Povinná bezplatná školská dochádzka v Taliansku trvá 12 rokov. Žiaci musia absolvovať 5-ročnú základnú školu (scuola elementare) a 3 roky nižšej strednej školy (scuola media inferiore). Po jej úspešnom ukončení dostávajú vysvedčenie o ukončení školy, ktoré umožňuje prijatie na vyššie stredné školy, čiže na 2. stupeň alebo opúšťajú školu a nastupujú do zamestnania.
Úrady a inštitúcie
Všeobecnú zodpovednosť za dohľad a koordináciu vzdelávania v štátnych aj súkromných inštitúciách má ministerstvo školstva (Ministero della Publica Istruzione). Na miestnej úrovni zastupujú ministerstvo regionálne školské inšpektoráty a provinčné školské riaditeľstvá. Štát určuje dĺžku vzdelávacích kurzov, skúšky a certifikáty, právnu platnosť titulov, ciele vzdelávania a kreditový systém. Regióny sa starajú o organizáciu vzdelávania.
Základy silne centralizovaného školského systému sú zakotvené v článku 117 ústavy, ktorý je platný na území celého Talianska. Výnimku tvoria regióny so špeciálnym štatútom a provincie Trento a Bolzano, ktoré majú vyšší stupeň autonómie v legislatívnej oblasti týkajúcej sa vzdelávania a profesijnej prípravy.
Všetky školy majú zaistenú výučbovú, organizačnú samostatnosť aj výskumnú autonómiu.
Súkromné školy
Fyzické a právnické osoby majú právo zriaďovať školy a vzdelávacie inštitúcie, ak tým nezaťažia štát. Školy, ktorých štatút je rovnocenný so štátnym i školami, musia mať úplnú slobodu a musia byť schopné svojím žiakom zabezpečiť rovnakú úroveň vzdelania ako školy vo verejnom sektore.
Rozdielny rozvrh hodín
Rozdelenie a dĺžka školských hodín je individuálna. Taliansky školský systém ponúka výber z viacerých alternatív. Niektoré školy delia rozvrh od pondelka do piatku s 55-minútovými vyučovacími hodinami v dopoludňajšom režime, iné majú rozvrh s obvyklou dĺžkou vyučovacej hodiny 45 minút avšak od pondelka do soboty.
Ďalšou možnosťou je rozdelenie školského týždňa po 5 hodinách plus poobedňajšie vyučovanie. Do školy spolu chodia najmenej 200 dní v roku podľa interných školských predpisov. Vyučovanie väčšinou začína okolo 7,15 hod. Zvonenie na začiatok a koniec hodiny je iba informatívne. Počas ranného vyučovania majú študenti iba jednu 10 – 15-minútovú prestávku (intervall), počas ktorej môžu opustiť svoje triedy a stretnúť sa v chodbách školy alebo využiť prestávke na desiatu. Malé prestávky nie sú, čiže žiaci na toaletu chodia aj počas hodiny.
Medzi povinné predmety patrí taliančina, história a geografia (s občianskou výchovou a ústavou), literatúra, matematika, prírodné vedy, technológia, anglický jazyk (od 3. ročníka, 3 hodiny týždenne), druhý jazyk štátu EÚ, umenie a výtvarná výchova, hudba, telesná výchova a šport, katolícke náboženstvo alebo alternatívna aktivita.
Vzdelávanie na základnej úrovni je bezplatné, učebnice a školské potreby vo väčšine tiež.
O škole
Školská dochádzka je povinná, a ak študent zmešká jeden alebo viac dní, musí mať od rodiny písomnú poznámku s uvedeným dôvodom vymeškania hodín. Rovnako tak študenti nemajú povolené meškať alebo odchádzať zo školy skôr, iba so súhlasom rodiny. V prípade, že študentovi príde nevoľno počas vyučovania, môže opustiť školu len so súhlasom učiteľa alebo riaditeľa.
Žiaci sa neprezúvajú a všetky veci si nosia do tried. Na laviciach má každý žiak napísané meno – vytlačené a nalepené. Podľa najnovších ministerských predpisov by mali mať žiaci zásteru ako pokus o rovnaké oblečenie a rovnosť všetkých v triede. V triede nie je voda a ani na výzdobu sa nepridáva veľký dôraz. Obed sa v talianskych školách nepodáva, neexistujú ani školské družiny.
Každoročne sa organizuje školský výlet v sprievode učiteľov, počas ktorého sa navštevujú miesta umeleckej alebo historickej hodnoty, prípadne prírodné krásy.
Žiaci v triede a učitelia
Predpokladaný počet žiakov v každej triede nie je vyšší ako 25 žiakov a nižší ako 10 žiakov. Pokiaľ sú v triede integrovaní žiaci s postihnutím, nesmie prekročiť počet 20 žiakov.
V Taliansku je zavedená kompletná integrácia. Podľa zákona č. 104/9247 majú aj žiaci s ťažkým postihnutím možnosť navštevovať školu spolu s intaktnými deťmi. Žiaci sú integrovaní na základe rozhodnutia triednej rady (Consiglio di Classe), ktorú tvorí riaditeľ školy a učiteľský zbor. Vytvoria projekt, ktorý určí potrebný počet podporných hodín a fungovanie triedy. V rámci integrácie sú tak žiaci vedení podľa individuálneho vzdelávacieho plánu.
Na základe týchto dokumentov je vytvorený vzdelávací plán a do triedy je pridelený asistent. Systém ponúka buď podporného učiteľa (L´Insegnante di sostegno), ktorý má na starosti špeciálne vzdelávanie žiaka alebo špeciálneho asistenta (Assistenza specialistica), ktorý sa stará o žiaka s poruchou pri všetkých jeho činnostiach. V praxi v priemere na každého podporného učiteľa pripadá na prvom stupni 1,8 žiaka a na druhom stupni je to 2,0 žiaka.
