Čo s deťmi počas štrajku učiteľov?

Mária Kopčíková 5
foto: isifa.com

26. november sa blíži a s ním aj ohlásený štrajk pedagógov, ktorý na rozdiel od toho septembrového má prívlastok „časovo neobmedzený“. Ako to nakoniec dopadne – necháme sa prekvapiť. Zatiaľ odborový zväz pracovníkov školstva vydal pre svojich členov metodické usmernenie. Ktoré školy sa do štrajku zapoja a ktoré nie, to musíme zistiť každý sám na tej „vlastnej“ škole (u nás to vyzerá, že hej…).

Nechcem sa venovať motivácii učiteľov, prečo ísť do štrajku, ani tomu, kto aký význam v tomto štrajku vidí. Ak by ste si chceli prečítať názory našich čitateliek, učiteliek i neučiteliek, nech sa páči tu.

Kde budú naše deti, keď budú ich učitelia štrajkovať?

Na toto som sa spýtala v našom fóre pôvodne – diskusia sa však už po pár príspevkoch ubrala skôr k tej motiváciu a zreálňovaniu situácie v školstve. No späť k pôvodnej otázke – už viete, ako zabezpečíte program pre vaše deti, keď školy reálne začnú štrajkovať?

Budete si brať dovolenky? Budú doma samé? Máte k dispozícii starých rodičov? Alebo ako to vidíte?

Ja to mám jasné – jedných starých rodičov nemáme vôbec, druhí starí rodičia vo veku eighty over, každý o dvoch barličkách potrebujú sami servis. Manžel si voľno z práce zobrať nemôže. Tak kto porieši deti? No predsa matka, ktorá môže pracovať aj z domu a prípadne si deti môže so sebou zobrať do práce … aká bude kvalita práce doma či hocikde inde a že z toho budem šedivá ja aj deti – o tom radšej teraz nerozmýšľam …

Nuž ale poďme na návrhy,

odporúčania a názory našich čitateliek:

Michaela si myslí: „My s tým máme dosť veľký problém. Počas šk. roka je 17 pracovných dní prázdnin, na ktoré si treba vziať voľno v nejakej forme.  Okrem toho sú situácie, kedy deti ochorejú a tiež je treba voľno.  A tak akékoľvek dni naviac počas roka, ktoré treba vykryť, sú pre pracujúceho človeka katastrofa. V septembri počas štrajku boli deti 1/2 dňa u kamarátky, 1/2 dna so mnou v práci. Pri novembrovom štrajku si viem predstaviť takto poriešiť 2-3 dni, ale čo ďalej, to netuším.“

Popravde, ostala som dosť prekvapená z názoru, ktorý pridala Corky: „Ak by štrajkovala ZŠ-ka, dcéra bude doma sama, ma už 11, také decko už musí vydržať pol dňa doma a nič nevyviesť … okrem toho, bude mať roboty viac než dosť, keďže sa bude musieť učiť!
Dlhodobý štrajk totiž nebude o tom, že decká sa nebudú mesiac nič učiť. Pravdepodobne dostanú úlohy, učivo podľa plánu práce, ktoré bude treba s nimi prebrať … to bude možno väčší problém, ako zabezpečiť dieťaťu len opatrovanie.“ 

Napriek tomu, že by asi väčšina z nás nemala problém doučiť svojho prvostupniara, prípadne aj druhostupniara, mne osobne sa nejak z princípu nepáči, že by som mala doma suplovať pedagógov. Čo si o tom myslíte vy?

Aké máme teda reálne možnosti?

  • Vystriedať sa doma ako rodičia,
  • Zveriť deti starým rodičom,
  • Objednať si opatrovateľku (pri aktuálnych cenách opatrovateľských agentúr by možno veľa rodín finančne „vykrvácalo“ …),
  • Nechať deti doma samé (nemáme na toto paragraf, od akého veku môžu deti ostať doma samé? Vzťahovať by sa na to mohol §206 Trestného zákona, týkajúci sa „opustenia dieťaťa“.)

