A čo takto si zabehnúť okolo Štrbského plesa? Aktívnym, ale aj pasívnym bežcom je k dispozícii kyslíková kondičná dráha so 6 stanovišťami. Podľa tabuľky pri každom stanovišti sa môžete rozhodnúť, či si vyberie viac, alebo menej náročnú alternatívu kondičných cvičení. Ku každej sú priradené konkrétne cviky a presný počet ich opakovaní nevyhnutných pre zlepšenie kondície. Odporúčané bežecké trate sú rozdelené do troch kategórií podľa ich náročnosti. Prvou je profi trať – z Tatranskej Lomnice cez Skalnaté pleto a Malú Svišťovku. Druhou je stredne ťažká lazy trať, ktorá vedie z Tatranskej Lomnice cez Hrebienok a Starý Smokovec. Treťou, najľahšou je trať hobby z Tatranskej Lomnice cez Starý Smokovec a späť. Tá je určená pre rekreačných bežcov.
Väčšie deti určite zaujme geocaching. Ide o veľmi obľúbenú turistickú disciplínu, kde pomocou GPS navigácie hľadáte na krátkom alebo dlhom okruhu poklady, skrýše, zaujímavé informácie a perličky o Štrbskom Plese. Informácie o histórii, faune a flóre zaujmú dospelých aj deti. Pre začínajúcich geocacherov je na Štrbskom Plese GPS požičovňa turistických navigácií, ktoré sú vhodné nielen na geocaching, ale aj pre iných milovníkov turistiky, cyklistiky či lezenia. Nezabúdajte však, že keď v Tatrách predmet nájdete a chcete si ho vziať, musíte do skrýše pre ďalšieho hľadača niečo iné dať.
Pri návšteve Tatier môžete navštíviť lanové parky, napr. veveričí lanový park na Štrbskom Plese, aquaparky – Tatralandia, vo Vrbove, či Vyšných Ružbachoch sú ideálnym riešením niektorých zdravotných problémov.
Podzemie Tatier môžu turisti spoznať počas celého roka v jedinej prístupnej jaskyni vo Vysokých Tatrách – v Belianskej jaskyni. Prehliadkový okruh má dĺžku 1370 m s prevýšením 125 m, na trase je 860 schodov. Pobyt v jaskyni trvá asi 70 minút. Teplota v jaskyni sa pohybuje okolo 5°C.