Začiatok školského roka prináša, okrem rôznych nákupov, zariaďovaní, aj premýšľanie, čo potomkovi do boxíku na desiatu. Aby to bolo podľa možnosti zdravé, chutné, vydržalo mu to celý deň bez pokazenia a hlavne – aby to bol ochotný jesť.
Niežeby som mala doma extra vyberavé deti, to nie, ale každé z nich má svoje jedacie špecifiká, obľúbené jedlá a tie menej.
Keď sa k tomu pridá sociálny tlak školskej grupy, čoraz častejšie pribúdajú reči o tom, že by chceli na desiatu to či ono (dúpneli mi vlasy) a potom ešte prečo im ja dávam to, či ono (ale veď je to také dobré …).
Nakoniec sme si našli nejakú svoju cestu, prijateľnú pre nás všetkých. V poslednom období však čoraz častejšie zisťujem, že moje deti patria do čím ďalej menšej skupiny detí, ktorým rodičia chystajú doma desiatu a nevybavia ich buď peniazmi (ktoré často skončia premenené na kofolu a bagetu či chipsy), prípadne nepovažujú za dobrú desiatu croissant a nejaké sladké mlieko v tetrapaku.
Školské desiate – aktuálna téma
Ako som pri hľadaní nejakých vhodných možností zistila, o desiatach veľa diskutujú aj odborníci na výživu a samozrejme maminy, ktoré ju doma musia pripraviť. Odborníci upozorňujú, že my rodičia z nedostatku času často desiate ani nepripravujeme. Deti dostanú peniaze, za ktoré si niečo majú kúpiť. Možno vo vyšších ročníkoch volia mnohí rodičia aj tento prístup.
Pomerne často sme aj my vídali ráno putovať do školy druhostupniarov s colou alebo spritom v jednej ruke a chipsami v ruke druhej. Tento model potvrdzujú aj prieskumu, ktoré dospeli k tomu, že deti si kupujú sladkosti, pochutiny, rýchle občerstvenie doplnené sladenými limonádami. Časté sú školské bufety, automaty na nápoje alebo sladkosti.
Toto podľa mňa nie je veľmi vhodný model. Jasné, niekedy sa stane, že proste zabudneme kúpiť pečivo a ráno nie je čo pripraviť, tak dieťa dostane na desiatu niečo menej vhodné. Nemalo by to však byť pravidlom.
Desiata by mala tvoriť asi 15 % z celkového denného príjmu energie. Pokiaľ dieťaťu pripravíte kvalitnú desiatu do školy, môžete tým pozitívne ovplyvniť aj to, ako bude v škole pracovať, ako sa bude učiť, ako sa dokáže sústrediť.
Nepravidelnosť v stravovaní,
absencia raňajok či nesprávny výber desiaty stoja za zvýšeným výskytom obezity u detí. Ak sa k tomu pridá nedostatočný pohyb, môžu detváky trpieť nadváhou už rannom veku.
“Štatistiky ukazujú, že čím ďalej tým viac detí ráno neraňajkuje. Najčastejšou chybou, ktorú rodičia robia, je to, že dieťa so sebou do školy desiatu vôbec nedostane a je odkázané na školský bufet či automat, kde si kúpi nejakú sladkosť,” upozorňuje kardiológ a viceprezident Ligy proti obezite Ivan Majerčák.
Ako by mala vyzerať desiata pre školáka
Štvrtinu ideálnej desiaty by mali tvoriť bielkoviny, pričom polovica z nich by mala byť rastlinného (strukoviny) a polovica živočíšneho pôvodu (kvalitná šunka, vajíčko – aj v pomazánke).
Štvrtinu by mali predstavovať cukry teda sacharidy, pričom v detskej strave by menej ako desať percent z týchto sacharidov mali byť jednoduché cukry. “Teda cukry, ktoré sú v sladených nápojoch či klasický cukor. Zvyšok by mal predstavovať komplexné sacharidy (celozrnné pečivo, cereálie – nesladené),” vysvetlil Majerčák.
Desiata by mala obsahovať dostatok vlákniny. Polovicu z nej by mala tvoriť ovocie a zelenina. Práve tie však v detskej strave najčastejšie chýbajú.
Zdravá desiata by mala teda vyzerať nejak v rytme tejto zostavy:
obilnina a nátierka a/alebo náplň + zelenina
zdravá sladkosť a/alebo ovocie
vhodný nápoj
Hľadáte tipy na vhodnú desiatu pre školákov? Čítajte ďalej >> >>