Učíme sa s deťmi v karanténe. Tieto stránky by mal poznať každý rodič

Marcela Beňová 1

Školáci sú už druhý týždeň neučia a nikto z nás nevie, ako dlho tento stav ešte potrvá. Väčšina rodičov, ktorí s deťmi zostali doma, majú čo robiť – kto môže, má home office, a k tomu sme nabehli na systém domácej školy.

Shutterstock

Lenže nie všetci sme rodení učitelia, vieme trpezlivo vysvetľovať a vymýšľať diktáty či príklady na cvičenia. Našťastie, ani nemusíme. Na internete nájdete aktuálne viacero projektov, ktoré vám s domácim vyučovaním pomôžu.

Matematika online

Ak matematika nebola nikdy váš obľúbený predmet, vďaka stránke matika.in možno zmeníte názor. Po jednoduchej registrácii iba posaďte dieťa za monitor  a nechajte ho venovať sa učeniu.

Cvičenia na hodiny online matematiky pre žiakov od prvého do deviateho ročníka sú pripravené tak, aby pri učení rešpektovali osnovy jednotlivých ročníkov. V úlohách si žiak môže cvičiť logické myslenie a narozdiel od hodiny v triede má na úlohy dostatok času.

Okrem cvičení pripravili tvorcovia aj netradičné matematické hry, ktoré si môže dieťa zahrať samo alebo proti kamarátovi.

Prečítajte si aj: Vybrané slová po “p” – doplňovačky

Bonusom sú úlohy určené na kritické myslenie, ktoré si pokojne môžu vyskúšať aj rodičia.

Ak chcet učiť deti aj doma obľúbenou Hejného metódou, vyskúšajte stránku h-edu.cz, kde nájdete všetky dostupné informácie spolu s interaktívnymi úlohami.

Slovenčina pre každého

Rovnakým spôsobom ako matika.in je pripravená je sekcia úloh pre malých slovenčinárov na gramar.in. Tvorcovia opäť stavili na na rozdelenie podľa ročníkov. Súčasťou cvičení nie sú len doplňovačky na I/Y či znamienka, ale aj čítanie s porozumením a úlohy z literatúry.

Každé cvičenie je zakončené hrami, ktoré pomôžu žiakovi precvičiť si učivo zábavným spôsobom. Okrem úloh tu nájdete aj praktické vysvetlenia k jednotlivým lingvistickým pravidlám, takže rodič sa nemusí obávať, ak by si na niektoré informácie zo základnej školy nespomenul.

Slovenčinu sa však nemusíte s deťmi učiť len klasickým vyplňovaním úloh. Na Youtube nájdete interaktívny projekt Radostná škola so spisovateľom Danielom Hevierom a program zameraný na povinné diela zo slovenskej literatúry pripravuje aj RTS 3.

Shutterstock

Hoci sú momentálne knižnice zatvorené, knižku do čiateľského denníka si môžete voľne stihanuť na stránke staromestskej knižnice starlib.sk.

Naučte deti finančnej gramotnosti

Rozumejú vaše deti tomu, koľko musí dospelý pracovať na jeden nákup, alebo prečo je mobilný telefón drahší ako školská taška? Odborníci na vzdelávanie dlhodobo varujú, že v slovenských školách chýba finančná gramotnosť.

Využite karanténu a pomôžte deťom zvládnuť základy. Na stránke zlatka.in nájdete zaujímavé úlohy, v ktorých si žiaci základných škôl pomocou rátania a logického myslenia precvičia prácu s financiami.

Úlohy a hry zamerané na vytvorenie nákupného zoznamu, sporenie či použitie bankomatovej karty im spolu s jednoduchým vysvetlením pomôžu pochopiť, ako funguje finančný svet.  

Angličtina pre celú rodinu

Ak chcete využiť čas doma naplno, zlepšujte sa v angličtine spolu s deťmi. Na stránke wiki.ideu.sk nájdete vynikajúco spracované lekcie angličtiny, pričom každá z nich trvá približne toľko ako jedna vyučovacia hodina v škole.

Prečítajte si aj: 24 neotrepaných nápadov, ako zabaviť deti počas karantény

V rámci jednotlivých lekcií, ktoré si môžete pozrieť zdarma a bez vytvárania konta, máte pripravené lekcie zamerané na rôzne gramatické javy, ktoré sa deti učia zábavným spôsobom.

Okrem doplňovacích cvičení zameraných na gramatiku môžete precvičovať aj fonetickú stránku jazyka (počúvanie). Na stránke nájdete aj tvorivé interaktívne úlohy na precvičenie biológie či geografie.

Ak hľadáte didaktickú pomôcku s jednoducho vypracovanými pravidlami anglickej gramatiky, určite si pre pomoc kliknite na stránku nasedeticky.sk.

Pokiaľ okrem cvičení chcete domácu výučbu obohaiť aj o jazykové hry, pesničky či rozprávky, všetko potrebné na učenie objavíte na agendaweb.org. Úlohy na precvičenie gramatiky pripravila aj stránka viemepoanglicky.sk.

Informatika pre malých IT- čkarov

Na stránke stratch.mit.edu nájdete podklady na učenie informatiky. Nejde však o žiadnu teóriu, ale praktické cvičenia, kde si domaškoláci môžu vyskúšať programovanie a dizajn pomocou interaktívnych úloh.

Prečítajte si aj: Ako s deťmi hovoriť o koronavíruse

Okrem samotnej práce s počítačom ich jednotlivé cvičenia nebádajú k logickému mysleniu, argumentovaniu a spolupráci v rámci komunity.

Geografia inak

Zabudnite na vymenovávanie hlavných miest a priraďovanie počtu obyvateľov k štátom. Na stránke lepsiageografia.sk nájdete vynikajce kvízy, pomocou ktorých môže dieťa spoznávať reálie celého sveta pútavým a netradičným spôsobom.

Tento oceňovaný projekt pomôže deťom učiť sa o svete aj inak ako z katalógov cestoviek a fotiek na sociálnych sieťach.

Jeden svet online

Obľúbený projekt Jeden svet na školách, ktorý je zameraný na žiakov základných a stredných škôl, pomáha otvárať medzi študentmi diskusie na politické, spoločenské, kultúrne či ekologické témy.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa tvorcovia rozhodli sprístupniť nezávislé filmy online, aby si ich mohli pozrieť deti spoločne s rodičmi.

Shutterstock

Netradičný projekt vám umožní prediskutovať doma aktuálne spoločenské problémy a nemusí byť viazaný len na povinné doobedné vypracovávanie domácich úloh. Pokojne si ho nechajte na večer a nebojte sa pýtať sa svojich detí na názor.

Domáca škôlka

Učiť sa môžu aj škôlkari. Tvorcovia stránky nasedeticky.sk mysleli aj na najmenších a pripravili pre nich hodiny hudobnej výchovy, kde môžu precvičovať detské ľudové pesničky, stiahnuť si omaľovávanky, trénovať počítanie, grafomotoriku alebo vyskúšať doma jednoduché pokusy podľa návodu.

Ďalšie rady a nápady, ako sa učiť a správne pracovať s deťmi v domácom prostredí, nájdete vo facebookovej skupine Zavretá škola – ako učiť doma.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Moje deti maju doma svoj kutik na učenie a v tej istej miestnosti mam i ja pracovnu. Mam e tam regaly, pisacie stoly, kancelarke stoličky. takže sme čas travili spolu, len dcera sa učila a ja pracovala

Pridaj komentár