Zimné radovánky

Mia Majerníková 0

Aby zimné radovánky boli radovánky

Už vás doma nebaví len tak sa ponevierať a pojedať posledné sviatočné dobroty? Rozhýbte svoje štedrovečerné i silvestrovské telá, doprajte oddych „pretelkovaným“  unaveným očiam a s vervou sa celá rodinka pustite do športových aktivít, ktoré vám prinavrátia nielen stratenú kondičku, ale i radosť z pohybu na čerstvom vzduchu.

Poďme sa sánkovať

Nie je lepšia zábava, ako sa riadne vyšantiť na sánkach či boboch na zasnežených kopcoch, nech už je to kdekoľvek. No netreba vari pripomínať, že aj pri tomto druhu športu by ste mali myslieť na bezpečnosť detí.

Vyberajte svah bez prekážok, skál, plotov či iných zábran. Musí byť bokom od ciest, jazier alebo riek. Najlepší pre deti je so sklonom 30 stupňov a s dostatočným priestorom na zastavenie. Malé deti nikdy nenechajte sánkovať sa bez dozoru dospelej osoby!

Zabráňme poraneniam

Keď napadne sneh, ratolesti to ženie von a na šmýkanie berú všetko, čo majú poruke. Igelity, duše, pneumatiky či plastové disky alebo takzvané lopaty. „Zošuchovadiel“ je na trhu plno, ale predsa len sánky či boby s brzdou a možnosťou riadenia sú pre ich bezpečnosť tie najlepšie.

Vidieť biely svet počas jazdy na bruchu hlavou napred či ležmo na chrbte je fakt sila, ale ktorej mamke či tatkovi sa chce ustráchane pobehovať po neurologickom či chirurgickom? Zošup posediačky to istí a je veľmi malá pravdepodobnosť, že si to odnesie hlava či chrbtica.

Nezabudnite ani na to, že stále musíte mať oči na stopkách. Nikdy neviete, kedy to do vás niekto zozadu napáli. Po skončení jazdy sa rýchlo presuňte na okraj dráhy i mimo dojazdu ostatných sánkarov.

A čo platí pre všetky pohybové aktivity vonku a najmä v zime?

Natierať a natierať. Kvalitný krém detskú pokožku dobre ochráni pred mrazom, vetrom, s prídavkom napríklad včelieho vosku jej dodá hebkosť, zvláčni ju a upokojí. Uprednostňujte neparfumované krémy, tie sú vhodné aj na citlivú a suchú pleť.

Vyskúšajme korčule

Keď sa vašim deťom sánkovačka už zunovala a vy chcete, aby sa priučili aj typickým zimným športom, skúste ich postaviť na korčule. Na štadiónoch či outdoorových klziskách vidieť veľa rodičov, ktorí neváhajú postaviť na ľad už trojročné deti.

Povinná výbava

Ťažko si predstaviť  učenie alebo len rekreačné bláznenie bez korčúľ. Aké teda deťom vybrať? Spočiatku by možno menším deťom stačili imidžové plastové, ale na takých sa sotva naučia správnej technike korčuľovania. Predovšetkým by mali byť nové a kvalitné – kožené s mäkkou výstelkou a nemusia byť práve najdrahšie. V takýchto korčuliach noha napriek pevnému viazaniu lepšie pracuje a vložka z mikrovlákna má výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Nezabúdajte na to, že pre dobré klzné vlastnosti treba korčule minimálne dva-trikrát za sezónu nabrúsiť a po každom použití nože dobre utrieť dosucha, aby nekorodovali.

Pri nekontrolovanej zábave často dochádza aj k neželaným pádom. Preto sa pri tomto športe odporúča prilba, najmä ak sa dieťa ešte len učí klzkú plochu zvládať, pretože sa nedá predvídať, ako spadne. Určite nie sú vhodné cyklistické prilby, po ktorých rodičia niekedy narýchlo siahnu, len aby malo niečo na hlave. Pred úrazom ju neochránia. Najlepšie sú klasické, ktoré sa môžu využiť aj pri lyžovaní.

Deti treba riadne a rozumne obliecť. Kým sa z nich stanú Sabovčík či Wittová, majú na tenké nohavice a krátke krasokorčuliarske sukničky čas. Postačia teplé a nepremokavé otepľovačky a samozrejme rukavice. 

Štadión či jazero

Kto by odolal rozsiahlym vodným zamrznutým pláňam, ktoré vám poskytnú neviazaný pocit voľnosti. Riziko je však príliš vysoké – hrúbka ľadu, v plytkých vodách možnosť podchladenia a najhoršie sú vodné toky, ktoré vás môžu strhnúť pod ľad… Nielen pre deti, ale i dospelých sú najistejšie umelo vytvorené klziská či zimné štadióny. Ešte stále je totiž na nich dosť miesta na poriadne vybláznenie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár