Koľko krúžkov zvládnu naše deti?

Ľubica Balajová, publicistika 20
Deti v kruzku

V pondelok prírodovedný, v utorok zdravotnícky, v stredu dramatický, vo štvrtok výtvarný. Treba pokračovať? Týždeň by musel mať viac dní, aby deti stihli všetky mimoškolské aktivity, ktorým sa chcú venovať. Podľa slov psychológov sa aj oni prispôsobujú zrýchlenému spôsobu života, ako ich rodičia. A tak sa množstvo záujmov detí ešte násobí. Pribúdajú krúžky, tréningy či ďalšie činnosti v školských kluboch. Ako však na ne samotné dolieha prílišná aktivita aj v popoludňajších hodinách.

Chcú vôbec spomínané krúžky školáci nasledovať?

 

 

– Chodím na pohybový a spevácky krúžok.

– Na zdravotný.

– Výtvarný.

– Šachový.

 

Koľko by ste mali mať podľa vás krúžkov?

 

– Dva alebo tri.

 

Nie je to veľa? Necítite sa po vyučovaní unavení?

 

– Ja áno.

– Nie som vôbec unavená.

 

Nie je popoludňajšia záujmová činnosť pre prvákov príťažou?

Triedna vychovávateľka Božena Lišková:

 

Chápem to tak, že krúžky neberú ako povinnosť, ale ako záľubu. Odreagujú sa pri nich a veľmi sa na ne tešia. Keď vyučovanie skončí a deti sú unavené, môžu si ľahnúť na koberec a vankúš ľahnúť, odpočinú si 10 minút a potom začína voľná činnosť – hranie. Až po ňom začína činnosť krúžkov. Nepociťujem, že by to vnímali ako ťažobu pre seba, relax.Koľko záujmových činností okrem školy by mali mať deti na 1. a 2. stupni?

Mal by byť šport a tiež jazyk. Dôležité je, aby ich to bavilo.

Na 1. stupni môžu mať viac krúžkov, na 2. stupni menej, je tam totiž viac učenia.

  

Pri výbere krúžkov sa nedá hovoriť o konkrétnom počte, ale hlavne o náplni. Závisí to od skutočnosti, čo sa od dieťaťa v danej záujmovej činnosti bude očakávať.

Školská psychologička Jana Svetlíková:

 

Ak dieťa navštevuje krúžky zamerané na výkon, keď sa dieťa niečo učí a musí sa neustále zlepšovať, potom výkon prezentovať, napr. hudobná – spev, hra na nástroj, alebo športové krúžky, v ktorých sa chodí na súťaže a snahou je vyhrávať, byť najlepší, môže byť pre dieťa zaťažujúce, ak ich má viac a môžu aj ovplyvniť jeho školskú výkonnosť. Ale krúžky, ktoré ponúkajú základné školy, väčšinou nie sú orientované na výkon, ale skôr na to, aby deti zmysluplným spôsobom trávili svoj voľný čas a aby robili to, čo ich zaujíma.

 

Podľa čoho sa má rodič orientovať pri výbere krúžkov pre dieťa a pri ich množstve?

 

Najdôležitejšie je vybrať krúžok, o ktorý má dieťa záujem a na ktorý má talent. Treba mu nájsť jeden krúžok. Myslím si, že dieťaťu nezaškodí, keď bude chodiť na 1 krúžok, na ktorom sa bude od neho vyžadovať výkon. Nájsť jeden taký, ktorý je 2-3 –krát do týždňa a nechať dieťa postupovať ďalej. Ale nie dať takéto krúžky tri. Ak rodičia nájdu takýto „výkonový“ krúžok, potom môžu dieťaťu odporučiť iné záujmové činnosti v rámci krúžkov v škole, ale je dobré nechať dieťaťu aspoň jedno popoludnie v týždni voľné na to, aby si mohlo usporiadať svoj čas samo. Je dôležité, aby sa dieťa naučilo usporiadať si svoj časový režim, pretože inak sa bude stále spoliehať na to, kto ho bude prevážať z krúžku na krúžok, kto mu ako zorganizuje čas. Keď raz rodičia na to nebudú mať čas alebo nebudú mať peniaze na krúžky, odrazu dieťa zostane odkázané samo na seba, a potom sa môže stať, že si nájde partiu, v ktorej sa budú venovať neželaným veciam – fajčenie, alkohol, drogy. Je toho stále viac a je potrebné snažiť sa vyhnúť sa tomu.

