Čierny Balog s lesníckym skanzenom a železničkou. Ideálny výlet pre deti

Mária Kopčíková 1

Vydrovskú dolinu nájdete kúsok od Čierneho Balogu. Celá oblasť je strediskom cestovného ruchu, kde nájdete lesnícky skanzen, odveziete sa na Čiernohronskej železnici, prejdete sa po Náučnom chodníke históriou a tradíciami Čierneho Balogu.

čierny balog, vydrovska dolina
Čierny Balog. Shutterstock

Do tejto oblasti chodia rodiny za poznaním, deti do prírodných, ekologických zážitkových táborov.

Vydrovská dolina

Vydrovská dolina sa nachádza v miestnej časti Vydrovo v Čiernom Balogu vo Veporských vrchoch, v západej časti Slovenského rudohoria. Najvyšším vrchom Veporských vrchov je Fabova hoľa (1439 m).

Do východnej časti Veporských vrchov zasahuje Národný park Muránska planina, do západnej časti CHKO Poľana. Na území Veporských vrchov sa nachádza niekoľko prírodných rezervácií: Klenovský Vepor, Klenovské Blatá, Dobročský prales. 

Príroda je tu naozaj ešte celkom „nepoškvrnená“, voňavá a poskytne vám toľko potrebný pokoj a oddych. V okolí je veľa turistických i cykloturistických chodníkov, blízko je CHKO Poľana, ale aj známy Dobročský prales.

Príroda bola inšpiráciou aj pre filmárov, ktorý práve v tejto lokalite natáčali filmy ako Nevera po Slovensky či Pokoj v duši.

Cierny balog.
Shutterstock


Výlet do Vydrovskej doliny je ako stvorený na spoznávanie a aktívne vnímanie prírody, pretože ponúka jedinečné turistické atrakcie. Najväčšími z nich sú lesnícky skanzen a Čiernohronská železnica.

Lesnícky skanzen

Ide o jedinečné lesnícke múzem v prírode. Náučný chodník v skanzene je dlhý viac než štyri kilometre a je na ňom 79 zastávok. Tie odkrývajú tajomstvá lesa, históriu lesníctva, prácu lesníkov, pestovanie, ochranu a význam lesa.

Všetky zastávky obsahujú reálne trojrozmerné exponáty s informačnými tabuľami v slovenskom a anglickom jazyku.

Lesnícky skanzen je príťažlivý pre malých aj veľkých, pre laikov aj odborníkov. Horáreň s múzeom, prírodný amfiteáter, detské ihrisko, občerstvenie, infocentrum s predajom suvenírov – to všetko vás v skanzene čaká.

Prehliadka skanzenu pri jeho rozsiahlosti vie zabrať celý deň. Je preto dobré s tým počítať pri plánovaní návštevy. Vybavte seba aj deti vhodnou obuvou, dobrou náladou a môžete sa vydať na cestu. 

Prístup do skanzenu je autom, autobusom, i pešo. Dostanete sa sem i Čiernohronskou lesnou železnicou, ktorá vás z Hronca alebo z Čierneho Balogu privezie priamo na zastávku Vydrovo – Skanzen.

Lesnícky skanzen, zdroj: lesy.sk

Čiernohronská železnica

Čiernohronská železnica na Balogu – to je pojem, ktorý veľa hovorí „stromákom“ – teda ľuďom, ktorý chodili kedysi v rámci aktivít Stromu života opravovať a zachraňovať rôzne historické pamiatky na Slovensku.

História  siaha do roku 1898, kedy sa o nej začalo uvažovať. Pravidelnú prevádzku na trati spustili v januári 1909.  V roku 1982 zastavili na tejto trati prevádzku a bola odsúdená na zánik zošrotovaním.

Vďaka práci nadšencov a dobrovoľníkov sa tento kus našej histórie podarilo zachrániť. K opätovnému obnoveniu prevádzky na trati prišlo v máji 1992.

Odvtedy je táto Národná kultúrna pamiatka sprístupnená ako turistická atrakcia na zachovanom 16 km úseku Chvatimech – Čierny Balog – Vydrovská dolina alebo Čierny Balog – Dobroč.

Drevené vagóniky historickej lesnej železnice pripomínajú časy, kedy sa z balockých hôr zvážalo drevo. Lokomotívy sú v prevádzke spolu so súpravou historických osobných vozňov.

Časť z nich, vrátane reštauračného vagóna, je v prevedení letných vyhliadkových vagónov, ktoré umocňujú priamy zážitok z jazdy a prírody. Zaujímavosťou je i ručný spôsob brzdenia súprav, obvyklý práve na lesných železniciach.

Náučný chodník históriou a tradíciami Čierneho Balogu určite neobíďte. Vedie z centra obce k Lesníckemu skanzenu a k Čiernohronskej železnici. Okrem príjemnej prechádzky prírodou, na trase dlhej 2 km, sa všeličo dozviete o minulosti – opisom 13 osád obce a významnými oblasťami viac ako 400-ročnej histórie tejto kedysi drevorubačskej dediny.

Ako veľké deti zvládnu tento výlet

Táto lokalita je vhodná pre rodinky s deťmi rôzneho veku. Tie väčšie zvládnu potulky po  „vlastných“, menšie deti v nosičoch.

Vhodnú trasu napr. v skanzene nájdu aj rodiny s detskými kočíkmi. Ak sa sem vyberiete na dlhšie, určite zvládnete aj nejaké cyklotúry, dajú sa vybrať aj málo náročné, pre začínajúcich cyklistov.

Lesnícky skanzen, zdroj: brezno.virtualne.sk

Kam v okolí Čierneho Balogu

Vybrať sa môžete aj do 22 km vzdialenej Bystrianskej jaskyne.

Navštíviť (alebo aj ubytovať sa) môžete Marekov Dvor – rodinné gazdovstvo, ktoré sa nachádza v lokalite Vrchy, okres Brezno. Vrchy, tvoria tri obce: Sihla, Lom nad Rimavicou a Drábsko. Všetky ležia v nadmorskej výške okolo 1000 m. n. m.

Chovajú viac druhov  hospodárskych zvierat a starajú sa o pôdu v bezprostredne blízkom okolí. Na gazdovstve nájdete kone – deti si môžu zajazdiť, kravičky – môžete sa o ne postarať, vidieť ako sa vyrába maslo či syry.

A samozrejme ku gazdovstvu patria aj drobné zvieratá – hydina, králiky, kozy, mačky, psy … Pre mestské deti priam raj.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár