedno doobedie ma videla suseda, ako beriem malého do kancelárie. Ponúkla sa, že pár hodín môže Maťko zostať s ňou. Malý z nej bol hotový.
Keď som poňho prišla, navrhla mi, že ako žena na dôchodku s vnúčatami v Nemecku má dosť času vypomôcť mi. Maťko teda často trávi čas u nej. Robia spolu obyčajné letné veci – zavárajú, sušia bylinky, pečú koláče.
Má k nej lepší vzťah ako k mojej mame, ktorá neznesie neporiadok v kuchyni a s deťmi nemá trpezlivosť.
Susedka nechce za opatrovanie nič, tak to revanšujeme kytičkami z prechádzky a občas jej pokosím záhradu.“
Vymeňte si dieťa s kamarátkou Tento nápad vymyslela mamička Gréta, ktorá nemala popri materskej dosť priestoru pracovať.
„Posledné letné prázdniny pred nástupom do škôlky som intenzívne riešila, čo s malou. Pomoc doslova spadla z neba.
Raz k nám prišla kamarátka s dcérou, a pri odchode sa malá zdvihla, že ide s nimi. Kamarátka súhlasila, tak som si na druhý deň vzala ja jej dcéru k nám.
Stal sa z toho rituál. Každý deň boli baby u jednej z nás, a tá druhá mala čas pre seba, ja som pracovala, kamoška varila a upratovala.
Ak sú deti v podobnom veku, poznajú sa a mamičky sú na jednej vlnovej dĺžke, nepoznám lepší model „striedavej“ starostlivosti,“ vysvetľuje nápad na výmenu detí mamička Gréta.
Denné tábory, centrá voľného času a program v meste Ešte skôr, ako začnú letné prázdniny, sadnite si za internet a vyhľadajte všetko, čo vaše mesto ponúka.
Mestské aj súkromné centrá pripravujú pre deti denné tábory či celodenné alebo poldenné programy, kde sa môžu zabaviť a stráviť čas s rovesníkmi.
Takýto program využíva aj mama dvoch školákov Ela.
„Moji synovia už ako malí chodili na denný tábor s angličtinou, ktorý neskôr vymenili za futbalový a basketbalový tábor. Skvelé sú aj denné tábory s animáciou, ktoré pripravuje náš farský úrad.
shutterstock Moja sestra je živnostníčka s malými deťmi, takže využíva všetky dni, keď mesto niečo organizuje – od sadenia stromčekov, cez koncerty, divadlá či letné kino.
Deti sa bavia, ona pracuje. Tieto akcie sú zadarmo či symbolický poplatok a synovec a neter sa vybláznia lepšie ako v predraženom detskom kútiku.”
Pýtajte si Home Office Spočíva gro vašej práce v sedení za počítačom? Rovnako ako v kancelárii môžete svoju prácu vykonávať doma. Niektoré mamy svoju prácu zvládnu aj pri deťoch, iné ju vykrývajú po večeroch.
Mamička Linda na túto možnosť nedá dopustiť.
„Môj zamestnávateľ vie, v akej som životnej situácii, muž pracuje v zahraničí a v lete je pre mňa dovolenka veľký problém. Preto nemá problém dať mi Home Office, kedykoľvek je treba. Šetrím si túto možnosť celý rok a v lete dva až tri dni v týždni robím z domu.
Už sa stalo aj to, že pri dokončovaní projektu sme mali deti v práci a strážila ich zamestnávateľova manželka.“
»»»»»»» Prečítajte si aj: “Nudím sa!!!” Vtipné odpovede rodičov deťom, keď sa nudia .
Všetko je len na rodičoch Čoraz viac žien nastupuje do práce ešte pred ukončením materskej dovolenky, alebo nemá možnosť využiť opatrovanie starých rodičov. Veľkú pomoc predstavuje škôlka, ktorá umožní vykryť niekoľko týždňov prázdnin.
Napriek tomu však výpomoc s deťmi ostáva problém, ktorý štát dlhodobo ignoruje a zamestnávatelia pred ním zatvárajú oči. Tvrdiť, že zodpovednosť za riešenie situácie by mala zostať len bedrách rodičov, je nezmysel.
Potrebujeme riešenia, ktoré umožnia rodičom lepšie skĺbiť prácu so starostlivosťou o rodinu.
Jednou z nich je napríklad vytvoriť na pracoviskách či v ich blízkosti škôlky či detské kluby, kde by mohli deti tráviť čas, kým mamy a otcovia pracujú. Alebo vytvárať väčší priestor na čiastočnú prácu z domu.
Inak sa budeme musieť stále trápiť s otázkou, čo s deťmi počas dlhých letných prázdnin…