 

Odznelo v pravidelnej relácii Slovenského rozhlasu DOMÁCA LINKA. Vypočujte si niečo zaujímavé aj tento týždeň. Zapnite si Slovenský rozhlas, alebo reagujte na aktuálne témy na záznamníku 02/572 73 700 alebo mailom na adrese: radioslovensko@slovakradio.sk. Viac na www.slovakradio.sk

 

 

Témy domácich liniek na tento týždeň:

14.11. Čo nám dávajú „medzinárodné“ manželstvá?

15.11. Dokážu verejné zbierky zachrániť ľudský život?

16.11. Je nám vlastné elitárstvo?

17.11. Máme sa s deťmi rozprávať o politike?

18.11. Aký má zmysel pre seniorov venovať sa koníčkom?

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. a co budu tie deti robit po skole, kym su rodicia v praci? Je pre ne podla psychologa lepsie sediet pri televizore ci pocitaci, alebo sa flakat po sidlisku? nech len chodia na kruzky.

 2. a co budu tie deti robit po skole, kym su rodicia v praci? Je pre ne podla psychologa lepsie sediet pri televizore ci pocitaci, alebo sa flakat po sidlisku? nech len chodia na kruzky.

 3. tak ja mam sice len 4rocnu, ale ta chodi v pondelok a stredu na tanecnu, vo stvrtok na vytvarnu a este chce chodit na gymnastiku, tenis a plavanie. Neviem kde sa v nej berie energia a chut. Inak gymnastika sa nam rysuje v piatok. Ale kedy budem mat volno ja? :O))

 4. tak ja mam sice len 4rocnu, ale ta chodi v pondelok a stredu na tanecnu, vo stvrtok na vytvarnu a este chce chodit na gymnastiku, tenis a plavanie. Neviem kde sa v nej berie energia a chut. Inak gymnastika sa nam rysuje v piatok. Ale kedy budem mat volno ja? :O))

 5. Ja som tiež chodila na krúžky od pondelka do piatku od prvého roč. na ZŠ až do maturity a nemám pocit, že by som bola preťažená. Práve naopak, naučila som sa oveľa viac než moji spolužiaci, čo nechodili nikam a zažila som kopec zážitkov, ktoríé by som mohla aj speňažiť, keby som mala spisovateľské črevo smile. A aj mama mala postarané, lebo vedela presne kde som a čo robím.
  Vdaka krúžkom (teda aj vdaka výchove) som nezačala piť, fajčiť, sexovať v 15-ke, flákať sa s partiou a podobné neduhy, lebo som na sprostosti nemala čas.
  Môj syn má 4 roky a už s ním chodíme 3x týždenne na nácviky folklórneho súboru, k tomu 1x angličtina a ešte chce kresliť a hrať na husle. Tiež má energie, že bysme ho mohli pripojiť do siete, len ja som ako mŕtva ryba a vôbec nemám pocit, že som na (rodičovskej) dovolenke smile.

