Skúsime sa pozrieť na školstvo vo Francúzsku – aj to je spôsob, ako vidieť, v čom je naša škola dobrá a v čom sme 100 rokov za… Svoje skúsenosti nám ponúkla Leja.
Tréma 1. 9. ?
Neexistuje. Keďže vo Francúzsku sa berie vstup do školy plošne, udalosťou roka a rodiny je vstup do materskej škôlky – nakoniec aj nákup prvej „školskej tašky“ je nákup ruksačiku, s ktorým chodí dieťa denne do škôlky.
Kam ho dať?
Školy a škôlky sú vo Francúzsku na každom kroku, škôlka trvá tri roky a základná škola 5 rokov. Potom nasleduje tzv. collagge – čo je niečo ako nižšia stredná škola. Tá už nie je na každom rohu a v mestečku, kde býva naša kamarátka, je len jedna – tým pádom do nej chodia všetky deti z mesta aj blízkych dedín. Deti ju absolvujú za štyri roky – je tam už oproti nižšiemu školstvu aj trochu iný režim dňa a aj učitelia už môžu – oproti situácií v škôlkach a „základných“ školách – jesť spolu s deťmi v kantíne. Obedňajšia prestávka trvá len hodinu.
Pokračovaním collagge je stredná škola, kamoškino potomstvo musí dochádzať MHD do blízkeho mesta. Strednú školu si každý môže vybrať sám, ale nerobia sa prijímačky. Žiakov na strednú školu však musí doporučiť pedagogická rada z collagge. Ak doporučenie nedostanú, môžu sa hlásiť už len na učilište. Ani tam to však nie je jednoducho v suchu – na vychytených učňovkách rozhoduje miesto pedagogickej rady lepšie vysvedčenie z posledného ročníka collage.
Paradoxy
Kamarátkin manžel dá za obed 3 Eurá, deti na strednej škole 5 Eur. Čím viac niekto zarába, tým viac za obedy zaplatí. Za školu ani škôlku sa však neplatí nič. Zápis do školy je bez dieťaťa, na radnici, pri zaradení dieťaťa do školy riadia sa rokom narodenia od 1.1. do 31.12., a nie školským rokom. Pošlú vás do školy, ktorú máte pod nosom, ak chcete ísť inam, musíte si podať písomnú žiadosť s odôvodnením.
Súkromné školy to majú ťažké: Francúzi sú liberáli a poctivo dajú deti do štátnej školy. Jedinú výnimku urobili, keď štrajkovali učitelia na štátnych príliš často – ale po upokojení situácie sa deti znovu povracali do štátnych škôl. Stredné školy sú však veľmi dôležité, lebo vysvedčenie z nich je „vstupenkou“ na prestížne vysoké školy – a mať diplom z takejto výšky je vo Francúzsku veľmi dôležité. Z toho dôvodu už potom liberalizmus opadá a hajde na súkromnú strednú školu, aby bola istota onoho potľapkania po pleci, že váš syn má papier odtiaľ a odtiaľ.