Ešte stále váhate, akým darčekom potešíte vaše deti? Možno by ste aj radi boli originálni, ale zase fantázia vás nechala na „holičkách“?
Prípadne vám deti dorástli do veku, že príliš netušíte, čo by ich mohlo osloviť a urobiť im radosť?
Ak sú už vaše deti pomerne veľké na hranie s hračkami alebo jednoducho nechcete hračky kupovať, ponúkame niekoľko tipov, čím iným môžete vaše potomstvo obdarovať.
1. Dekorácia do izby
– dajte vyrobiť fotku na plátno alebo proste veľkú fotku do rámu, na ktorej bude vaše dieťa pri nejakej, pre neho významnej, udalosti – športový zápas, narodeninová oslava,…
2. Doplnky
– deti milujú rôzne drobnostičky – penu do kúpeľa, gumičky do vlasov, sponky, šnúrky do topánok v modernom štýle, gél na vlasy. Deti sa potešia z viacerých drobností viac, než z jedného veľkého daru. A vy im z nich môžete vyrobiť milý darčekový košík.
3. Doplnky na tvorenie
– ak máte doma malú tvorivú dušu, tak ocení plátno na maľovanie, pastely, farby, nálepky, špeciálne papiere,…
4. Predplatné či permanentky
– má vaše dieťa obľúbený časopis? Robí rado nejakú činnosť? Ako darček poteší predplatné časopisu alebo predplatné na niečo, čo nerobí bežne – 5 vstupov do jump arény, na motokáry,…
U väčších chlapcov možno poteší uhradenie poplatku za špeciálne hracie servre. Prípadne deti ocenia napr. permanentky do ZOO alebo do niektorého múzea, ktoré radi navštevujú.
5. Lístky na nejakú udalosť
– do divadla, na koncert, na stretnutia s (pre nich) populárnymi osobnosťami (hoci by to i jutjuber bol).
6. Vlastné cestovné potreby
– malý kufrík, toaletnú taštičku, púzdro na mydlo či zubnú kefku. Až nabudúce budete niekam cestovať, pekne sa pobalia do vlastného “zavazadla”. Môžete im k darčeku pribaliť aj nejakú fotku z poslednej dovolenky, či balenia.
7. Špornička
– hoci názory na šporničky, šporkasy, „prasiatka“ sú rôzne, asi veľa z nás rodičov niekedy nejakú šporkasu malo. Pre veľa detí je to prvý nástroj, ako sa učiť narábať s peniazmi, šetriť, ale aj sa deliť.
8. Hudba, hudobné nástroje
– ak má vaše dieťa obľúbenú hudbu, speváka, skupinu, isto nepohrdne kvalitným CDčkom.
Hudbu je fajn počúvať, no ešte krajšie je ju tvoriť – vlastné zvuky, melódie, rytmy,… malé deti ocenia hrkajúce vajíčka, rumbagule, triangel. Veľkí možno ocenia gitaru, či keyboard.
9. Audioknihy, e-knihy
– niekedy je krajšie a príjemnejšie, keď vám rozprávku porozpráva niekto iný alebo si svoj obľúbený príbeh vypočujete v dobrej dramatizácii.
10. Fotoalbum, fotokniha
– deti milujú fotky a videá zo svojho detstva, urobte im album alebo fotoknihu z určitého životného obdobia.
11. Vlastné náradie/náčinie
– kuchynské, či dielenské. Niečo, s čím môžu variť či majstrovať samotné deti, keď nám pomáhajú. Malá vareška, odmerka, plech,… menšie náradie do záhradky, hrabličky, motyčka, malé kladivo,…
12. Hodiny
– ak má dieťa hodiny na očiach, pomáha mu to budovať jeho zmysel pre čas a učí sa, ako rýchlo ten čas vlastne beží. Postupne sa môže naučiť, čo to znamená mať len 15 minút na dokončenie hry, 10 minút na oblečenie,… dáva mu to tiež pocit nezávislosti. Ak kúpite detské nástenné hodiny s obľúbeným motívom, zrejme nestrelíte vedľa.
13. Osobná zbierka receptov
– kúpte alebo vyrobte, ak sa vaše dieťa rado motá v kuchyni. Niekoľko rodinných receptov mu/jej do zbierky môžete zapísať vy, o ostatné sa už postará samo. Hlavne, aby bol tento receptár originálny v spracovaní, zakladaní receptov, farbe, tvare.
14. Domáca kupónová knižka
– každé dieťa sa chce cítiť rešpektované a niekedy rozhodovať o veciach. Nie vždy to samozrejme ide, ale niekedy určite áno. Vyrobte deťom knižku s kupónmi, ktoré deti môžu využiť počas ďalšieho roka, keď uznajú za vhodné.
Položky na kupónoch môžu byť napr.: „Dnes idem do cukrárne len s mamou.“, „Dnes môžem ostať o hodinu dlhšie hore.“, „Zajtra si môžem pospať o hodinu dlhšie.“, „Dnes vyberám film na rodinný filmový večer.“, „Dnes si po obede dám dvojitú porciu zmrzliny.“,…
15. Knihy, hry, puzzle
– stále obľúbené, rešpektujte však aj voľbu a obľúbenosť u dieťaťa, nie všetky deti ocenia na Vianoce Encyklopédiu rastlín Slovenska,…
16. Svetielko na knihy
– v poslednom čase obľúbené malé svetielko, ktoré sa pricvakne na knihu a dobre malému čitateľovi posvieti.
17. Sady na vytváranie/vedecké sady
– v obchodoch je široká paleta takýchto sád, napr.: na výrobu mydla, voňaviek, na založenie pravekého akvária, malý skleník,… deti sa pri tom jednak zabavia, jednak si v praxi overia rôzne poznatky a ako veci fungujú.
18. Obľúbené kúsky z oblečenia
– niečo, čo dieťa už dávno chcelo. Či už konkrétne tričko, čapicu, rukavice, srandovné ponožky,…
19. Ďalekohľad, lupa
– máte zvedavé dieťa? Toto bude darček preň! Pozorujte, objavujte, zem i hviezdy. Nekupujte hračkárske, poobzerajte sa po síce jednoduchom, ale dobre ovládateľnom zariadení, z ktorého bude mať vaše dieťa naozajstnú radosť.
Spravte si kávu a prečítajte si aj: Ako zdobiť medovníky?
20. Spací vak
– a to aj vtedy, ak nie ste práve vyznávačmi kempovania. Pre deti je spacák niečím výnimočným, spojeným s dobrodružstvom – hoci sa jedná len o prespávačku v bratovej izbe.
Existuje veľa možností, ako deti obdarovať a nekupovať pritom množstvá nových hračiek. Takého „nehračkové“ darčeky obvykle prinášajú nové zážitky, nové podnety na učenie sa a obohacujú rodinný čas – čas strávený s deťmi.