 6. Ja som tiež chodila na krúžky od pondelka do piatku od prvého roč. na ZŠ až do maturity a nemám pocit, že by som bola preťažená. Práve naopak, naučila som sa oveľa viac než moji spolužiaci, čo nechodili nikam a zažila som kopec zážitkov, ktoríé by som mohla aj speňažiť, keby som mala spisovateľské črevo smile. A aj mama mala postarané, lebo vedela presne kde som a čo robím.
  Vdaka krúžkom (teda aj vdaka výchove) som nezačala piť, fajčiť, sexovať v 15-ke, flákať sa s partiou a podobné neduhy, lebo som na sprostosti nemala čas.
  Môj syn má 4 roky a už s ním chodíme 3x týždenne na nácviky folklórneho súboru, k tomu 1x angličtina a ešte chce kresliť a hrať na husle. Tiež má energie, že bysme ho mohli pripojiť do siete, len ja som ako mŕtva ryba a vôbec nemám pocit, že som na (rodičovskej) dovolenke smile.

 7. A ešte som zabudla dodať, že každú sobotu a nedeľu chodíme dopoludnia s oboma deťmi na plaváreň a popoludní k nim pribalím aj psa chodíme na cvičák.

 8. A ešte som zabudla dodať, že každú sobotu a nedeľu chodíme dopoludnia s oboma deťmi na plaváreň a popoludní k nim pribalím aj psa chodíme na cvičák.

 9. Mimochodom, chodila som okrem iného práve na spev a na šach – aktivity zamerané na výkon. Mali sme vydiplomovaný celý náš malý bytík a ja som bola v škole do maturity vždy vyznamenaná (maturita na gymku z 5 predmetov na 1). Tým sa nechcem chvastať, lebo nepochybne sem prispievajú aj oveľa šikovnejšie a skromnejšie ženy, no som živý dôkaz opaku toho, čo tvrdí pani školská psychologička. A na krúžky som chodila sama, nikto ma na ne nevozil, používala som nohy a MHD. Dokonca som sa na ne hlásila sama, tým pádom som si sama musekla kontrolovať rozdelenie času v priebehu týždňa.

 10. Mimochodom, chodila som okrem iného práve na spev a na šach – aktivity zamerané na výkon. Mali sme vydiplomovaný celý náš malý bytík a ja som bola v škole do maturity vždy vyznamenaná (maturita na gymku z 5 predmetov na 1). Tým sa nechcem chvastať, lebo nepochybne sem prispievajú aj oveľa šikovnejšie a skromnejšie ženy, no som živý dôkaz opaku toho, čo tvrdí pani školská psychologička. A na krúžky som chodila sama, nikto ma na ne nevozil, používala som nohy a MHD. Dokonca som sa na ne hlásila sama, tým pádom som si sama musekla kontrolovať rozdelenie času v priebehu týždňa.

 11. To, kolko kruzkov zvladne dieta zavisi na nom. Nesuhlasim s nazorom, ze dnesne deti toho stihnu viac, ale ani s tym, ze by mali mat len 1 ci dva kruzky. To zalezi naozaj od toho, ake je to dieta. Moja dcera chodi na husle ( 2X do tyzdna+teoria), na vytvarnu ( 1X do tyzdna) a na plavanie v sobotu. Myslim si, ze je to na nu tak akurat a urcite by som jej nic viac nepridavala, lebo viem, ze by uz nestihala skolu. A to som jej zorganizovala tie husle a vytvarnu tak, ze ich ma iba v pondelok a v stredu jedno po druhom. Kedze je uz tretiacka, pribudli im predmety, ucenia ma podla mna dost, potrebuje cvicit na husle a ona sa chce hrat este aj doma a keby mala kazdy den kruzok, nestihala by sa realizovat doma s barbienami, legom a podobne. Samozrejme, chcela sa prihlasit este aj na ine kruzky v skole, ale podla mna, kazdy rodic dokaze odhadnut, ci to jeho dieta nezatazi, ci bude schopne este doma, po navrate zo vsetkych kruzkov robit domace ulohy, alebo bude uz unavene a vsetko mu pojde ovela tazsie. Je tiez rozdiel, ci je dieta v skolskom klube, kedy moze stravit cas na kruzkoch, lebo rodic je v praci a aj tak skor, ako o 16,30 ponho nepride do skoly, alebo ma maminu doma na MD ( ako teraz ja) a mozem s dcerou napisat vo volne dni ( kedy nema nic) ulohy hned po skole a potom sa moze hrat, malovat si, kreslit si a robit to, co ju doma bavi, pripadne si vyjdeme niekam vonku, na vylet a sme radi, ze sme spolu. Vsetko zalezi od temperamentu dietata a spravneho odhadu rodica.

