Piatacky „monitor“

Mária Kopčíková 2

Alebo tzv. Testovanie 5 naši piataci podstúpia 23. novembra 2016 (streda).

Testovania sa zúčastnia žiaci 5. ročníka ZŠ, vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, okrem žiakov vzdelávaných podľa vzdelávacích programov pre žiakov s mentálnym postihnutím.

Zdroj: ingimage.com

Testovanie sa uskutoční v papierovej a na niektorých školách aj v elektronickej forme. T5-2016 elektronickou formou absolvujú vybraní žiaci tzv. certifikačných ZŠ, ktoré boli zapojené do projektu “Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania”. Žiaci budú mať možnosť si vopred vyskúšať testy v elektronickom prostredí. 

Načo sa vlastne Testovanie 5 robí?

Nuž, má slúžiť ako monitoring toho, čo sa deti naučili na prvom stupni ZŠ. Spolu s výsledkami Testovania 9 by malo tiež poskytnúť obraz o kvalite vzdelávania jednotlivých škôl tým, že zachytí pokrok školákov. Rodičia si môžu výsledky svojho školáka porovnať s priemerom v regióne i na celom Slovensku.

Ministerstvo školstva vníma toto testovanie ako akúsi spätnú väzbu pre zostavovanie štátneho vzdelávacieho programu. A rodičov isto zaujme, že sa uvažovalo/uvažuje nad tým, že výsledok Testovania 5 bude zohrávať pomerne veľkú rolu pri prijímaní žiakov na 8ročné gymnáziá. Toto však zatiaľ nie je presne definované.

Ako pripraviť dieťa na prijímačky na 8ročné gymnázium. >> >>

Ako budú vyzerať testy v rámci Testovania 5

Deti absolvujú test z matematiky a test zo slovenského alebo maďarského jazyka. Čo sa matematiky týka, tak sa používajú testy tzv. relatívneho výkonu, ktoré rozlíšia žiakov podľa ich výkonov v teste. Test z matematiky je zostavený tak, aby obsahovou stránkou zodpovedal platnej pedagogickej dokumentácii pre žiakov ZŠ a aby obsahoval  výkonový štandard predmetu matematika pre 1. stupeň ZŠ.

V preklade – v teste by žiaci mali nájsť len to, čo sa za prvé 4 roky v škole naučili. Úlohy v teste však nie sú len typickými školskými úlohami, neoverujú len rozsah zapamätaných vedomostí a naučených postupov. Snažia sa overiť aj vyššie poznávacie schopnosti detí, či dokážu využiť naučené a hľadať vhodné riešenia. Súčasťou testu sú aj úlohy zamerané na čítanie s porozumením, matematické a logické myslenie, pričom úlohy obvykle pojednávajú nejaké problémy každodenného života. Súčasťou testu sú úlohy s nesúvislým textom, obsahujúcim obrázky, stĺpcové diagramy a tabuľky.

Vzor minuloročného testu z matematiky môžete nahliadnuť po kliknutí.

Test z vyučovacieho jazyka sa zase sústreďuje na overovanie čitateľských kompetencií – prácu s informáciami, čitateľskú gramotnosť, schopnosť žiakov interpretovať rôzne druhy súvislých a nesúvislých textov. Úlohy v testoch sú vo väčšej miere zamerané na čítanie s porozumením. To robí deťom najväčší problém a učitelia sa často zhodujú na tom, že deti prichádzajú o body preto, lebo si zle prečítajú zadanie alebo nejakú časť textu.

V teste z vyučovacích jazykov sa bude aj v školskom roku 2015/2016 nachádzať 10 úloh s tvorbou krátkej odpovede. Je nevyhnutné, aby žiaci písali svoje odpovede čitateľne písaným písmom.

Vzor minuloročného testu zo slovenčiny nájdete tu.

Pre deti môže byť určite veľkou pomocou aj domáca príprava pred Testovaním 5. Ešte je dovtedy mesiac. Okrem opakovania prebratého učiva môže pohľadať aj špeciálne pracovné listy, či pracovné zošity. Keď ich budete doma robiť, určite rýchlo zistíte, kde má vaše dieťa slabiny a ktoré jeho zručnosti treba posilniť.

Výsledky pilotného testovania v roku 2015 

Priemerná úspešnosť piatakov v teste zo slovenčiny

Celoslovenská vzorka škôl: 66,6 %

Dievčatá dosiahli priemernú úspešnosť 69,0 % a chlapci 64,3 %. 

Úspešnosť žiakov v Bratislavskom kraji bola 74,5%, v Košickom kraji 60,3%.

Priemerná úspešnosť piatakov v teste z matematiky 

Celoslovenská vzorka škôl: 62 %

Priemerná úspešnosť žiakov v papierovej forme bola 61,5 % a v elektronickej forme 70,4 %. Medzi obidvoma formami testovania neboli identifikované vecne významné rozdiely.

Úspešnosť žiakov v Bratislavskom kraji bola 70,6%, v Košickom kraji 55,2%.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. TIP PRE RODIČOV: ak si chcete vyskúšať viac testov a pripraviť Vašich školákov presne na to, čo ich čaká odporúčam pracovné zošity z odborného nakladateľstva RAABE – TESTOVANIE 5 z matematiky a slovenského jazyka a literatúry. Aby deti vedeli, čo ich presne čaká a nezostali zaskočení formuláciou otázok. Sú fakt supersmile! LInk: http://www.raabe.sk/pracovne-zosity/testovanie

    1. ano, tieto z Raabe su super !!!
      mame ich doma, uz sa s nimi ucime skoro mesiac a vidim, ako to maleho bavi. Mame matiku, urcite kupujem aj dalsie

Pridaj komentár