Muránska planina: tipy na turistické trasy s deťmi

Michaela Vargová 2

Divoká príroda, strmé bralá, úzke doliny a hlboké lesy. To je Muráň a Muránska planina.

Kraj opradený povesťami a baladami našich veľkých romantikov. Prespievaný v ľudových piesňach a prerozprávaný v rozprávkach našich predkov. Jeden z mnohých nádherných kútov našej malej krajiny.

Muranska planina s detmi
Muránska planina, Shutterstock

 

Národný park Muránska planina: 250 jaskýň a polodivé kone

Muránska planina sa nachádza v západnej časti Slovenského Rudohoria, v oblasti Spišsko – gemerského krasu. Je to výnimočná vápencová a dolomitová planina s krasovými útvarmi.

Nachádza sa tu množstvo priepastí, ponorov, vyvieračiek a krasových skalných útvarov. Okrem toho je tu vyše 250 jaskýň, verejnosti sú však neprístupné. Pre svoje prírodné vzácnosti bola oblasť Muránskej planiny vyhlásená za Národný park.

Na ťažko dostupných vápencových bralách rastie lykovec muránsky. Tento ružovo kvitnúci kríček je endemitom a ako druh prežil v nezmenenej podobe cez všetky doby ľadové už od treťohôr. V súčasnosti je však zapísaný na červenom zozname ohrozených druhov rastlín Slovenska.

Pri prechádzke planinou môžete uvidieť aj stádo pasúcich sa polodivých koňov. Ide o plemeno norika muránskeho, ktoré bolo pôvodne využívané na prácu v lese, dnes slúži na rekreačné účely.

Svoj stály domov tu majú divoké šelmy ako medvede, vlky, rysy a divé mačky, no aj veľké množstvo druhov plazov, hrabošov, dravých vtákov a rôznorodého hmyzu.

NP Muranska planina s detmi
NP Muranska planina, Shutterstock

Muráň

Na úpätí planiny leží malebná obec Muráň. Na jej námestí nájdete všetko, čo obci chýbať nesmie: obecný úrad, kostol, krčmu a obchod. 

Muránska Dlhá Lúka je typická tým, čo je pre oblasť Gemera príznačné – spolu tu žijú veriaci viacerých konfesií. Preto tu nájdeme starý gotický katolícky kostol zo 14. storočia, tolerančný evanjelický kostol z 18. storočia s o storočie neskôr pristavanou vežou a novú baptistickú modlitebňu. 

Muránska Lehota je tichá dedinka s rybníkmi. Muránska Huta je jedinou obcou, ktorá leží priamo na planine v nadmorskej výške 703 m/m a je obľúbeným miestom chatárov a chalupárov. 

Muránska Zdychava je zas rozložená v doline potoka Zdychava a jej usadlosti sú roztrúsené po okolitých kopcoch ako lazy. Zachovala sa tu svojrázna ľudová architektúra, v jednej takejto drevenici je zriadené múzeum.

Na Prednej hore je známe rekreačné stredisko. Môžeme sa tu prejsť ku krásnemu kaštieľu s parkom, ten však už dlhé roky slúži ako protialkoholická liečebňa. Kedysi patril bulharskému cárovi Ferdinandovi Coburgovi, rovnako ako lovecký zámoček neďaleko.

Muránska planina s detmi
Zrúcanina hradu Muráň, shutterstock

Zrúcanina Muránskeho hradu

Najnavštevovanejším miestom turistov je zrúcanina Muránskeho hradu na brale Cigánka (935 m/m), ku ktorému vedie viacero chodníkov.

Najznámejšia trasa je z dediny Muráň, po červenej značke, ktorú sprevádzajú panely náučného chodníka. Patrí k tým náročnejším pre svoje prevýšenie skoro 600 m. Dá sa však štartovať a z iných miest, a to z križovatky ciest Muráň – Červená Skala, alebo z Muránskej Huty.

Najpohodlnejšia cesta je však zo sedla Javorinky vedúca cez Veľkú Lúku, tá je vhodná aj pre deti a starších ľudí. Všetky spomínané trasy vedú k Chate pod hradom, kde býva v lete otvorený bufet.

Odtiaľ k hradu už vedie len jediná cesta, krátka, ale strmá. Sú z neho krásne výhľady na celú Muránsku dolinu, Stolické vrchy a dá sa vidieť aj Kráľova hoľa s časťou Nízkych tatier. Na hrade však treba dať pozor najmä na deti, pretože ide o ruinu a mnohé chodníčky končia na skalnom zráze.

»»»» Prečítajte si aj: Muránska planina, ako sa dostanete k syslom?

Turistické trasy na Muránskej planine

Muránska planina je rajom pre tých, ktorí milujú pešiu turistiku. Turistické chodníky sú tu dobre značené.

Tí náročnejší môžu absolvovať výstupy na Stolicu (1476 m/m), Fabovu hoľu (1439 m/m), Kľak (1407 m/m), Klenovský vepor (1338 m/m) alebo si naplánovať viacdenné prechody Planinou.

»»»»» Prečítajte si aj: Akú dlhú túru zvládnu deti?

Muránska planina, túry
Shutterstock

Pekné vyhliadky ponúka aj Poludnica, je to miesto s najvyšším stupňom ochrany, preto sa nesmie schádzať z vyznačených chodníkov.

Navštíviť možno tiež zvyšky Tisoveckého hradu na vrchu Hradová. Z Tisovca vedie k nemu žltá trasa. V blízkosti Tisovca je aj možnosť zalietať si na rogale. Spestrením programu môže byť pre celú rodinu jazda na konskom záprahu, alebo pozorovanie krajiny priamo z konského sedla.

Na Veľkej Lúke je žrebčín, kde túto atrakciu ponúkajú lesy SR.

Pekným zážitkom je návšteva Zbojníckeho dvora na Salaši Zbojská, súčasťou ktorého je klasický salaš, ubytovanie, ponuka jedál a syráreň. Zbojská, kde sa kedysi túlal zbojník Surovec so svojou družinou je dnes východiskom viacerých turistických chodníkov.

Cez sedlo Zbojskej vedie trať starej ozubnicovej železničky z Tisovca do Pohronskej Polhory, ktorá bola pôvodne vybudovaná na prepravu železa z Pohronských železiarní a spätnú dopravu dreva.

Shutterstock

Netreba však zdolávať náročné túry. Veľmi príjemné sú totiž aj prechádzky po krajine, túlanie sa po muránskych lesoch a lúkach.

Je to vzácny kus zeme, ktorá nie je narušená masívnym turistickým ruchom, ani zdevastovaná priemyslom. Svoju tradíciu tu má salašníctvo a aj dnes môžeme pozorovať ovce pasúce sa na lúkach, ako aj kone zvážajúce drevo.

Pri prechádzkach a túrach sa môžeme občerstviť zo studničiek s pramenitou pitnou vodou. Na svoje si tu prídu aj hubári. Ryby sa dajú chytať v bystrinách Muráňa, Rimavy a Zdychavy, alebo v rybníkoch Tisovca a Muránskej Lehoty.

Cyklotrasy tu nie sú značené, ale lesné cesty sú tu veľmi dobre priechodné aj pre cyklistov. Navyše po úvodnom výstupe na planinu už netreba zdolávať veľké prevýšenia.

Muránska planina má polohu, ktorá umožní turistom, aby sa do hodinky dostali do Nízkych či Vysokých Tatier, alebo do Slovenského raja.

Ubytovanie na Muránskej planine

Na Prednej hore je veľký rekreačný areál, ktorý ponúka bývanie vo viacerých svojich objektoch. Súčasťou sú welness zariadenia, športoviská a detské ihrisko. Na internete sa dá vyhľadať ubytovanie v chalupách, penziónoch a na privátoch.

Priamo na Muránskej planine je možné stanovať na troch miestach: na Veľkej Lúke – Piesok, pri Zrubovej turistickej útulni Nižná Kľaková a v doline Trsteník. Povolené je tiež bivakovanie, ale za presne určených podmienok.

Informácie Vám ochotne poskytnú v Turistických informačných centrách v Revúcej, Tisovci, Muráni a na Zbojskej.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

články autora...

Komentáre k článku

  1. Velmi pekný článok Big Grins Rolleyes

    Legenda-Muranska slovenská Deva šľachtičná- Mária Séči sa pridala k povstalcom,proti cisárovi Ferdinandovi III-Habsburgovci.

    Bránila Muransky Hrad-koľko je pravda nevieme-slovenská Johanka z Arcu.

  2. Dobrý deň,

    všetky cyklotrasy na Muránskej planine sú vyznačené v mapách a rovnako aj v teréne. V národnom parku platí 3. stupeň ochrany, ktorý obmedzuje vjazd bicyklom na toto územie mimo vyznačených cyklotrás. To znamená, že aj keď sa v národnom parku nachádza dobre zjazdná lesná cesta a nevedie ňou vyznačený cyklochodník, vjazd na túto cestu je zakázaný.

Pridaj komentár