 12. To, kolko kruzkov zvladne dieta zavisi na nom. Nesuhlasim s nazorom, ze dnesne deti toho stihnu viac, ale ani s tym, ze by mali mat len 1 ci dva kruzky. To zalezi naozaj od toho, ake je to dieta. Moja dcera chodi na husle ( 2X do tyzdna+teoria), na vytvarnu ( 1X do tyzdna) a na plavanie v sobotu. Myslim si, ze je to na nu tak akurat a urcite by som jej nic viac nepridavala, lebo viem, ze by uz nestihala skolu. A to som jej zorganizovala tie husle a vytvarnu tak, ze ich ma iba v pondelok a v stredu jedno po druhom. Kedze je uz tretiacka, pribudli im predmety, ucenia ma podla mna dost, potrebuje cvicit na husle a ona sa chce hrat este aj doma a keby mala kazdy den kruzok, nestihala by sa realizovat doma s barbienami, legom a podobne. Samozrejme, chcela sa prihlasit este aj na ine kruzky v skole, ale podla mna, kazdy rodic dokaze odhadnut, ci to jeho dieta nezatazi, ci bude schopne este doma, po navrate zo vsetkych kruzkov robit domace ulohy, alebo bude uz unavene a vsetko mu pojde ovela tazsie. Je tiez rozdiel, ci je dieta v skolskom klube, kedy moze stravit cas na kruzkoch, lebo rodic je v praci a aj tak skor, ako o 16,30 ponho nepride do skoly, alebo ma maminu doma na MD ( ako teraz ja) a mozem s dcerou napisat vo volne dni ( kedy nema nic) ulohy hned po skole a potom sa moze hrat, malovat si, kreslit si a robit to, co ju doma bavi, pripadne si vyjdeme niekam vonku, na vylet a sme radi, ze sme spolu. Vsetko zalezi od temperamentu dietata a spravneho odhadu rodica.

 13. A koľko zvládnu rodičia? Ja dnes už nevládzem. Napíšte niekto článok o tom, aké nároky sú v dnešnej dobe kladené nie len na deti, ale aj na ich rodičov, lebo bez rodičov by z tých detí nebolo nič.

 14. A koľko zvládnu rodičia? Ja dnes už nevládzem. Napíšte niekto článok o tom, aké nároky sú v dnešnej dobe kladené nie len na deti, ale aj na ich rodičov, lebo bez rodičov by z tých detí nebolo nič.

 15. Mam dve deti 6 a 8 ročné. Chodia na krúžky okrem piatka každý deň. Ale keďže ja i manžel sme v práci, som rada že sú niekde kde majú rozumnú aktivitu, ktorá ich baví. Jediné kde na nich kus tlačime je anglictina, ale všetko ostatné je pre nich vlastne zábava a nie povinnosť. Nemyslím si že keby boli doma, mali by úlohy už o tretej a zmysluplne by trávili čas. Skončili by určite pri televízore alebo počítači. či už doma alebo u nejakého kamaráta. Skutočne im chýba neorganizovaný voľný čas, ale nemylím si že je to chyba. Keď skutočne niečo chcú vedia si veci veľmi dobre zariadiť tak, aby im vyšlo aj na nejakú ich špecialitku.

