Píšete list Ježiškovi?

Gréta Čierna 0

Píšete s deťmi listy s vianočnými prianiami? Možno budete prekvapení, odkiaľ táto milá tradícia pochádza.

Shutterstock

 

Prvé listy písali rodičia

Ak si okrem českej Popolušky radi pozriete aj americký vianočný film, určite viete, akú dôležitú úlohu zohráva postavička Santa Clausa.

Kým na Slovensku nosí malé darčeky do topánky deťom Mikuláš a Ježiško si tieto povinnosti vo väčšom plní o pár týždňov neskôr, americké domácnosti majú dobroprajného starčeka v červenom kabáte.

Postavička Santa Clausa pochádza zo začiatku 19. storočia, v roku 1823 dostal aj svoju vizuálnu podobu. V básni o Santa Clausovi, ktorú sprevádzala známa ilustrácia pána v červenom, sa písalo o jeho vianočnej úlohe – roznášaní darčekov noc pred 25. decembrom.

Čoskoro začali na adresu ilustrátora Thomasa Nasta prichádzať listy s vianočnými prianiami, avšak nie od detí.

 Prečítajte si aj: Majú rituály a tradície v rodine zmysel?

Písali ich rodičia, ktorí nezabudli dodať, či si ich potomkovia darčeky zaslúžia alebo nie. V roku 1871 si teda dal autor tú námahu a rozdelil kôpky listov na tie dobré a zlé. Ako sa ukázalo, listov od rodičov zlých detí bolo oveľa viac. Nastal čas niečo s tým urobiť.

Vianočná pošta ako charita

V roku 1789 prišiel teda ilustrátor známeho Santa Clausa s nápadom založiť prvú známu vianočnú poštu. V magazíne, v ktorom pracoval uverejnil správu, že všetky deti môžu napísať list pre Santu, ktorého adresa sa nachádza na Severnom póle.

Listy si Santa poctivo prečíta a bude podľa nich vyberať vhodný vianočný darček pre každé dieťa. Deti mohli hádzať listy do vybraných schránok a dodnes sa mnohé z ich prianí podarilo zachovať.

Jeden z najznámejších listov bolo vtipne napísané želanie malého chlapca, ktorý si prial nákladiak na štyroch kolesách a dva balíky sušienok. Deti boli nadšené, americké poštové služby o niečo menej.

Listov sa pochopiteľne zbavovali a ich triedenie pridávalo v návale najväčšej práce zamestnancom na nefalšovaný vianočnom strese. V roku 1906 preto známy denník Times uverejnil kritický článok.

Vianočnú poštu označil ako nádhernú myšlienku, ktorá napĺňa deti nadšením a otvára ich fantáziu, ktorú poštové služby okamžite zabijú svojou neochotou. Autor článku veril, že pri troche snahy by sa z písania listov Santovi mohol stať hit.

Preto sa riaditeľ úradu rozhodol predovšetkým deťom z chudobných rodín vyhovieť a pomôcť im splniť niektoré priania. Pošta si vi našla dobrovoľníkov, ktorí listy od detí triedili, čítali a spracúvali ďalej.

Úlohu pomôcť znevýhodneným deťom prevzali nadácie a charity, ktoré však tiež mali svoje obmedzenia. Nákladný projekt však pre poštu znamenal priveľké výdavky a viac sa neopakoval.

Santa Claus má skutočnú adresu

O niekoľko rokov neskôr sa však americké pošty k listom vrátili, chudobným deťom však mali pomáhať konkrétne vybrané inštitúcie. Lepšie nastavený projekt sa ujal.

V 60. rokoch sa niektoré listy, ktoré vyjadrovali materiálne či sociálne potreby detí, začali čítať v televízii v rámci večerných programov (schválne, či ste spoznali pôvod rôznych charitatívnych galavečerov).

Takmer storočie intenzívneho písania detí Santovi sa dočkalo odmeny, Santa Claus dostal vlastné PSČ a má oficiálnu adresu, kde mu môžu písať nielen americké deti, ale malí aj veľkí z celého sveta.

 Prečítajte si aj: Deti  sa tešia, mamy sú hotové. A za všetkým je zima 

Drobný problém je však s odpisovaním, ktoré musia zabezpečiť samotní rodičia povolením na použitie údajov detí. Ako vidíte, GDPR neobchádza ani Severný pól.

Avšak takmer každá západná krajina má v nejakú možnosť vianočnej pošty, v rámci ktorej môžete poslať pohľadnicu či list a príde vám odpoveď. U nás má takéto služby na starosti už tradične Slovenská pošta.

Píšete list Ježiškovi?

Obľúbené písanie listov Ježiškovi sa k nám dostalo až v 90. rokoch prostredníctvom amerických rodinných filmov s vianočnou tematikou.

Možno si spomínate na obľúbenú komédiu Sám doma, kde malý Kevin v hneve vysloví na Štedrý večer prianie, aby jeho rodina zmizla, čo sa mu aj splní. A práve v tom spočíva myšlienka samotnej vianočnej pošty. Úprimne vyslovené priania adresované Santa Clusovi sa predsa musia splniť.

Tohto nápadu sa začali chytať aj niektoré slovenské rodiny, kde deti napíšu začiatkom decembra list Ježiškovi. Rodičia tak získajú dosť času zohnať vysnívaný dar a deti si zas môžu premyslieť, čo naozaj chcú. Najmä, ak mi rodičia dajú na darčeky prezieravo limitovaný počet.

Písanie listov Ježiškovi je pekná tradícia, ktorá umožňuje obdarovať dieťa tým, po čom naozaj túži, a pripraviť mu malý vianočný zázrak.

Okrem toho v nej však môže zhrnúť to, za čo Ježiškovi ďakuje, popremýšľať nad rokom, ktorý má za sebou a možno aj prisľúbiť, v čom sa chce v budúcom roku polepšiť. A taká detská úprimnosť je zas najkrajším darom pre rodičov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Gréta Čierna

Nikdy som nechcela byť mama. Chcela som byť letuška, herečka, frajerka Russela Crowa, investigatívna novinárka, kuchárka, cestovateľka. No teraz dozrievam v obyčajnú správnu mamu a učím sa, čo je dôležité. Učím sa materstvu.

články autora...

Pridaj komentár