Z iného uhla k problému pristúpila Dot a navrhla:

  • Zorganizovať stretko rodičov v triede a zistiť, aké sú možnosti – nie každý si môže brať dlhú dovolenku, ale pol dňa – deň v týždni by sa to dalo.
  • Dohodnúť sa na podelení detí medzi rodinami – 5-6 detí nie je problém zvládnuť, ani v prípade, ak by sa hodinu denne s príslušným rodičom učili.
  • Ďalšia možnosť – konkrétnej rodine, ktorá v daný deň zoberie deti, prispieť cca 2-3 eura na dieťa, výpadok z práce nie je potom tak „bolestivý“.
  • Pokúsiť sa zohnať učiteľa na dôchodku, ktorý by si takto privyrobil a deti postrážil aj s čiastočným učením.

Libertas zase pridala skúsenosť zo septembrového štrajku, že „niektoré centrá voľného času“ robili opateru.

Na jednom webe som si prečítala opytovanie na danú tému smerom k poslancom NRSR – svoje deti si chceli brať do parlamentu alebo pán poslanec Hlina na svoj salaš do Stupavy. Inak – by tam mohol urobiť denný tábor, nie?

Nuž – pozdáva sa vám nejaké z týchto riešení konkrétne pre vás? Prípadne máte nejaký iný tip? Sem s ním!

Čo na to školské odbory

Vydávajú letáky a metodické pokyny, ale na naše otázky nám za tri týždne odpovedať nestihli. Zaujímali sme sa napr. o to, ako je na školách v prípade dlhodobého štrajku zabezpečené dobratie učiva. Vy by ste to nechceli vedieť? Ja hej – či teda mám doma pripravovať vyučovací proces á la malotriedka, alebo čo?

Tak utužovaniu rodičovských kolektívov zdar!

PS: Ja inak učiteľom fandím – len toto je jeden z dôsledkov, ktorý sa ma bytostne týka a popravde – ma srdí.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Mna napadla napriklad aj taka suvislost, ze na skolu su naviazane skolske jedalne. Deti odhlasia stravy, jedalne nebudu varit, … tj nanutia vlastne do strajku aj cele kuchyne? Casto su to samostatne firmy, ktore len prevadzkuju kuchynu v nejakej skole, …nechcela by som byt na mieste majitela. Zo dna na den prepusti kucharky? zrusi dodavatelov potrevin? ….

  2. Piňa, o šk. jedálnach sme písali niekedy koncom leta, tých súkromných jedalni, teda jedalni v inych rukach, než v urkach zriadovatela nie je zase az tak vela: … Na Slovensku bolo v roku 2011 4239 zariadení šk. stravovanie v pôsobnosti 2 111 zriaďovateľov. Najviac z nich (1 972) je v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí, 93 je v súkromných rukách, 30 cirkevných a po 8 patrí pod krajské šk. úrady alebo VÚC (zdroj: MŠSR).

    Udajne by do strajku malo ist 80% skol, mozno teda skoly ktore do strajku nejdu su sukromne, cirkevne, take kde jea koby vacsia pravdepodobnost, ze aj ta jedalen bude inych rukach.

    Ale v principe je to jedno.., situacia nie je prijemna pre nikoho.

    Realne, ak som to dob re pochopila z rozhovorov, tak sa moze stat, ze cas ucitelov na skole strajkovat bude, lebo su v odboroch a cast nie – lebo nie su v odboroch a rozhodli sa k strajku nepridat.

    Ako potom bude vyzerat situacia na skole? nahradny program pre ziakov? Ci?

  3. A čo takto podporiť učiteľov v ich požiadavkách aj my rodičia a štrajk nebude? Skúsme, veď ide o budúcu geneáciu,ltorá bude zarábať na naše dôchodky.

  4. Zabudli ste ešte jedno možné riešenie. Viaceré organizácie pracujúce s deťmi na štrajkové dni organizujú špeciálny program. Ja som takto organizoval deň pre deti v detskom centre 31.10. /a to boli iba prázdniny/ a prišlo mi 22 detí. Aj na štrajk mám pripravený trojdňový program. Ak by to niekoho zaujalo a je z okolia Košíc, napíšte mi mail a informujte sa – za ten nič nedáte.

Pridaj komentár