 16. Mam dve deti 6 a 8 ročné. Chodia na krúžky okrem piatka každý deň. Ale keďže ja i manžel sme v práci, som rada že sú niekde kde majú rozumnú aktivitu, ktorá ich baví. Jediné kde na nich kus tlačime je anglictina, ale všetko ostatné je pre nich vlastne zábava a nie povinnosť. Nemyslím si že keby boli doma, mali by úlohy už o tretej a zmysluplne by trávili čas. Skončili by určite pri televízore alebo počítači. či už doma alebo u nejakého kamaráta. Skutočne im chýba neorganizovaný voľný čas, ale nemylím si že je to chyba. Keď skutočne niečo chcú vedia si veci veľmi dobre zariadiť tak, aby im vyšlo aj na nejakú ich špecialitku.

 17. Dobry den.

  Hovorim ako dlhorocna trenerka sportovych aktivit pre deti. Dôlezite je aby deti mali ako kruzkovu aktivitu sport a k tomu este napriklad kruzok cudzieho jazyka. Je vsak potrebne, aby rodicia nebrali kruzkovu cinnost ako tzv. „odkladaren deti“ cez tyzden. Vacsina kruzkovej cinnosti sa v sucasnosti robi tak, aby zo sportovani bol nejaky efekt. Predstavte si, ze deti v kolektive nacvicuju choreografie na vystupenie alebo sutaze, ale tie su vacsinou cez vikend. A potom, ked oslovite rodicov, aby prisli s detmi na vystupenie alebo sutaz, aby sa potesili pohladom na sikovnost svojho dietata, tak povedia, ze o vikendoch jazdi na chatu. Ak vam toto rodic urobi, je to velmi neprijemne, ak vam to nepovie vopred, lebo by ste mu doporucili inu aktivitu, alebo by jeho dieta robilo len nahradu (coz by sa rodicom zasa nepacilo). Je potrebne, aby rodicia vopred sa zoznamili s podmienkami, kam umiestni svoje dieta a ake maju priority. Pozor to nehovorim o vrcholovom sporte. Nikto z rodicov si neuvedomi, ako bolestne sa tato skutocnost dotyka citov jeho dietata, ze sa snazi a pak stejne nemoze nikam ist s kamaratkami z kruzku. Takze najprv myslete na dieta a pak mu vyberte vhodnu sportovu aktivitu.

  Hodne sportovych radosti z vasej ratolesti vam praje Helena

 18. Dobry den.

  Hovorim ako dlhorocna trenerka sportovych aktivit pre deti. Dôlezite je aby deti mali ako kruzkovu aktivitu sport a k tomu este napriklad kruzok cudzieho jazyka. Je vsak potrebne, aby rodicia nebrali kruzkovu cinnost ako tzv. „odkladaren deti“ cez tyzden. Vacsina kruzkovej cinnosti sa v sucasnosti robi tak, aby zo sportovani bol nejaky efekt. Predstavte si, ze deti v kolektive nacvicuju choreografie na vystupenie alebo sutaze, ale tie su vacsinou cez vikend. A potom, ked oslovite rodicov, aby prisli s detmi na vystupenie alebo sutaz, aby sa potesili pohladom na sikovnost svojho dietata, tak povedia, ze o vikendoch jazdi na chatu. Ak vam toto rodic urobi, je to velmi neprijemne, ak vam to nepovie vopred, lebo by ste mu doporucili inu aktivitu, alebo by jeho dieta robilo len nahradu (coz by sa rodicom zasa nepacilo). Je potrebne, aby rodicia vopred sa zoznamili s podmienkami, kam umiestni svoje dieta a ake maju priority. Pozor to nehovorim o vrcholovom sporte. Nikto z rodicov si neuvedomi, ako bolestne sa tato skutocnost dotyka citov jeho dietata, ze sa snazi a pak stejne nemoze nikam ist s kamaratkami z kruzku. Takze najprv myslete na dieta a pak mu vyberte vhodnu sportovu aktivitu.

  Hodne sportovych radosti z vasej ratolesti vam praje Helena

Pridaj komentár