Milí kolegovia a rodičia, ktorí radi používate rôzne vyučovacie metódy. Ponúkam Vám alternatívnu učebnicu Informatiky – mne to znie divne – lebo iná veľmi neexistuje.
Z osnov som vynechala len úpravu zvuku a nahrávanie, vyhľadávanie na internete vo všeobecnosti. Nevidím zmysel práce so zvukom s malými deťmi, keď sa zatiaľ neučia pracovať s videom ani power-point či iným prezentačným programom.
A vyhľadávanie v gúúgli môže byť aj deštruktívne a tak som ho nechala robiť deťom len na konkrétnych stránkach.
A mail? Nuž myslím si, že je to jedna z najužitočnejších vecí aké vznikli počas posledných rokov, ale to by sa mali učiť deti v šiestej triede, kedy aj na etickej výchove a občianskej výchove preberajú morálne i trestné hodnotenie nekalej činnosti na internete. Aby o dôsledkoch počuli z viacerých úst a na týchto predmetoch je aj možnosť diskusie, lebo sa už predpokladá aj istá vyspelosť dieťaťa.
Malé deti by nemali zbytočne behať po webe
Učebnica je teda postavená na mojom názore, že malé deti by nemali zbytočne “behať” po internete, ale najprv sa udomácniť v práci s počítačom a jeho možnosťami. Všetky pracovné listy mám odskúšané minimálne doma s dcérou druháčkou alebo jej spolužiakmi v triede, či s mojimi štvrtákmi, ktorých učím.
Deti sa učia maľovať, písať, učiť sa ukladať obrázky na správne miesto, orientovať sa v oknách a ukladať vo formáte BMP, GIF, JPG. Neskôr trochu animovať obrázky. A učia sa aj archivícii na USB. V štvrtej triede sa už prechádza do jednoduchých projektov, aby si deti nemysleli, že projekt je nejaký papier, na ktorom majú vytlačené obrázky a skopírovaný text z internetu.
Pracovné listy sú prepojené na angličtinu, matematiku, vlastivedu, pozorné čítanie a časom doplním aj iné. Pomocou aj takýchto pracovných listov učíte deti trpezlivosti a systematickej práci, nakoľko počítač im neuhne a naozaj urobí len to, čo od neho chcú.
Žiaľ nie je urobená na zákazku Ministerstva školstva. Hoci sa o to pokúšam a však nie veľmi sa mi darí, lebo si myslím, že učebnica informatiky by mala visieť na internete a mala by byť dostupná takto a nie knižne.
Učebnicu budem dopĺňať podľa potrieb getí v našej škole, ale už nebudem dopĺňať nové témy, len pracovné listy na precvičenie tých, ktoré sú v nej.
Na spoluprácu s vami sa teším, všetko nájdete na https://www.informatika.dobrenapady.info
Silvia Bodláková