Školské ” záchody”

Adriana Blahová 0

Ak si myslíte, že problém zastaraných a špinavých školských záchodov je problém eštez vašich školských čias a nie je možné, aby sa za tie roky situácia nezmenila k lepšiemu, ste na omyle.

Nazreli ste niekedy do triedy vášho dieťaťa či na školské WC?

Prieskum výskumnej agentúry MRThink sa zameral hlavne na čistotu toaliet a hygienické podmienky v základných i materských školách v Slovenskej a Českej republike. Výsledky odhaľujú pravdu, ktorú by mnoho rodičov radšej nepočulo. Možno prišiel čas, na malú kontrolu prostredia v ktorom vaše dieťa trávi takmer polovicu dňa. 

Na toaletný papier zabudnite

40% rodičov potvrdilo, že ich deti si musia do školy nosiť vlastný toaletný papier, mydlo aj uterák na ruky. Pravda je taká, že rozpočty majú školy obmedzené a peniaze chýbajú aj na takéto základné vybavenie. Až tretina riaditeľov škôl potvrdila, že nemajú prostriedky na rekonštrukciu a pravidelnú údržbu sociálnych zariadení. 

Radšej rýchlo preč! 

Väčšina malých detí je z domu zvyknutá na čisté prostredie a špina im, prirodzene, prekáža. Ak sú toalety nevyčistené a zastarané, deti sa tomuto miestu radšej vyhýbajú. Ak už skutočne „musia“, vybavia „to“ čo najrýchlejšie a idú okamžite preč.

Z výskumu vyplynulo, že deti nesplachujú keď sa vycikajú. Následkom toho sú upchaté toalety. Ak tento návyk nemajú z domu, pravdepodobne sa boja dotknúť špinavej toalety.

Najväčšie problémy majú deti s umývaním rúk. Z kohútika na mnohých školách tečie len studená voda, mydlo úplne chýba alebo je ďaleko od umývadla. Umývadla bývajú privysoké a uteráky majú deti až v triede, nie na WC. 

 

Škola musí nakupovať najlacnejšie

Za chod školy a obstarávanie produktov na údržbu sú samozrejme zodpovední riaditelia škôl. Školy nakupujú čistiace prostriedky samostatne, najčastejšie v akciách v maloobchode. Pri nákupe čistiacich prostriedkov sa musia pridŕžať pravidla – „najlacnejší berieme“.

Školy sú nútené nakupovať efektívne. V tomto prípade znamená, že namiesto viacerých kvalitných špecializovaných čistiacich prostriedkov kúpia radšej jeden, lacnejší a údajne univerzálny. Z tohto problému nemožno obviniť vedenie škôl, pretože oni sú iba súčasťou zle fungujúceho systému. 

Ešte to radšej vydržím! 

Toto si povie až 35% detí opýtaných rodičov, ktorí uviedli, že súkromie pre deti na toaletách nepovažujú za dostačujúce. Pre deti je súkromie veľmi dôležité, hlavne v prípade používania WC.

Poznajú to určite aj dospelí. Ak sa cítime v časovom strese, alebo máme pocit, že nás niekto v intímnych situáciách pozoruje, zrazu „to“ nejde. Ak si deti tieto stresové situácie z nedostatku súkromia spájajú so školskými toaletami, radšej počkajú a na WC idú až doma. 

Podľa psychologičky môže mať toto zadržiavanie výrazne negatívny vplyv na zdravie detí a ich metabolizmus. Výsledkom môže byť nedodržiavanie pitného režimu, následná malátnosť a nervozita počas vyučovania. 

Ako sa zdržovanie potreby môže odrážať na detskom správaní resp. pozornosti?

„Dieťa by malo vedieť, že pravidelné močenie je rovnako dôležité ako príjem jedla, spánok, čistenie zubov a podobne. Určite nemôže nechodiť na WC len preto, že zmenilo prostredie, a to nastúpilo do materskej školy. Ale to sa práve stáva často . Pekným slovom, trpezlivosťou a pozitívnym povzbudzovaním by sme mali dosiahnuť výsledok.

V prípade, že tento postup nebude úspešný, musíme hľadať príčinu, lebo inak máme hrozbu zdravotných ťažkosti u dieťaťa a rovnako pozorujeme prejavy správania ako frustrácie a strachu spojeného z plačlivosťou či zmeny nálad. Aktívne dieťa zase pri našom náznaku, aby sa šlo vycikať či vykakať príde obrovská reakcia afektu, kriku a vzdoru. Prejavy správania môžu a sú u detí individuálne, ale rodič jasne pozoruje, že dieťa si vytvára blok spojená s vykonávaním jeho potrieb na WC a musí hľadať príčinu!“

vysvetľuje detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková. 

Rodičia nezostávajú ticho 

Rodičia dnes v prípade problémov svojich detí nemlčia. Komunikujú spolu a hľadajú riešenie. Väčšina z nich odpovedala, že má záujem konať korektne. Situáciu riešia osobným pohovorom s vedením škôl. Len málo z opýtaných respondentov, rodičov, sa v podobným prípadoch obráti na média alebo štátne orgány. Samozrejme ak ide o dlho pretrvávajúci problém, rodičia postupujú inak. Vyjadrili sa, že v takom prípade neváhajú kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva alebo obecný úrad.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár