Ako pomôcť dieťaťu s ADHD učiť sa

Mária Kopčíková 0

Výskumy ukazujú že asi 48% žiakov a študentov sa učí opätovným čítaním kníh. Tento spôsob sa však javí ako najmenej efektívny pri učení sa pred písomkami, či testami.

Pre mozog dieťaťa s ADHD je čítanie si kníh veľkou výzvou. čítanie je pasívne. Je to akoby ste sa učili hrať basketbal tým, že sledujete hru iných.

Odborníci odporúčajú učiť sa praktickým precvičovaním. Študent s ADHD alebo žiak s pomocou rodiča, by mal skúsiť odhadnúť, čo by asi učiteľ mohol dať do testu. Mohol by prejsť svoje poznámky a nájsť časti, ktoré si označil farebne ako dôležité. Prípadne by sa mohol opýtať spolužiakov, čo za dôležité pre písomku/skúšku považujú oni.

Bifľovanie nefunguje, najmä u ADHD žiakov

Ponúkame niekoľko tipov, ktoré môžu uľahčiť učenie sa vášmu dieťaťu s ADHD.

 Čas učenia rozdeľte

Úlohy, ktoré dieťa má, prípravu na skúšky, je vhodné rozdeliť do viacerých častí. Aby ich dieťa nerobilo naraz. Namiesto hodinovej práce vkuse, nech radšej pracuje 3 x po 20 minút. A medzitým nech sa občerství.

Alebo prestriedajte predmety – 20 minút matematika, potom angličtina a potom späť k matematike.

 Miesto, kde sa dieťa učí

Vyberte jedno miesto, kde si vaše dieťa môže robiť úlohy každý deň. Nemali by tam byť žiadne rozptyľovače, ako napr. hluční súrodenci, či televízor. Pre niektoré deti je najvhodnejší kuchynský stôl, pretože tam ich môžete ľahko skontrolovať.

Pracovná stolička by mala smerovať k stene, nie k oknu. Ak máte viac detí, každé by malo mať svoj pracovný kút,, aby sa navzájom nerušili. Čo môže byť ťažké, ale rôzne deti majú rôzne potreby – aj pri učení.

 Zdriemnutie, prestávky a pamäť

Väčšina ľudí potrebuje spať osem – deväť hodín v noci, aby si udržali spomienky, ale tínedžeri potrebujú viac. Tridsaťminútové zdriemnutie môže pomôcť. Uistite sa, že tieto siesty nie sú dlhšie ako 30 minút, pretože dlhšie denné spánky môžu potom negatívne zasahovať do nočného spánku.

Štúdie ukazujú, že študenti si pamätajú viac, keď si dajú prestávku medzi učením sa, namiesto toho, aby strávili pri knihách neprerušovane dlhý čas.

Urobte si plán

Deti s ADHD majú problém sa manažmentom vlastného času. Tiež ľahko strácajú pozornosť a nechajú sa vyrušiť. Urobte si spoločne plán – môže pomôcť s oboma problémami.

Požiadajte svoje dieťa, aby si svoje úlohy rozdelilo na mini-úlohy, ktorých vykonanie trvá krátko. Potom použite kuchynské „minútky“ alebo nejaký budík v mobile, aby ste dieťa udržali koncentrované pri danej úlohe.

Podobne o urobte pri veľkých projektoch alebo napr. koncoročných testoch. Urobte si plán, kedy bude na čom pracovať, kedy sa ktorej téme bude venovať a pre každý krok stanovte termín. Pomôže mu to všetko zvládnuť v termíne a s menším stresom.

  Cvičenie podporuje sústredenosť

Tridsať minút aeróbneho cvičenia denne, štyri až päť dní v týždni, zlepšuje zameranie pozornosti a výkonnosť, najmä u študentov s ADHD. Ak vaše dieťa nešportuje, povzbuďte ho, aby napr. behalo so psom alebo hádzalo loptou, či skákalo tesne predtým, než si sadne k úlohám.

 Využite citlivý nosík

Čuch je výborný študijný nástroj. Výskumy hovoria o tom, že ak dieťa vystavíte tej istej vôni, keď sa učí a keď spí, môže si zapamätať viac.

Keď sa dieťa učí, dajte malé množstvo silice do jeho blízkosti. Potom tú istú vôňu položte aj k jeho posteli. Vhodné sú napr. mäta alebo levanduľa, pretože zmierňujú stres. Štúdie naznačujú, že mozog si bude spájať vôňu s materiálom, ktorý dieťa študovalo predtým. Podľa vedcov to môže pomôcť zapamätať si viac informácií.

 Opakovanie pred spaním

Výskumy potvrdzujú, že sme si schopní viac zapamätať, ako si 10 – 15 minút pred spaním zopakujeme to, čomu sme sa venovali v ten deň, popoludní.

Pred spaním teda môžete s dieťaťom prejsť podstatu toho, čo sa učilo.

 Učenie sa počas medikácie

Dieťa, ktoré užíva lieky na ADHD, sa môže lepšie sústrediť skôr v popoludňajších hodinách, kedy lieky ešte stále účinkujú. Podvečer môže byť preňho učenie náročné, keď sa účinok liekov oslabí.

Zaujíma vás táto téma? Viete niečo o vplyve stravy na prejavy ADHD?

 Bola úloha odovzdaná?

Vaše dieťa môže pri úlohe, či projekte stráviť veľa času, a potom ho stratí alebo zabudne odovzdať. Dieťaťu môže pomôcť nejaký organizér, s vreckami a zložkami, kde si dieťa vloží hotové úlohy, ale aj nové zadania.

Podporte dieťa, aby si tie overilo systém odovzdania zadania u učiteľa – má ho doniesť osobne? mailom? vložiť do školského elektronického systému? 

Spracované s použitím: additudemag.com, webmd.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár