TIP na výlet: Červený kláštor.

eva/ redakcia 0

Ak by som na tento výlet mala namotivovať deti, poviem im o „Lietajúcom Cypriánovi“. Ženy sa namotajú na vôňu byliniek.

A naši muži? Majú šancu prehodnotiť svoje myšlienky na vstup do kláštora. Pustovňa je k nahliadnutiu:)

 

Fráter Cyprián

Poďme na to cez tie V.I.P. 

Fráter Cyprián je historicky najpopulárnejšou osobnosťou pôsobiacou v Červenom Kláštore. Hovorí sa, že skonštruoval lietajúci stroj, na ktorom sa pustil plachtiť z majestátneho vrcholu Troch korún. 

Kartuziánskeho mnícha (1724 – 1775) z dnes najkrajšieho kláštorného komplexu na Slovensku, sprevádzajú viaceré prívlastky: znalec liečivých bylín, liečiteľ, alchymista… 

Jedinečný herbár, ktorý vytvoril zbieraním bylín v okolí i počas výletov do Belianskych Tatier, si môžete v Červenom Kláštore kúpiť v knižnom vydaní aj dnes. Popísal 286 liečivých bylín, a to v štyroch jazykoch! Na tie časy mimoriadne nadaný farmaceut – bádateľ. 

 

Kartuziáni

Tiež vás zaráža, že kartuziánsky mních sa prechádzal kade sa mu zachcelo? Veď kartuziáni sú predsa najprísnejšou rehoľou, prikazujúcou asketický  život ako pustovníci, žiadne vychádzky, žiadne zbytočné debaty. 

Je to tak, i nie je. 

Cyprián bol totiž hierarchicky „len“ frátrom, t.j. s najnižším postavením v reholi. Táto pozícia mu dovoľovala chodiť po krajine, stretávať sa s ľuďmi. Byť užitočný ľuďom z okolia.

Vybudoval široko ďaleko známu lekáreň, ktorá je najstaršiu v strednej Európe. 

Bylinky “live” 

Vedenie múzea nedávno dostalo skvelý nápad. Na pôvodných miestach v záhradách kláštora vytvorili políčka s liečivými bylinami – vysadili ich a starajú sa o ne.

Natrhať si pár lístkov medovky, myšieho chvostíku, medvedieho cesnaku, ktoré vám v kláštornej krčme prelejú do hlineného hrnčeka horúcou vodou, …. no dokážete si toho Cypriána nepredstaviť? 

 

Gotický kostol a pustovne

Čerevnený Kláštor nie je len o bylinkách, napriek tomu, že ich budete cítiť všade.

Architektonicky najvyspelejšou stavbou v Červenom Kláštore je gotický kostol sv. Antona pustovníka z konca 14. storočia, ktorý prešiel  barokovou prestavbou a poslednou rekonštrukciou v r. 2008.

A keďže tu žili kartuziáni a kamaldulovia, dve najprísnejšie rehole, určite zaujmú aj ich malé pustovne, jednotky. 

Každý mal svoj minimalistický „domček“ pre život, modlitbu a prepisovanie biblie. Ku každému domčeku prislúchala malá záhradka, kde si mnísi pestovali zeleninu a bylinky pre svoju potrebu.

Krčma

Bez krčmy by to nebol kláštor. Aj keď sa tieto dva pojmy  na prvý, neskúsený, pohľad môžu biť, dôvod bol prozaický. 

Cudzinci a pútnici hľadali útočisko v cudzom svete práve v kláštoroch. A keďže za druhým nádvorím kláštora vládol už iba “pokoj svätý”, pohostinnosť pocestným sa preukazovala práve v krčme pred kláštorom.

A čo by to bol za nedeľný výlet, keby na jeho konci nebola dobrá, pohostinná krčma. 

Rozhodnutí pre výlet?

Tento link vám bude užitočný: www.visitspis.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár