Pohorie Čergov (48)

Michaela Vargová 0

Pohorie Čergov nepatrí k našim najnavštevovanejším horám. Vďaka tomu sa sem dá ujsť pred ruchom ostatného sveta. Nie však pred sebou samým. Práve naopak. Čistú prírodu, malebnú krajinu, tajomné zákutia a starobylé pamiatky si tu vychutnáte telom aj dušou.

Čergov, Lysá, zdroj: cergov.sk

Príroda a krajina

Pohorie na severovýchode Slovenska dostalo názov podľa jedného zo svojich vrchov Čergov (1050 m/m), hoci najvyšším vrchom je tu Minčol (1125 m/m). Patrí do oblasti Východných Beskýd a vystupuje z nich ako najmasívnejší horský celok. Celý chrbát je dlhý asi 30 km, tiahne sa od severu, kde sa dotýka poľských hraníc, smerom na juhovýchod. Na východných svahoch pohoria pramení rieka Topľa, na západných zas rieka Torysa.

V hustých lesoch sa miešajú košaté buky, duby, javory a hraby, ale aj nežné brezy a ihličnaté smreky. Žije v nich množstvo divej zvery – medvede, vlky, rysy, lietajú tu orly. Táto oblasť je zároveň významnou botanickou lokalitou. V súčasnosti je tu známych 27 druhov orchideí, no žiaľ, niektoré sú už vedené ako ohrozené. Vďaka početným prírodným zvláštnostiam je na území čergovského pohoria niekoľko prírodných rezervácií: Čergovský Minčol, Livovská Jelšina, Fintické svahy, Hradová hora, Kapušiansky hradný vrch.

Minčol, zdroj: wikipedia.sk

Zaujímavosti

Najvyšší vrch Čergovského pohoria Minčol je stretom troch okresov: Bardejov, Prešov a Stará Ľubovňa. Má hôľnatý charakter a na jeho vrcholovom hrebeni je oblasť chráneného územia. Horské lúky tu boli vytvorené činnosťou ľudí, odlesnením. Udržiavané boli kosením a spásaním vyhnaného pasúceho sa dobytka. Je však ťažké udržať tento ich charakter, sotva sa dá prirodzene obnoviť niekdajší spôsob ich využitia a preto zarastajú.

Aj na južnej strane vrchu Čergov sa nachádzajú nekosené horské lúky, nepatrné zvyšky pôvodných lúk. Neďaleko sedla, na strmšom východnom svahu hrebeňa je časť chránenej rezervácie Čergovská javorina. Ťažba a iné zásahy ľudskej činnosti poznačili toto územie len minimálne, zachovalý lesný porast tu má preto miestami až pralesovitý charakter. 

Medzi zaujímavosti, vytvorené mocnou prírodou a dotvorené človekom, ktorý do nej vryl svoje svedectvo,  môžeme zaradiť pozoruhodné skaly so starobylými nápismi. Jedným z nich je východne od vrcholu Lysej tzv. Oltárkameň, mohutný pieskovcový blok s rôznymi pradávnymi znakmi a symbolmi. Podobne aj nápisy na mohutnom kameni v oblasti Banisko, neďaleko vrchu Chotárna.

Oltárkameň, zdroj: dusekarpat.cz

Na úpätí Čergovského pohoria, nad obcou Hanigovce, severovýchpdne od Lipian, sa nachádza zrúcanina Hanigovského hradu. Zvyšky kamenných múrov zasypané suťou už len dávajú tušiť, že tu bol kedysi stredoveký palác s množstvom menších hospodárskych budov, obohnaný opevnením so vstupnou bránou a strážnou vežou. 

Šarišský región je známy aj svojimi drevenými kostolíkmi – skvostami ľudovej a sakrálnej architektúry zároveň. Gotický rímsko-katolícky kostol sv. Františka v Hervartove bol postavený začiatkom 16. storočia a predstavuje najstarší zachovaný typ dreveného kostola na Slovensku. Drevený chrám sv. Lukáša v Krivom pochádza z roku 1826. Je východného obradu a preto je neoddeliteľnou súčasťou jeho interiéru monumentálny 4-radový ikonostas s množstvom vzácnych ikon a cárskymi dverami.

Kostol sv. Lukáša v Krivom, zdroj: cergov.sk

Ako veľké deti tento výlet zvládnu

Ak rodičia holdujú turistike, určite radi vezmú aj svoje deti. Tie najmenšie v nosičoch, a tým väčším budú vedieť prispôsobiť dĺžku aj náročnosť trasy.

Ubytovanie

Okolité mestá a obce ponúkajú bývanie v hoteloch, horských hoteloch, penziónoch, na privátoch, chatách, chalupách a turistických ubytovniach. Väčšinu z nich si viete dopredu pozrieť a zabezpečiť prostredníctvom internetových stránok.

Náučný chodník na Čergove, zdroj: chatacergov.sk

Ako tu stráviť rodinný čas

Čergovským pohorím sa rád potúla každý turista a milovník prírody. Križujú ho značkované turistické chodníky v celkovej dĺžke asi 200 km. 

Hanigovskému hradu môžete vyraziť zo železničnej stanice Červenica pri Sabinove po červenej značke smerom na Hanigovce a potom po neznačenej poľnej ceste až k hradu. Tiež sa sem dostanete z obce Ľutina po žltej značke.

K najvyššiemu vrchu pohoria, k Minčolu, vedie viacero turistických trás. Modrou sa naň dostanete z Kyjova cez hrebeň nad Sokoľou dolinou. Po žltej sa dá ísť zo Šarišského Jastrabia, alebo z bardejovskej strany z Livovskej Huty. Použiť môžete aj neznačenú trasu z obce Potoky. Z vrcholu je krásny výhľad na okolité kopce, smerom na západ sa dajú vidieť aj Tatry a Pieniny.

Krásne pohľady sa núkajú aj z vrcholu Čergova. Dostanete sa k nemu po modrej a červenej značke zo sedla Čergov, kde je aj horská chata (mimochodom jediná v tomto pohorí). Chata Čergov je počas túr obľúbeným útočiskom – dá sa tu posedieť, zohriať sa aj najesť.

Hanigovsky hrad, zdroj: cohors.sk

Na chatu sa dá dostať zo štyroch hlavných strán: od juhu po červenej značke z Hradiska, od západu po zelenej značke z Lysej, po žltej značke dlhou dolinou cez Majdan a Ambrušovce alebo od východu horskou zásobovacou cestou z podhorskej obce Hertník. Všetky tieto prístupy sú dobre zjazdné aj horským bicyklom.

A ak vaša rodina prepadla geocachingu, môžete si potulky po horách spojiť s hľadaním pokladov skrytých na zaujímavých miestach. Stačí vám aplikácia v smartphone a môžete pátrať po „keškách“.

Navštíviť môžete tiež blízke mestá Sabinov či Bardejov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

Fascinuje ma život našich predkov, ich zvyky, kultúra, umenie. Vážim si to, čo ľudia pred nami vytvorili a ukazujem to aj svojim deťom. Rada oprašujem staré veci, aby som pod nánosom rokov mohla objavovať to zabudnuté a krásne. Niekedy obrazne, niekedy doslova. A do písmena.

články autora...

Pridaj komentár