Zastavme diskrimináciu detí v neverejných školách!

Jana Žitňanská 25

Súkromné a cirkevné školy asi poriadne ležia v žalúdku ministra Čaploviča. Začína totiž napĺňať hrozbu, ktorú pred časom avizoval na stretnutí so školskými odbormi – krátenie normatívov pre žiakov neverejných škôl. 

Kým pri súkromných školách by sa to malo týkať všetkých s výnimkou špeciálnych, pri cirkevných školách by mali byť zasiahnuté tie, kde rodič prispieva na výchovu a vzdelávanie.

Minister uvažuje o znížení súčasného normatívneho príspevku na žiaka o viac ako o 30%, čo by v praxi znamenalo, že na viac ako 3 mesiace školského roku nedostanú školy peniaze.


Minister, ale aj mnohí ľudia obhajujú nižšie príspevky pre súkromné školy tvrdením, že týmto školám ide len o „biznis“. Aká je však skutočnosť?

Pod pojmom „súkromná“ sa rozumie škola založená občianskym združením, alebo fyzickou či právnickou osobou. A „súkromná“ je bez ohľadu na to, či vyberá alebo nevyberá peniaze od rodičov. Podľa oficiálnych údajov však takmer polovica týchto škôl nevyberá žiadne školné a v drvivej väčšine tvorí normatívne financovanie zo štátneho rozpočtu viac ako polovicu z rozpočtu, s ktorým hospodária. 

Viac ino na www.sukromneskoly.sk

Už dnes dostávajú súkromné školy menej 

Navyše, súkromné školy dostávajú už dnes menej peňazí ako verejné

Nakoniec, aj napriek tomu, že pri verejných školách sa hovorí o bezplatnosti, aj tak sú rodičia podchvíľou vyzývaní, aby prispeli raz na okná, raz na lavice, inokedy na maľovanie triedy či nejaké pomôcky. Aj preto učitelia, združení v Slovenskej komore učiteľov, apelujú na ministra školstva, aby namiesto krátenia normatívov neverejným školám umožnil radšej aj tým verejným byť legálne financované z viacerých zdrojov.

Viac k súkromným a cirkevným školám .

Podstatné však je to, že v tejto debate nejde o financovanie škôl, ale o financovanie vzdelávania detí. Každé dieťa má dostať rovnaký balík peňazí, ktorý pokryje jeho potreby.

Jediná prípustná diskusia pri odlišnom financovaní detí sú ich potreby. Ak sa dieťa narodí so zdravotným postihnutím a potrebuje väčšiu pomoc (asistent, kompenzačné pomôcky, stavebné úpravy školy a pod.), má dostať viac. A je jedno, na ktorú školu potom s balíkom peňazí poputuje.

Kampaň za rovné financovanie škôl

V súčasnosti sa rozbieha kampaň za rovné financovanie škôl. Jej cieľom je zabrániť diskriminácii istej skupiny žiakov. Je dôležité, aby sme nezostali ľahostajní a podporili ju. Lebo diskriminácia tých, ktorí si slobodne vyberajú neverejné zariadenia, sa plíživými krokmi presúva od domovov sociálnych služieb cez školské zariadenia až ku školám. 

Pri platení daní sme si všetci rovní. Aj deti klientov verejných aj neverejných domovov sociálnych služieb, aj rodičia detí vzdelávajúcich sa u rôznych zriaďovateľov škôl. Niet preto dôvodu, aby dostávali od štátu odlišnú výšku príspevku či normatívu.

Tieto snahy o diskrimináciu treba raz a navždy zastaviť!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Caplovic to je jedno zufalstvo. Kto ho uz chudaka oslobodi od tychto dusevnych pochodov? Nemohol by sa v klude venovat zahradke a vnucatam?

  2. Caplovic to je jedno zufalstvo. Kto ho uz chudaka oslobodi od tychto dusevnych pochodov? Nemohol by sa v klude venovat zahradke a vnucatam?

  3. V Ústave SR sa píše, že školstvo na Slovensku je bezplatne a je financovane z nasich dani, teda aj rodicov, ktorych deti navstevuju sukromne skoly. Ked platia dane, tak preco by mali za vzdelanie svojich deti doplacat?

    Myslim, ze kratenie dotacii by neobstalo pred sudom, treba hlavne, aby sa rodicia zmobilizovali, nie ucitelia !!! Myslim, ze slovo ucitel v dnesnej spolocnosti nema az take dobre meno, preto hovorim RODICIA ZMOBILIZUJME SA!!!! Je nejaka peticia, ktoru mozem podpisat, urobili rodicia nejaku vyzvu?

