Zrúcanina hradu Muráň, shutterstock Zrúcanina Muránskeho hradu Najnavštevovanejším miestom turistov je zrúcanina Muránskeho hradu na brale Cigánka (935 m/m), ku ktorému vedie viacero chodníkov.
Najznámejšia trasa je z dediny Muráň, po červenej značke, ktorú sprevádzajú panely náučného chodníka. Patrí k tým náročnejším pre svoje prevýšenie skoro 600 m. Dá sa však štartovať a z iných miest, a to z križovatky ciest Muráň – Červená Skala, alebo z Muránskej Huty.
Najpohodlnejšia cesta je však zo sedla Javorinky vedúca cez Veľkú Lúku, tá je vhodná aj pre deti a starších ľudí. Všetky spomínané trasy vedú k Chate pod hradom, kde býva v lete otvorený bufet.
Odtiaľ k hradu už vedie len jediná cesta, krátka, ale strmá. Sú z neho krásne výhľady na celú Muránsku dolinu, Stolické vrchy a dá sa vidieť aj Kráľova hoľa s časťou Nízkych tatier. Na hrade však treba dať pozor najmä na deti, pretože ide o ruinu a mnohé chodníčky končia na skalnom zráze.
»»»» Prečítajte si aj: Muránska planina, ako sa dostanete k syslom ?
Turistické trasy na Muránskej planine Muránska planina je rajom pre tých, ktorí milujú pešiu turistiku. Turistické chodníky sú tu dobre značené.
Tí náročnejší môžu absolvovať výstupy na Stolicu (1476 m/m), Fabovu hoľu (1439 m/m), Kľak (1407 m/m), Klenovský vepor (1338 m/m) alebo si naplánovať viacdenné prechody Planinou.
»»»»» Prečítajte si aj: Akú dlhú túru zvládnu deti ?
Shutterstock Pekné vyhliadky ponúka aj Poludnica , je to miesto s najvyšším stupňom ochrany, preto sa nesmie schádzať z vyznačených chodníkov.
Navštíviť možno tiež zvyšky Tisoveckého hradu na vrchu Hradová. Z Tisovca vedie k nemu žltá trasa. V blízkosti Tisovca je aj možnosť zalietať si na rogale. Spestrením programu môže byť pre celú rodinu jazda na konskom záprahu, alebo pozorovanie krajiny priamo z konského sedla.
Na Veľkej Lúke je žrebčín , kde túto atrakciu ponúkajú lesy SR.
Pekným zážitkom je návšteva Zbojníckeho dvora na Salaši Zbojská, súčasťou ktorého je klasický salaš, ubytovanie, ponuka jedál a syráreň. Zbojská , kde sa kedysi túlal zbojník Surovec so svojou družinou je dnes východiskom viacerých turistických chodníkov.
Cez sedlo Zbojskej vedie trať starej ozubnicovej železničky z Tisovca do Pohronskej Polhory, ktorá bola pôvodne vybudovaná na prepravu železa z Pohronských železiarní a spätnú dopravu dreva.
Shutterstock Netreba však zdolávať náročné túry. Veľmi príjemné sú totiž aj prechádzky po krajine, túlanie sa po muránskych lesoch a lúkach.
Je to vzácny kus zeme, ktorá nie je narušená masívnym turistickým ruchom, ani zdevastovaná priemyslom. Svoju tradíciu tu má salašníctvo a aj dnes môžeme pozorovať ovce pasúce sa na lúkach, ako aj kone zvážajúce drevo.
Pri prechádzkach a túrach sa môžeme občerstviť zo studničiek s pramenitou pitnou vodou. Na svoje si tu prídu aj hubári. Ryby sa dajú chytať v bystrinách Muráňa, Rimavy a Zdychavy, alebo v rybníkoch Tisovca a Muránskej Lehoty.
Cyklotrasy tu nie sú značené, ale lesné cesty sú tu veľmi dobre priechodné aj pre cyklistov. Navyše po úvodnom výstupe na planinu už netreba zdolávať veľké prevýšenia.
Muránska planina má polohu, ktorá umožní turistom, aby sa do hodinky dostali do Nízkych či Vysokých Tatier, alebo do Slovenského raja .
Ubytovanie na Muránskej planine Na Prednej hore je veľký rekreačný areál , ktorý ponúka bývanie vo viacerých svojich objektoch. Súčasťou sú welness zariadenia, športoviská a detské ihrisko. Na internete sa dá vyhľadať ubytovanie v chalupách, penziónoch a na privátoch.
Priamo na Muránskej planine je možné stanovať na troch miestach: na Veľkej Lúke – Piesok, pri Zrubovej turistickej útulni Nižná Kľaková a v doline Trsteník. Povolené je tiež bivakovanie, ale za presne určených podmienok.
Informácie Vám ochotne poskytnú v Turistických informačných centrách v Revúcej, Tisovci, Muráni a na Zbojskej.
Loading...
Velmi pekný článok
Legenda-Muranska slovenská Deva šľachtičná- Mária Séči sa pridala k povstalcom,proti cisárovi Ferdinandovi III-Habsburgovci.
Bránila Muransky Hrad-koľko je pravda nevieme-slovenská Johanka z Arcu.
Dobrý deň,
všetky cyklotrasy na Muránskej planine sú vyznačené v mapách a rovnako aj v teréne. V národnom parku platí 3. stupeň ochrany, ktorý obmedzuje vjazd bicyklom na toto územie mimo vyznačených cyklotrás. To znamená, že aj keď sa v národnom parku nachádza dobre zjazdná lesná cesta a nevedie ňou vyznačený cyklochodník, vjazd na túto cestu je zakázaný.