Talianski žiaci majú vyučujúcich so špecializáciou na jednotlivé predmety. Ústrednou postavou vo vzdelávaní žiakov je tútor, ktorý spolupracuje s vyučujúcimi, venuje sa konzultáciám, ochrane a vedeniu každého žiaka.
Známkovanie
Hodnotenie funguje na kreditovom systéme a prebieha každých 3 – 4 mesiacov priebežne a na konci školského roku v záverečnej správe. Žiak sa hodnotí v 10-stupňovej stupnici (1 – 10), pričom 10 je najlepšia známka. Ak študent dostane 5 zo správania, nepokračuje do ďalšieho ročníka.
Zákaz mobilov
Taliansko, ako prvá európska krajina, zakázalo školskej mládeži používanie mobilných telefónov v triedach. Pri porušení predpisov žiakov čakajú tresty -od zabavenia prístroja až po vyradenie zo záverečnej skúšky.
Primárna škola
Základnú školu deti navštevujú podľa svojho bydliska. Do prvého ročníku sa zapisujú deti, ktoré dovŕšia 6. rok života najneskôr do 30. apríla daného školského roku.
Školu tvorí 5 ročníkov, rozdelených do 2 cyklov podľa úrovne vyspelosti detí. Prvý cyklus tvoria prvé 2 ročníky, v ktorom sú dominantné základné zručnosti. Druhý cyklus postupne oboznamuje žiakov so základnými pojmami.
Na konci 5. ročníka žiaci dostávajú výstupné vysvedčenie, čo im umožní prijatie na nižšiu strednú školu, 2. stupeň povinnej školskej dochádzky. Prestup z primárneho vzdelávania na sekundárne je automatický, bez nutnosti zložiť prijímaciu skúšku. Nižšia stredná škola trvá 3 roky a na konci štúdia študenti robia štátnu skúšku, bez ktorej nie je možné študovať na ďalšom stupni.
O rozhodnutí žiakov, akou formou budú po ukončení povinnej školskej dochádzky pokračovať vo vzdelávaní, musí škola informovať úrad práce.
Stredná škola
Druhý stupeň sekundárneho vzdelávania – vyššia stredná škola (Scuola secondaria superiore) ponúka maturitné a nematuritné odbory, pripravujúce študentov na univerzity a pripravujúce na povolanie.
Školy prijímajú študentov vo veku 14 – 19 rokov a štúdium trvá 3, 4 alebo 5 rokov. Za všetky vyššie stredné školy sa platí. Školský rok začína polovici septembra a končí v polovici júna. Rodičia si aj tu môžu vybrať medzi 5 alebo 6-dňovým školským týždňom. Žiaci sú hodnotení kreditovým systémom.
Maturita, oficiálne Esame di stato conclusivo dei corsi studio di istruzione secondaria superiore, sa skladá z 3 písomných a jednej ústnej skúšky. Maturitnú komisiu tvorí 7 členov – 4 sú učitelia školy, 3 členovia reprezentujú regionálnu a miestnu správu. V Taliansku je zakázané publikovať údaje o úspešnosti žiakov pri maturitách.
Žiak si môže vybrať z týchto možností štúdia:
- Klasické lýceum (liceo classico) – preduniverzitné vzdelávanie, ktoré poskytuje všeobecné vzdelanie počas 5 rokov v humanitných disciplínach.
- Prírodovedné lýceum (liceo scientifico) kladie dôraz na technické a prírodovedné vzdelávanie. Štúdium trvá 5 rokov.
- Škola pre učiteľov prvého stupňa (Instituto magistrale) pripravuje učiteľov 4 roky a umožňuje prijatie na univerzitné pedagogické fakulty (Facoltá di Magistero). Učiteľky materských škôl sa pripravujú v 3-ročnom študijnom odbore, ktorý sa v súčasnosti pokusne rozširuje na 5 rokov.
- Umelecké vzdelávanie možno získať na instituto d´arte, kde 3-ročná odborná príprava končí diplomom maestro d´arte. Táto kvalifikácia umožňuje priamo sa zamestnať alebo pokračovať v 2-ročnom odbore umožňujúcom prijatie na univerzitu. Liceo artistico trvá 4 roky. Po dvoch ročníkoch sa študenti rozhodujú pre umelecký smer alebo architektúru.
- Technické vzdelávanie po dvojročnom spoločnom štúdiu ponúka 3 roky špecializácie v rozličných oblastiach (poľnohospodárstvo, obchod, turizmus, navigácia, priemysel, aeronautika, chémia, podnikanie, atď.) zamerané na prípravu žiakov na zamestnanie.
- Odborné vzdelávanie (Scuole ad Indirizzo Professionale) je rozdelené na dva stupne: prvý trvá 3 roky a končí vysvedčením o odbornej príprave umožňujúce nastúp do zamestnania. Druhý stupeň trvá 2 roky a pripravuje študentov na prijatie na univerzitu.. Školy úzko spolupracujú s podnikateľskou sférou v talianskych regiónoch v oblastiach poľnohospodárstva, priemyslu, remesiel a služieb.
Mladí ľudia, ktorí nepokračujú v stredoškolskom vzdelávaní, obvykle absolvujú kurzy odbornej prípravy organizované na regionálnej úrovni.
Zdroje: enlap.sk, Zpravodaj.cz, Aktuality.cz, easymagazine.cz, is.muni.cz