    UROBME NIECO !!!

  4. Podľa mňa je videnie autorky príliš jednostranné a obmedzené. Stačí začať od vysokých škôl, ktoré sú dotované rovnakým normatívom na študenta ako verejné a neviem o žiadnej, ktorá by od študentov nevyberala školné. De facto tak má takáto súkromná vysoká škola oveľa viac finančných prostriedkov, tým aj viac možností, ale pravdou je, že to nezodpovedá kvalite vzdelania absolventov (viď. hodnotenia napr. právnických fakúlt). Ukazujú to aj hodnotenia zamestnávateľov, ktorý nechcú zamestnávať takýchto absolventov (aby sa cítilo dotknutých čo najmenej ľudí, oficiálne som stále pri hodnotení právnických fakúlt) a preto takýto absolventi nefigurujú medzi nezamestnanými často len preto, že sú z dostatočne finančne zabezpečených rodín, ktoré ich na trhu práce “upracú” a ktoré im aj financujú štúdium.

    ÚS SR by rovnosť v podmienkach vzdelania bez pochyby potvrdil, treba sa však zamyslieť aj nad skutočnosťou, že rodičia a ich deti majú prístup k školstvu obvykle v dobrej dostupnosti od miesta bydliska. V UK materské školy fungujú prevažne na súkromnom princípe, pretože verejných škôl je veľmi málo a veľa rodičov nemá verejnú materskú školu v mieste bydliska alebo v blízkej dostupnosti. Poznám preto prípady rodičov v UK, ktorých deti chodia do súkromnej materskej školy len 2x do týždňa na pol dňa (1 deň stojí viac ako 50 libier, preto sa oplatí lepšie variant s babkou – au-pair-kou). Neporovnateľné s podmienkami u nás.

    Preto je potrebné pozerať sa na problematiku trošku komplexnejšie a zhodnotiť aj to, či sú tieto deti odkázané na návštevu súkromných škôl alebo či je to len výsledok rozmarov alebo želaní ich rodičov (osobne vo svojich kruhoch som sa už stretol aj s názorom, že “moje deti nebudú chodiť medzi tie usoplené v štátnej škole”).

    Pokračovanie v ďalšom komentári!

    1. Pokračovanie:
      Takýto postup považujem za trvalo neudržateľný a časom vďaka nemu možno dospieť do absurdného štádia aj v iných oblastiach spoločenského života. Rodičia majú na výber. Všetci máme na výber. Vyberáme si, či pôjdeme cvičiť do telocvične miestnej školy alebo do najdrahšieho fitka v hoteli s wellnessom a saunou, či nakúpime čerstvé potraviny vo Viedni alebo Tescu, či pôjdeme autom alebo električkou, či nás oblečie Gucci, Zara alebo Miletička.
      Ak musia mať deti a nepriamo ich rodičia v súkromných školách také isté podmienky od štátu, chcem mať aj ja také isté podmienky napr. v oblasti zdravotníctva. Do takmer 23 rokov som nosil okuliare alebo kontaktné šošovky, ktoré som si platil plne ja sám, resp. v minulosti moji rodičia (okuliare boli do 18 rokov so zanedbateľným príspevkom poistovne a šošovky boli už asi len môj rozmar), následne som sa dal operovať v súkromnom zdravotníckom zariadení, kde som si operáciu očí zaplatil plne sám. Vraj KOZMETICKÉ dôvody, tak prečo by poisťovňa prispela aspoň nejakým percentom?! To že som dioptrie viac ako -5 nikoho nezaujímalo. Tiež som sa cítil znevýhodnený oproti ostatným keď sa okuliare v zime zahmlili, pri športe zavadzali alebo sa nedali použiť a nikto ani len nekompenzoval tento nedostatok oproti zdravým deťom/ľuďom, napr. príspevkom na laserovú operáciu.
      Takže ak ideme hovoriť o rovnosti, treba začať celkom niekde inde. Deti a ich rodičia majú možnosť vybrať si, tak ako si vyberáme všetci v každodenných situáciách.
      (P.S. Hrdo sa hlásim k pravici, takže moje východiská a názory nemajú nič spoločné s ministrom ani vládnou stranou.)

  5. Chcela by som reagovat na Borisa, citujem ho:

     

    “Preto je potrebné pozerať sa na problematiku trošku komplexnejšie a zhodnotiť aj to, či sú tieto deti odkázané na návštevu súkromných škôl alebo či je to len výsledok rozmarov alebo želaní ich rodičov (osobne vo svojich kruhoch som sa už stretol aj s názorom, že “moje deti nebudú chodiť medzi tie usoplené v štátnej škole”).”

