Volala mi známa, prišla z dovolenky a okrem iných dojmov zmienila, že ju v hoteli doštípali ploštice a popísala mi následný domáci deratizačný útok. Bolo to veľmi „zábavné“.
To, čo mi vyplynulo z tejto príhody je fakt, že ploštice na vás môžu číhať aj v seba lepšom hoteli, že nie sú záležitosťou len špinavých ubytovní a zatuchnutých pivníc.
Potvora malinká – ploštica posteľná
Je to nočný, bezkrídly hmyz, má ploché oválne telo hrdzavohnedej farby, ktoré sa po nasatí krvou sfarbí do červena. Samička dorastá do veľkosti 4 až 8 mm, samček býva trochu menší. Ak majú ploštice dostatok stravy, kladú vajíčka na miesta, ktoré sú často voľným okom neviditeľné. Z nich sa za 2 až 3 týždne vyliahnu larvy, ktorým na dosiahnutie dospelosti stačia dva mesiace. Dospelá ploštica vydrží bez jedla i 140 dní.
V posledných rokoch sa výskyt tejto malej potvory zvýšil – odborníci to pripisujú pohybu ľudí po celom svete. Ľudia si ich privezú v batožine napr. z exotických krajín, ploštice „vystúpia“ v nejakom hoteli u nás, tu sa rozmnožia a následne si ich zase domov môžete priniesť vy.
Ploštice však môžu trápiť celé vchody v bytovke, prelezú od susedov, po stúpačkách. Plošticu môže domov priniesť váš štvornohý miláčik, ktorý sa vonku na prechádzke obtrel o starý gauč vyhodený pri smetiakoch alebo sa uvelebil v starom kresle v prívetivej krčmičke v prírode …
Na dovolenke si najprv skontrolujte izbu, či nenájdete ploštice
Keď prídete niekam do hotelovej izby či apartmánu, mali by ste ich pozorne skontrolovať. Svoju batožinu najprv nechať vonku, či v kúpeľni – veci v nej by ste mali mať zabalené v igelitových vreckách.
Ploštice sú svetloplaché, takže cez deň sa budú skrývať. Nájsť ich môžete v rôznych škárach, v nábytku, v elektrických zásuvkách, za obrazmi, zrkadlami, v posteliach. Ak by ste náhodou niečo našli, kontaktujte hotelového manažéra či majiteľa apartmánu a žiadajte iné ubytovanie.
Hoci nenájdete žiaden hmyz, jeho prítomnosť môžu potvrdiť svrbiace štípance, ktoré sa ale objavia neskôr. Ploštice sajú krv len vtedy, keď je človek v pokoji, teda keď spí – preto nie sú bodnutia citeľné. Reakcia po uhryznutí môže nastať po 2 – 3 dňoch, kedy sa na koži objavia skupiny červených miest so stopami po pichnutí. Ploštice nesajú krv z jedeného miesta, lebo pohyb hostiteľa v spánku ich vyrušuje, preto je vpichov viacej.
Ohrozené sú najmä odkryté časti tela, teda ruky, nohy alebo tvár.
Ako vyzerá štípanec od ploštice
Na tele sa objavia začervenané pupienky podobné štípancom od komára. Na začiatku ani nemusíte tušiť, že sa jedná o ploštice. Štípance od ploštíc sa obvykle objavujú v skupinkách – 2 – 5 vedľa seba. Štípance zvyknú začervenať a pomerne dosť svrbieť. Pomerne často s tieto štípance považujú za alergiu na niečo a lekári ich aj tak liečia.
Silnejšie poštípania u citlivých ľudí môže sprevádzať horúčka, opuchy a niekedy aj žihľavová vyrážka po celom tele.
Hoci vám značný počet lekárov povie, že ploštice žiadne choroby neprenášajú, nie je to tak úplne pravda. V laboratórnych podmienkach vedci dokázali, že ploštice dokážu človeka nakaziť aj ochoreniami ako sú mor či HIV. Vedecký tím vo Vancouveri dokonca prišiel na skutočnosť, že ploštice sú schopné prenášať baktérie, ktoré sú imúnne voči antibiotikám.