Áno, už vás počujem, ako si hovoríte: „No určite mám na to ráno čas, som rada, keď nejaký lepeňák vôbec vyrobím.“ V i stých situáciách je to čistá fatamorgána.
Mnoho rodičov si hlavu nad desiatou neláme a radšej dajú deťom peniaze. V školskom bufete si potom kúpia kus pizze a kolu alebo v malých miestnych potravinách nejaký sladký koláč a sladké mlieko v tetrapaku …
Možno nemáte kedy rozmýšľať, možno nemáte zásoby v chladničke, aby ste každý deň stvorili nutrične vyváženú desiatu, ktorá by oku i chuťovému poháriku lahodila.
Predsa však mám pocit, že sa oplatí investovať trocha času a rozmýšľania a ak sa to čo len trocha dá, deťom desiatu pripraviť doma.
Nevravím, že to musí robiť vždy rodič, deti si ju často radi pripravia samé. Len snáď treba s nimi hovoriť o tom, čo by to tak mohlo/malo byť.
Zapojte všetky zmysly
- Ako sa hovorí, jeme aj očami, preto byť aj desiata pre deti mala vyzerať lákavo. Desiata by mohla byť farebná, voňavá a deťom by mala chutiť.
- Samozrejme, že každý má svoje obľúbené i neobľúbené potraviny, ovocia i zeleniny. Ale z toho spektra, čo vaše deti sú ochotné jesť, im skúste nachystať zaujímavú desiatu a občas ponúknuť aj chuť novú.
- Je skvelé, ak ostanete lokálni a „v sezóne“ – teda deti budú dostávať to, čo aktuálne u nás dozrieva.
- Niekedy deti môžeme prekvapiť niečím netradičným, rôzne nakrájaným ovocím, alebo vykrojiť rôzne tvary sendvičov. To ako zaujímavosť isto postačí.
Čo baliť deťom na desiatu, čo je vhodné?
Desiata by v zásade mala pozostávať zo zdravých obilnín / plnky / nátierky a zeleniny, zdravej sladkosti a/alebo ovocia a vhodného nápoja.
- Obilnina – zložité cukry: celozrnný chlieb či pečivo, pita chlieb, obilninové placky, chlebíky typu knackebrot, grahamové rožky.
- Niečo, čím obilninu natrieť: zeleninové nátierky, nátierky bez masla a margarínu, cottage chees, nátierka z tofu, nátierky zo strukovín, občas maslo (podľa toho, aký k nemu máte postoj), žervé, Lučina.
- Plnka, teda čím obilninu naplniť: niekedy stačí len kvalitný tvrdý syr a zelenina, občas môžete pridať kvalitnú šunku (s podielom mäsa aspoň 92%), sušené paradajky, tuniak, tofu.
- Zeleninka len tak do ruky: cherry paradajky, uhorky nakrájané na pásiky, stonkový zeler, rôzne šaláty, mrkva, paprika.
- Sladkosť: nemusí byť denne a je ideálne, ak je doma zhotovená. Môžete upiecť rôzne keksíky (zo špaldovej či celozrnnej múky), domáci perník alebo domáce müssli tyčinky, sušené ovocie, zmes orechov, prípadne kúsok kvalitnej čokolády.
- Ovocie podľa sezóny – ak ovocie nakrájate na menšie kúsky a pridáte k nemu špáradlo alebo menšiu vidličku alebo proste nejaké napichovátko, deti ho pravdepodobne zjedia viacej.
- Niečo na pitie: domáci čaj, čistú vodu, vodu s domácim sirupom, citronádu.
Ďalšie tipy na desiatu:
Jogurt (pod podmienkou, že téglik prežije nešetrné zaobchádzanie s taškou).