     

    To, že moje deti chodia do cirkevnej skoly, teda neverejnej, nie je ziadny rozmar a ver, ze usoplenych deti tam chodi dost. Je to principiálne rozhodnutie.

    Nemusím sa zaoberať tým, čím ich budú v škole kŕmiť, či ich budú učiť podla odporúčaní EU masturbovať, alebo im v prvej triede prezentovať kondómy.

    Viem kto je zriadovatelom skoly, viem v com spocívajú naše spoločné hodnoty a preto im zverím svoje deti.

    Takže pozor – davat tu do jedneho ” koša na prádlo ” nejake drahe sukromne skoly s detmi v uniformach, ktorych rodicia sa hraju na prestiz – a cirkevne skoly, je omyl. Aj ked – sucastna legislativa ich do jednoho ” prania” dava.

    1. AnezkaSlovenska:
       
      Vzhľadom na skutočnosť, že môj komentár bol zameraný na súkromné školstvo, Vašu reakciu považujem za neopodstatnenú a irelevantnú.
       
      (Vo vzťahu k cirkvi len dovetok, že už dávno nastal čas, aby sa štát odlúčil od cirkvi, keďže v opačnom garde to zjavne nepôjde. Dokázalo to už aj Poľsko, ktoré je oveľa viac katolícke ako Slovensko. Ja som hrdý ateista a nepodlieham žiadnej ideológii, ale v ZŠ, kde som v minulosti chodil sa stalo napr. to, že katechétka, ktorá zastupovala farára si od neho z fary zobrala DVD s biblickým príbehom a po 10 minútach putovania svätca sa vyzlečená prsnatá blondína snažila zaujať deti viac…a tým to nekončí, ale táto téma už nie je predmetom článku.)

  6. Verejné školstvo má predstavovať štandart dostupný pre každého bezplatne. Iná škola ako verejná má vo svojom obsahu zvačša nejaké špecifikum čo ponúka svojim žiakom, tak aby sa odlišovala od štátnej a aby boli rodičia za to ochotní zaplatiť. Či už je to snobská škola, cirkevná, Montessori, alebo akákoľvek iná, je to otázka presvedčenia rodiča, že také vzdelanie chce pre svoje dieťa. Nevidím dôvod, aby takéto školy boli financované štátom, kedže je tu možnosť bezplatných škôl a ako všetci vieme, nie sme zrovna bohatý štát. Našou úlohou ako rodičov by mala byť iniciatíva, aby štátne školstvo dosiahlo takú úroveň, aby sme nemuseli hladať inú alternatívu. Aj v štátnych školách sa dajú zavádzať rôzne alternatívne prístupy a je dostupná aj náboženská výchova. Ak by predsa len neštátne školy mali mať možnosť poberať od štátu dotáciu, malo by to byť len pod podmienkou, že nebudú vyrábať žiaden profit a teda sa na nich nikto nebude nabaľovať.

    1. Reagujem na to, co napisala Zuzana
      – vacsina sukromnych ZS neprodukuje ziaden zisk a nevybera ziadne poplatky. To, co ponuka, je alternativa ku skostnatenej statnej skole, ktora zaspala dobu. A vacsina rodicov si tu sukromnu skolu vybrala prave z toho dovodu, ze vidi, ze v statnej skole to nie je ono. Ak stat nebude prispievat na sukromne skoly, tak ja odmietam platit z mojich dani skoly statne. Tu predsa ide o pravo dietata na vzdelanie a kedze za vzdelanie dietata je zodpovedny rodic, nie stat, tak chcem mat pravo vybrat skolu, aku uznam za vhodne a financie, ktore statu odvadzam vo forme dani dat skole, ktoru som vybrala..

      1. Anavi, môžete mi napísať link na tie súkromné školy, ktoré nevyberajú žiadne poplatky a neprodukujú zisk? Dakujem

        1. SSOS post a telekomunikacii v Presove, nevybera, ani doteraz za svoju historiu od dennych studentov nevyberala poplatky.

  7. Vsetci danovi poplatnici, ktori platia dane maju mat rovnake pravo na dotaciu na svoje dieta. Preco by mala byt dietatu kratena suma na vzdelanie, len preto, ze navstevuje sukromnu skolu?

    To akoze rodic plati dane ako vsetci ostatni, ale normativ na dieta nebude mat ako ostatni???

    1. Vivien, Vaše dane si môžete vybrať vo forme verejného školstva ako každý iný. Nezdá sa Vám nespravodlivé, že súkromné školy dostanú podporu od štátu + peniaze od rodičov za čo si samozrejme môžu zaplatiť vyšší štandart vo forme učitelov aj technického vybavenia a na to zasa doplácajú všetci, aj tí ktorí nemajú peniaze aby svoje deti poslali do súkromných škôl. Takže všetci daňoví poplatníci platia na vyšší štandart pre zopár detí…Práve preto je tu bezplatné verejné školstvo, ktoré by sme si mali chrániť ako oko v hlave a nie ho takto bezbožne rozhlodávať práve aj dotáciami do súkromného školstva. Všetky peniaze ktoré teraz idú do neverejných škôl by mohli výrazne vylepšiť verejné školy. Dnes možno máte peniaze, aby ste svojmu dieťaťu platili školu, ale možno už zajtra sa niečo vo vašej rodine stane a nebudete mať rovnaké finančné možnosti ako dnes.

      1. Zuzana, stale je to o principe. Ked dane platis tak, ako ostatni, tak preco by si mala dostat menej, nez ostatni? To, co si clovek priplaca v sukromnej skole, je plus nieco navyse, co ti bezna skola nedokaze poskytnut, napr. zvysena vyuka jazykov. Ale ten zaklad, ktory je rovnaky aj v beznej aj sukromnej skole, zakladne vzdelavanie podla smernic Ministerstva, na ten ma narok kazde jedno dieta, bez ohladu na to, do akej skoly chodi.

        1. Dane sa majú použiť v prospech verejných rozpočtov a na úhradu verejných výdavkov – čiže takých, ktoré si môže dovoliť každý. Súkromné školy sú voľbou rodiča, čo znamená, že sa rodič dobrovoľne rozhodol, že nevyužije svoje právo a možnosť dať dieťa do verejnej školy.
          Predstava, že aj v súkromnej škole je nejaký všeobecný základ, ktorý by mal byť preplatený štátom je trochu scesný, kedže je vyučovaný s lepšou technikou a personálom, ktoré si verejné školy často nemôžu dovoliť kvôli nedostatku financií.
          Opäť sa vrátim k podstate – bojujme za kvalitné verejné školstvo a nebudeme potrebovať drahé alternatívy. Potom budeme mať všetky deti dobre vzdelané a nie len zopár privilegovaných. Na Slovensku je niekolko vynikajúcich verejných škôl, kde sa je len ťažko dostať, vyučujú tam zahraniční lektori, alebo kde zaviedli alternatívne vzdelávanie.

          1. Tak potom ale, nech tito rodicia deti, chodiacich do sukromnej skoly, neplatia dane, urcene na skolstvo!!!
            Zo svojich dani platia za nieco, co sa ich detom nedostane! Vlastne dotuju len ostatnych! A vzdelanie pre vlastne deti si musia zaplatit zo svojho, akoby ziadne dane nikdy neplatili!
            Opakujem, normativ pre ziakov by mal byt ROVNAKY pre vsetky deti! Ak dieta chodi do sukromnej skoly, priplaca si za ine veci, nie za to, aby dostalo zakladne vzdelanie, na ktore maju narok vsetci.

          2. Zuzana má pravdu.
            Analógie možno nájsť aj v mnohých iných oblastiach spoločenského života, ktoré pre krátkozrakosť viacerí asi nevidíte. Podľa Vášho modelu má štát buď naďalej platiť rovnaký normatív na žiaka/študenta súkromnej školy (rovnako ako na žiaka/študenta verejnej školy) alebo alternatívne znížiť dane rodičom, ktorých deti verejné školy nenavštevujú.
            Per analogiam by si potom zdravotné výkony platili len tí, čo sú chorí a zdraví by boli “čiastočne oslobodení od daňovej povinnosti”. Popreli by sme tým jeden zo základných atribútov, ktorý je solidarita. Solidarita tých, ktorí majú viac (príjmov, majetku a pod.), príp. tých, ktorí nie nemajú dôvod “zo systému” čerpať a na druhej strane solidarita voči tým, ktorí majú menej alebo ktorí z nejakých okolností (napr. pre chorobu) sú odkázaní na pomoc.
            Takéto analógie možno nájsť aj v oblasti dopravy, kde by za cesty platili len tí, ktorí ich využívajú a to podľa pomeru ich využitia; za osvetlené cesty by neplatili tí, ktorí večer nevychádzajú z domu, za prevádzkové náklady orgánov verejnej správy by platili viac tí, ktorí nevyužívajú elektronickú komunikáciu so zaručeným elektronickým podpisov alebo za náklady spojené s voľbami by platili len tí, ktorí voliť prišli. Samozrejme, miera “pritiahnutia za vlasy” je v týchto prípadoch pomerne vysoká a môj čas drahý, ale ak pochopí (skutočne pochopí) aspoň jeden človek podstatu, tak sa to oplatilo.
            Štát zabezpečuje “štandard”, ktorý má byť prístupný každému bez rozdielu. To, že niekto si tento štandard nevyberie, je jeho osobné rozhodnutie. Preto si myslím a tým aj súhlasím s názorom vyjadreným Zuzanou, že treba NIE zastaviť diskrimináciu v zmysle uvádzanom autorkou článku, ale zastaviť faktické zvýhodňovanie žiakov/študentov súkromných škôl.

          3. Boris, tie analogie neboli vybrane spravne. Ved ti, co platia za cesty a nepouzivaju ich sa ale mozu kedykolvek rozhodnut, ze ich pouzivat zacnu. Nikto im to odopierat nebude a cesty mozu vyuzivat.
            Ale v pripade skolstva, ked rodic plati dane na skolstvo a bude chciet za to vzdelanie pre svoje dieta, tak ho nedostane.
             
            Toto uz nie je o solidarite, ale o okradani ludi, ktori platia zo svojej vyplaty dane na skolstvo. A naspat za to nedostanu nic, lebo ich deti tie peniaze neuvidia a to len preto, ze chodia na inu, nez verejnu skolu.
             
            Dam este jeden obrazny priklad. Predstavte si, ze v praci by ste miesto vyplaty za hodinu svojej prace dostali poukazku na nakup peciva. V obchode si vasi kolegovia za svoju poukazku kupia kolacik. Aj vy si chcete kupit ten isty kolacik, ale poprosite si ho aj posypat skoricou. Doplatok za skoricu si samozrejme chcete uhradit. Ale predavac vam povie, ze tom pripade si musite zaplatit cely kolac aj so skoricou. Mate 2 moznosti: Bud vyuzijete teda poukazku a budete mat za nu iba samotny kolac bez skorice, alebo si budete musiet uplne cely kolac so skoricou zaplatit. Cize poukazka (vasa vyplata) by vam bola nanic, kedze ju nemozete pouzit.
             
            Za socializmu, v komunistickom rezime si clovek tiez nemohol vyberat, mal vsetko prikazane.
             
            A mne to tu uz fakt zacina zavanat totalitou, na ktoru si ja osobne este pamatam.

          4. A nebolo by potom lepšie podporovať kvalitné školy (bezohľadu na to či sú alebo nie sú štátne)? Veď, ako sa píše v článku, mnohé súkromné (a cirkevné) školy sú bezplatné. A tie štátne často živoria napriek tomu, že by aj vedeli získať financie odinakiaľ, ale nesmia – tak tiež pýtajú od rodičov.

  8. štát má platiť na štátne školstvo – to je základ. súkromné školy sú forma podnikania, tak nevidím dôvod, aby štát niekomu na jeho podnikanie prispieval.

    1. Stat ma platit na vzdelanie dietata – normativ na ziaka . Ci je dieta v statnej alebo sukromnej skole.
       
      Stat nemusi zaujimat, ci sa rodic rozhodne dietatu nieco priplatit k vzdelaniu (dat dieta na sukromnu skolu).
       
      Pravo na vzdelanie maju mat vsetci rovnake. A teda aj normativ.
       
      Rovnake dane – rovnaky normativ. V opacnom pripade ide o diskriminaciu!

  9. Som ucitelkou na sukromnej skole, nasi ziaci za studium neplatia. Takze to nie je o tom, ze niekto chce na tom zarobit. Ale zial, ak to bude platit, ze dotacia na sukromne skoly nebude rovnaka, budu rodicia nuteni platit, aby skola mala na platy ucitelov.

  10. už sa prosím preberte, tak ako existujú súkromné kliniky, kde si za nadštard treba zaplatiť, tak existujú súkromné školy, kde rodičia platia. Tí, čo chodia na súkromné kliniky si tiež musia platiť zdravotné odvody, tak sa už konečne spamätajte a prestaňte škemrať od štátu nejaké normatívy pre súkromné školy. Komunizmus už skončil a podnikanie je čisto súkromná vec každého jednotlivca, bez toho, aby mu štát na podnikanie prispieval.

    1. SI mimo. Cirkevne skolstvo nie je podnikanim. A na sukromnu kliniku chodim. Nemusim tam platit za bezne veci, len za nadstandard, za ktory si doplacam. ROvnako maju zmluvu s mojou poistovnou a preplati im presne to, ako u ” bezneho ” lekara… v podstate kazdy lekar je sukromny mimochodom…

Pridaj komentár