Vyzerá to takto v našich školách? Často je zdvihnutá len jedna, možno dve ruky. Vlastný názor na odpoveď majú viacerí, tak prečo ho chce povedať nahlas len niekto?
Prečo sa deti boja povedať svoj názor?
Robíš chyby? Zle! Posmech a mínusové body. Vraví sa, že kto nerobí chyby, nič nepokazí . A tak sú žiaci ticho a čakajú. Čakajú na správnu odpoveď a potom si klepkajú po čele „Veď ja som to vedel “.
Avšak obavy z výsmechu od spolužiakov v prípade zlej odpovede, či dokonca škodoradostné poznámky od učiteľa sú silným dôvodom, prečo tíško sedieť a nevytŕčať z davu.
Čerešničkou na torte boli pre mňa testy, kde sa za nesprávnu odpoveď dokonca strhávali body.
Chyba ako prejav snahy Kto nerobí chyby, obyčajne nerobí nič . S týmto tvrdením plne súhlasím. Ak dieťa píše, číta, počíta, alebo robí niečo iné, nie je možné, aby sa ani raz nepomýlilo.
Každý človek je omylný a má na to plné právo.
Chyby sú cestou! Ale vraví sa predsa aj, že človek sa učí na vlastných chybách . Po nich vie, ako sa zachovať v budúcnosti.
Vždy sa mi páčil prístup tých učiteľov, ktorým nám v škole hovorili: Neboj sa povedať svoj názor! Skús odpovedať! Nevadí, že to bude zle, hlavne, že máš svoj názor.
Takéto vety ma vždy presvedčili k tomu, aby som naplno roztočila svoje mozgové závity, ponorila sa do problému a prišla s odpoveďami. Či už správnymi, alebo nie. Hlavne povedať !
Druhým extrémom je situácia, ktorá sa u nás vyskytuje čoraz častejšie. Deti nechcú odpovedať, pretože vedia správnu odpoveď a spolužiaci by ich práve preto vysmiali.
Áno, čítate správne! Narážky typu ty bifľoš, ty šprt, pcháš sa učiteľom do … sú ďalším dôvodom, prečo sú deti ticho a neodpovedajú, aj keď majú svoj názor, a dokonca je správny.
Práve pocit hanby, menejcennosti, posmech, niekedy až šikana sú hlavné dôvody, prečo sa deti boja povedať svoj názor . Pýtajte sa ich na situácia v škole. Ako to vyzerá na hodine. Či sa často hlási, odpovedá.
Povzbudzujme ich, aby sa nebáli Vyjadrenie svojho názoru je jedným z ľudských práv a slobôd. Preto by sme mali svoje deti učiť k tomu, aby sa nebáli povedať, čo si myslia . Aby sa nebáli odpovedať na otázku. Aby sa nehanbili.
Loading...
Preto že sa nad tým začne zamýšlať a riešiť, mohlo to byt len nevinna otazka.
Buď sa hambia, z posmechu, alebo že to povedia blbo,čo z toho bude,
Nebaví ich to chcu isť hrať sa po svojom