Je to tu opäť. V máji – júni sa deti zo svojich bežných škôl často krát vyberú do školy v prírode. Niekam mimo trvalé bydlisko, na 5 – 6 dňový pobyt.
Pre niektoré detičky je to často prvá skúsenosť so samostatným pobytom mimo svoju rodinu. Maminky sú niekedy v napätí, ako to deti zvládnu.
Okrem toho samozrejme riešia to, či bude mať dieťa dostatok ponožiek (veď čo keby sa zmáčalo v daždi či mláke), či budú troje tepláky dosť (veď vieme akú špinďúru máme doma) a či majú pribaliť i knižku na čítanie (bude mať na to vôbec čas?) …
Zoznam vecí do školy v prírode
Takéto zoznamy obvykle rodičia dostanú vo svojej škole, od svojej pani učiteľky. Niektoré školy ich majú zverejnené na webovej stránke. Zoznamy sú rôzne obsiahle a v konečnom dôsledku je to aj tak na vás, čo a koľko dieťatku zbalíte.
Pamätám si našu prvú školu v prírode, kedy dietko milé prišlo po týždni domov, polovicu tričiek a nohavíc ani nevybalil, jedny tepláky takmer „stáli“. Na otázku, prečo si nevybalil aj iné nohavice, som dostala odpoveď: „ja som ti chcel ušetriť prácu …“.
Pri každej ďalšej ŠvP, tábore, sústredení je to podobné, polovicu vecí na seba tie deti proste nenatiahnu a nesú domov pekne zabalené, čisté.
Čo teda dieťaťu do školy v prírode zabaliť? Orientačný zoznam by mohol vyzerať asi takto:
Do čoho dieťa zbaliť?
Väčšia cestovná taška alebo kufor na kolieskach sú vhodná batožina. Treba rátať s tým, že deti si svoje zavazadielka budú musieť presunúť do izieb aj sami, takže je fajn, keď batožinu „ovládajú“.
Nebaľte kufor na prasknutie, nechajte v ňom trocha voľného miesta. Naspäť sa bude dieťa baliť samo a asi nezvládne všetko poukladať tak, aby využilo každý milimeter priestoru.
Na cestu a na výlety v rámci pobytu je fajn, aby dieťa malo príručný ruksak – na desiatnik s jedlom na cestu, pitie, hračku – knižku.
Oblečenie, ktoré sa v škole v prírode zíde
- Spodná bielizeň – nohavičky/slipy 5ks, tielka – 2 ks
- Ponožky – 6 párov
- Pančuchy / teermoprádlo – 1 ks
- Tričká s krátkym rukávom – 3 ks
- Tričká s dlhým rukávom – 3 ks
- Tepláky – 2 ks
- Nohavice – dlhé 1 ks/ krátke – 2 ks
- Mikina / sveter – 2 ks
- Plavky, plávacie koleso, rukávniky – ak dieťa nie je plavec
- Šiltovka (čiapka) – 2 ks
- Pyžamo – u dievčat nie nočná košeľa – 1 ks
- Nepremokavá bunda – 1 ks
- Šatka na krk – nákrčník – 1 ks
- Pršiplášť
Obuv
- Pevné topánky na turistiku, ideálne nepremokavé
- Tenisky
- Sandále
- Prezuvky na izbu
Hygienické potreby
- zubná pasta a kefka
- mydlo
- sprchový šampón
- hrebeň
- krém na opaľovanie / krém na tvár
- uterák
- toaletný papier
- hygienické vreckovky
- u dievčat gumičky a sponky do vlasov
Iné potrebnosti do školy v prírode
- Lieky, ktoré dieťa musí užívať
- Písacie potreby – peračník, 1 zošit – alebo podľa pokynov pani učiteľky
- Slnečné okuliare
- Baterka + náhradné batérie
- Malá plastová fľaša – na pitie na cestu a na výlety
- Spoločenská hra – karty, pexeso
- Obľúbená hračka – spinkáčik, kniha na čítanie – ideálne malá
- Vrecko sa špinavú bielizeň
- Vreckové (cca 10 – 30 EUR)
- Sladkosti, cukríky – je to na zváženie. Deti si obvykle so sebou nejaké sladkosti či slanosti nosia. Malo by to však byť v primeranom množstve – cca 1 ks na deň. Deti sa aj tak k sladkostiam dostanú – v rámci súťaží v ŠvP.
- Mobil – aj toto je na zváženie. Treba vopred zistiť, aký je možné mať kontakt s dieťatkom – či už prostredníctvom mobilu pani učiteľky vo vopred stanovenom čase alebo na pevnej linke v rekreačnom zariadení kam deti idú. Treba rátať aj s tým, že v danej lokalite nebude mobilný signál a dieťaťu sa nedovoláte.
Odporúčania pre chystanie do školy v prírode
Nedávajte dieťaťu so sebou drahé veci – elektroniku, retiazky, hry … Nebaľte dieťaťu nejaké extra pekné kusy oblečenia. Deti majú obvykle pomerne akčný program, kedy idú do lesa, súťažia – nechcite po nich, aby si veci „šetrili“. Idú si to tam užiť a nie na módnu prehliadku.
Mohlo by vás zaujímať: 5 tipov, kam sa vybrať s deťmi na školský výlet.
Urobte zoznam vecí, ktoré dieťaťu balíte a vložte ho do kufra. Baľte spoločne s dieťaťom, malo by mať aspoň trochu prehľad o tom, čo má zabalené a ktoré veci sú vlastne jeho. Veci označte menom či iniciálami dieťaťa – ľahko si veci zamenia či stratia.
A potom už len nezabudnite pribaliť dobrú náladu a hurá za zážitkami!
kartičku poistenca (vraj musí byť originál)
super zoznam
hlavne do do poplastovaneho kufra, ktory co t vydrzi lebo dieta mu dokaze dat zabrat a do takeho mu nenaprsi pripadne sa tam nedostane hmyz a nic podobne a ma vsetky svoje veci v bezpeci a kolieska mu pomozu tahat ho po zemi hoc aj dlhsiu trasu s minimalnou namahou… my sme balili do strednej velkosti do skrupinkoveho kufra od najkufre a zvladol s nim cely druhy stupen a to ho rozhodne nesetril
Zoznam mi veľmi pomohol