Od školského roka 2021/2022 sa zrušili inštitúty používané na oddialenie nástupu do prvého ročníka, bežne nazývané ako „odklad školskej dochádzky.“ Rovnako boli zrušené aj tzv. nulté ročníky. Ako sa teraz postupuje v prípade, ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahne školskú spôsobilosť?
Shutterstock
Šesťročné dieťa musí ísť na zápis do školy
Každé dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov veku k 31. augustu v príslušnom kalendárnom roku (vrátane) a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, musí rodič prihlásiť na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole. A to bez ohľadu na to, či dieťa dosiahlo alebo nedosiahlo školskú spôsobilosť.
Ešte pred zápisom dieťaťa do školy môže rodič požiadať príslušné zariadenie poradenstva a prevencie o posúdenie školskej spôsobilosti dieťaťa, ktoré má od septembra nastúpiť do 1. ročníka. Nie je to však povinné. Ako rodič by som túto možnosť zvážila. Pretože ak sa dieťa stane žiakom ZŠ a v priebehu prvého ročníka sa ukáže, že nezvláda nároky kladené na prváka, návrat späť do materskej školy nie je možný.
Možnosti, ak dieťa nie je zrelé ísť do školy
Školskú spôsobilosť možno v zmysle školského zákona chápať ako „súhrn psychických, fyzických a sociálnych schopností, ktorý dieťaťu umožňuje stať sa žiakom a je predpokladom absolvovania výchovno-vzdelávacieho programu základnej školy“. Školská spôsobilosť je širší pojem, zahŕňa v sebe dva ďalšie pojmy, a to školskú zrelosť a školskú pripravenosť.
Možnosti vzdelávania dieťaťa, ktoré po dovŕšení šiesteho roka veku nedosahuje školskú spôsobilosť, sú v zásade tri. Dieťa bude:
a) pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole,
b) vzdelávané v úvodnom ročníku základnej školy, ak ho škola zriadi,
c) v prípravnom ročníku v základnej škole pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, ak ho škola zriadi.
Kedysi rodičia ako dôvod odkladu nástupu do školy uvádzali aj argument, že aspoň dieťaťu predĺžia o rok detstvo… Stačilo, že dieťa malo problémy s výslovnosťou, formulovaním viet, s koncentráciou, bolo oneskorené v kognitívnych funkciách či grafomotorike, a pod. Ak dali rodičom za pravdu aj testy školskej zrelosti, získali tento rok navyše.
Materská škola však už nemôže odporúčať rodičom pred zápisom na povinnú školskú dochádzku požiadať o odklad. Môže im len odporúčať požiadať o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. Mali by ich upozorniť, že k žiadosti o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania sa vyžaduje viacero dokladov.
V súčasnosti potrebuje dieťa na pokračovanie „pobytu“ v MŠ nielen súhlas zariadenia poradenstva a prevencie, ale aj pediatra. Riaditeľ MŠ bez súhlasu odborníkov a informovaného súhlasu rodičov nemôže rozhodnúť o tom, či dieťa zostane škôlkarom alebo pôjde do školy.
Ktoré dieťa by malo pokračovať v MŠ
O rok dlhšie by malo pobudnúť v škôlke napríklad dieťa:
„u ktorého sa na základe záverov diagnostického vyšetrenia preukáže, že pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania bude na prospech jeho osobnostného rozvoja a rozvoja jeho kľúčových kompetencií, nevyhnutných na zvládnutie plnenia povinnej školskej dochádzky v základnej škole.“
Ak má MŠ o školskej spôsobilosti dieťaťa pochybnosti, môže upozorniť na možné problémy súvisiace so zaškolením dieťaťa jeho rodičov. Rodičia by predovšetkým mali byť informovaní, že ak dieťa nastúpi do prvého ročníka ZŠ a objavia sa u neho problémy súvisiace so školskou spôsobilosťou, už nie je možné vrátiť dieťa naspäť do škôlky, kým „dozreje.“
O tom, či je alebo nie je šesťročné dieťa spôsobilé nastúpiť do školy a bude pokračovať v plnení predprimárneho vzdelávania, rozhoduje riaditeľ materskej školy.
Zákonný zástupca predloží riaditeľovi materskej školy nasledovné podklady:
písomný súhlas príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,
písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a
informovaný súhlas zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia (odporúčaný vzor dostupný na: https://www.minedu.sk/data/att/e82/32733.f752ce.docx).
Riaditeľ MŠ rozhoduje o pokračovaní v plnení povinného predprimárneho vzdelávania dieťaťa najneskôr do 31. augusta príslušného kalendárneho roka.
V závislosti od záverov odborného vyšetrenia v poradenskom zariadení sa s dieťaťom pracuje podľa individuálneho vzdelávacieho programu. Prípadne sa jeho vzdelávanie bude modifikovať v závislosti od priebežne realizovanej pedagogickej diagnostiky.
Povinnosti voči základnej škole
Ak riaditeľ MŠ rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania dieťaťa, rodič o tom informuje príslušnú ZŠ. Predloží im kópiu rozhodnutia riaditeľa materskej školy o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.
Úvodný ročník ako ďalšia možnosť, keď dieťa nie je zrelé
Okrem možnosti, že dieťa pobudne o rok dlhšie v škôlke, môže sa vzdelávať v úvodnom ročníku ZŠ. (ak ho škola zriadi).
Riaditeľ ZŠ môže prijať do ZŠ a zaradiť do úvodného ročníka:
dieťa s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahkého stupňa alebo s vývinovými poruchami ľahkého stupňa,
u ktorého po dovŕšení šiesteho roka veku nie je predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy
a zároveň nepokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.
Prípravný ročník namiesto škôlky
Dieťa so zdravotným znevýhodnením okrem dieťaťa s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahkého stupňa
alebo s vývinovými poruchami ľahkého stupňa,
ktoré po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť
a nie je u neho predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy,
môže riaditeľ školy prijať do základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a následne zaradiť do prípravného ročníka.
Znova na zápis do prvého ročníka (po roku v škôlke)
Rodič dieťaťa, ktoré v príslušnom školskom roku pokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania,
prihlási svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v ZŠ
a zúčastní sa zápisu v ZŠ (tej istej, alebo aj inej ako v predchádzajúcom roku) nanovo.
Ak rodič požiada o prijatie dieťaťa tú istú ZŠ ako v predchádzajúcom roku, riaditeľ rozhoduje o prijatí v novom správnom konaní.
Sedemročné dieťa nedosahuje školskú zrelosť
Čo ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahne školskú spôsobilosť? V takom prípade začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole. Dieťa môže pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania len jedenkrát.
Možnosti výchovy a vzdelávania dieťaťa, ktoré:
pokračovalo v povinnom predprimárnom vzdelávaní,
dovŕšilo siedmy rok veku
a nedosahuje školskú spôsobilosť,
sú nasledovné. Dieťa bude vzdelávané:
a) v 1. ročníku základnej školy,
b) v 1. ročníku základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením,
c) v prípravnom ročníku základnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením.
Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.