Cirkevné obrady Bielej soboty sa začínajú po západe slnka, v rámci tzv. Veľkonočnej vigílie (bdenia). Táto noc je očakávaním Pána, noc bdenia, zasvätená Pánovi.
Počas Veľkonočnej vigílie Cirkev bdie a očakáva Kristovo zmŕtvychvstanie. Obrady sa slávia už ako radostná slávnosť vzkriesenia, znovu sa rozozvučia zvony, ktoré od štvrtka večera mlčali.
Veľkonočná vigília bola kedysi liturgicky veľmi bohatá bohoslužba, ktorá sa začínala v sobotu večer, trvala celú noc a končila sa v nedeľu ráno krstom katechumenov. V súčasnosti sú pobožnosti skrátené. Začínajú sa zapaľovaním a požehnaním veľkonočného ohňa a svätením veľkonočnej sviece – paškálu.
Zapálený a požehnaný oheň symbolizuje Božie svetlo, ktoré nám dáva Otec skrze svojho Syna. Paškál predstavuje zmŕtvychvstalého Krista. Kríž vyrytý do paškálu označuje smrť na kríži, päť otvorov so vsadenými zrnkami tymiánu zas Kristove rany, ktoré si zachoval aj na svojom oslávenom tele. Písmená Alfa a Omega a štyri číslice bežného roka vysvetľujú, že Kristus je Pán času i večnosti, počiatok i koniec všetkého.
Svätí sa tiež voda, ktorá sa v ďalšom roku používa pri krstoch.
Zvyky na Bielu sobotu
V tento deň sa ľudia venovali vareniu a pečeniu obradných jedál. Často to bola šunka. Masť z nej odkladali na liečenie rán a verilo sa, že chráni aj pred hadím uštipnutím. Vo viacerých oblastiach pripravovali na Veľkú noc jahňa. Keď gazdiná vymiesila cesto, neočistila si ruky a išla pohladkať stromy, ktoré mali v tom roku prvý raz zarodiť, alebo ktoré dávali málo ovocia. Najviac sa však všade jedli vajíčka. Udomácnilo sa aj pečenie veľkonočného baránka, ako symbolu obete Ježiša Krista.
Bohatú úrodu malo zabezpečiť trasenie stromov. Dievčatá farbili vajíčka a mládenci plietli korbáče. Magickú silu mal oheň, ktorý sa roznecoval v tento deň a od ktorého sa aj zapaľoval paškál.
S uhlíkmi z tohto ohňa sa tri razy obehol dom, aby bol chránený pred povodňou. Popol sypali na oziminy, aby ich nezničili búrky.
Prečítajte si tiež: Veľkonočné ráno.
Biela sobota bola považovaná za šťastný deň na sadenie a siatie. Niekde v tento deň kotúľali po poli okrúhly koláč, aby sa vydarila úroda.
Po vzkriesení (vigílii) vyšiel gazda do dvora a štrngal reťazami, aby týmto zvukom odplašil hadov, žaby a všetky tie zvieratá, ktoré by mohli škodiť ľuďom i dobytku.
Spracované s použitím: infovek.sk, slovenske-zvyky.webnode.sk
Pri verejných chodnikoch a cestách si vysadili predzáhradky stromy
Už sa nemáme kde pohnúť a celý priestor si pre seba zabrali
Obchádzame tri ulice
Petržalka
Hlavne ze potraviny sú ceny vysoké