5. decembra pre rokom nášmu vtedy takmer trojročnému chlapčekovi manžel na ceste do škôlky s nadšením oznámil: „A ozaj, dnes príde do škôlky Mikuláš!“ Peťko zaťal pästičky, zakrúžil nimi vo vzduchu a povedal: „Zbijem Mikuláša!“ Táto historka patrí už rok k našim obľúbeným. Nuž, nevedel si predstaviť, kto to ten Mikuláš je a už cestou na „miesto činu“ sa pred neznámym votrelcom bránil. Vysvetlili sme mu, že mu Mikuláš donesie darček a je to „dobrý ujo“. Domov prišiel s nadšením a dlho ešte rozprával, že bol v škôlke Mikuláš a čo detičky dostali, ako mu spievali a recitovali. Tento rok sa už dosť dlho pýta, kedy ten Mikuláš príde…
Neviem, ako to bývalo u vás, ale ja som si ako dieťa každý rok vypočula niečo v tomto znení: „Čo ti asi ten Mikuláš donesie? Neviem, neviem, či to tento rok nebude prútik.“ Poctivo som si očistila topánky a dala som ich do okna. A ráno som v nich naozaj vždy našla nejaké sladkosti a niekedy aj ten prútik… Tak prišiel, neobišiel nás – a neobíde ani naše deti.
Kto bol svätý Mikuláš
Býva označovaný ako priateľ detí, patrón zajatých, pomocník v núdzi. Narodil sa okolo r. 280 – 286 v Patare. Ako devätnásťročný bol svojím strýkom, biskupom Mikulášom vysvätený za kňaza a stal sa predstaveným kláštora Sion v blízkosti Myry. Počas prenasledovania kresťanov okolo r. 310 bol vraj zajatý a týraný. Po rodičoch zdedil veľké bohatstvo, ktoré rozdeľoval medzi chudobných. O jeho živote a dobrých skutkoch je zachovaných mnoho legiend. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších svätcov. Zomrel okolo r. 351 v Myre. Jeho hrob sa stal cieľom mnohých pútnikov. V r. 1087 ukradli jeho pozostatky talianski obchodníci a previezli ich ako relikviu do Bari, kde mu postavili a zasvätili kostol (iné pramene hovoria, že boli jeho ostatky prevezené, keď Myru obsadili moslimovia).
Ako Mikuláš zachránil tri dievčatá
Keď jeho rodičia zomreli, zanechali mu veľké bohatstvo. V susedstve žil chudobný muž, ktorý mal tri dcéry. Nemohol im zabezpečiť veno, tak sa rozhodol predať ich ako neviestky. Mikuláš sa o tomto jeho pláne dozvedel a rozhodol sa, že nešťastie odvráti. Do troch vrecúšok zabalil zlaté mince, za ktoré mohol vystrojiť chudobný otec dcéram svadbu. Počas troch nocí vhodil vždy jedno z vrecúšok do spálne dievčat. V poslednú noc sa otec zobudil, rýchlo bežal za neznámym dobrodincom a spoznal v ňom Mikuláša. Z celého srdca mu ďakoval. Mikuláš jeho vďaku odmietol a povedal: „Ďakuj Bohu, ktorý vás neopustil. Ja som bol len jeho posol…“
Sviatok sv. Mikuláša
Sviatok sv. Mikuláša (6. december) bol pôvodne zároveň dňom vianočných darčekov. V niektorých krajinách to tak zostalo dodnes. Zvyk s čižmičkami v oknách sa traduje práve z legendy o tom, ako Mikuláš zachránil tri dievčatá pred prostitúciou a vhodil im cez okno dar. V stredovekých kláštorných školách si v tento deň mohli žiaci spomedzi seba vybrať svojho „detského biskupa“, ktorý potom kázal dospelým a mohol ich vyhrešiť za ich správanie.
Kedysi si deti čistili kapce či čižmičky, obe topánky z páru. Do jednej dostávali uhlíky či prútik, do druhej sladkosti a ovocie. Dnes chodieva Mikuláš s anjelom a čertom do domácností, na námestia, do školských a kultúrnych zariadení a pýta sa detí, ako sa správali počas minulého roka. Deti mu zarecitujú básničku, zaspievajú pesničku a za to dostanú sladkosti a ovocie.
TIP: Mikuláš príde aj do mnohých materských centier, informácie môžete získať tu: www.materskecentra.sk.
Očistime čižmičky spolu s deťmi!
V žiadnej domácnosti s malými deťmi nesmú chýbať čižmičky v okne! Môžeme ich tam položiť spolu s deťmi. Samozrejme, najprv ich dobre očistíme. A potom môžeme dať do ruky našej ratolesti (ak tomu už rozumie) napr. vlhkú utierku a spoločne topánočky „dočistiť“ a dať do okienka.
Ak k nám príde Mikuláš domov, musíme sa naučiť aj básničku. Nemusí byť o Mikulášovi, samozrejme, ale aj môže, napríklad táto:
Mikuláš, Mikuláš, priateľ náš starý,
každý rok nosievaš do okien dary.
Mikuláš, Mikuláš, ty veľký svätý,
každý rok myslievaš na dobré deti
Niekoľko pranostík
Na svätého Mikuláša je už všetka zima naša.
Keď na Mikuláša sneží, bude požehnaný rok.
Svätý Mikuláš má mať biely plášť.
POZOR! Barbora, Mikuláš a Lucia patria k dňom stríg. Najlepšie je nikomu nič nepredávať a nepožičiavať. A najmä – nepúšťať cudziu ženu do stajne!
A ešte tip: Odrežte konárik zo stromu alebo kríka, najlepšie z čerešne, jablone alebo slivky a dajte ho do vázy. Niečo si pritom želajte. Ak konárik do Štedrého dňa rozkvitne, želanie sa splní…
Zdroj: internet, www.materskecentra.sk
Foto: internet a www.mirocacik.sk
Pekny clanok! A pacila sa mi ta rada “nepustat cudziu zenu do stajne” – to si vezmem k srdcu
nie nezabudnem!!!!!!!!!!!!!
K nám dnes tiež zavítal “predplatený poštový Mikuláš” s veľkým vrecom a deti mu zarecitovali básničku:
Celý rok sme poslúchali,
rodičov sme nehnevali.
Mikuláš, Mikuláš,
čo v tom vreci pre nás máš?
Moja vlastná tvorba, nevylučujem však, že také jednoduché veršíky dokáže vymyslieť hocikto .
Mikulášku, dobrý strýčku, modlím sa ti modlitbičku !!!
na to nikdi nezabudnem