Učíte sa s deťmi cez prázdniny?

Mária Kopčíková 0

Treba sa s deťmi učiť počas leta? Básnická otázka, na ktorú má každý rodič vlastný názor.

Niektorým rodičom (vrátane mňa) napadne, že deti by mali niečo aj z toho, v škole prebratého, učiva zopakovať, potrénovať, precvičiť. Deti ma rýchlo vyvedú z omylu, oni to za potrebné pochopiteľne nepovažujú … veď je leto, treba oddychovať …

Shutterstock

Soft opakovačky

Diskutérky u nás vo fóre sa viac-menej zhodli na tom, že deti nechajú cez prázdniny oddychovať, opakujú veľmi soft, najmä s menšími školákmi, po prvej či druhej triede a najmä sa snažia urobiť z toho opakovania hru a zábavu.

Sú maminy, ktoré sa na tému učenia sa s deťmi vôbec pozerajú tak, že do školy chodia deti a nie rodičia a že všetko potrebné deti preopakujú na začiatku šk. roka v škole.

Na druhej strane sú pedagógovia, ktorí vidia rozdiely medzi deťmi, ktoré počas prázdnin „mentálne nezaháľali“ a tými, ktoré vypli úplne. Tie druhé majú zrejme trocha viacej práce v septembri.

Moja skúsenosť

Mne osobne sa osvedčilo, keď sme sa cez prázdniny, po prvej a druhej triede, venovali písmenkám, písali sme, niečo málo porátali.

Ale najmä to písanie som vnímala u našich detí ako potrebné precvičovať, lebo po mesiaci prázdnin dietko jedno i druhé pozabúdalo, ako sa ktoré písmenká pripájajú a kde mäkčene, kde dĺžne patria.

Popravde, staršie dieťa som po prvej triede systematicky terorizovala počas augusta denne piatimi vetami písania, on sa nevzpieral, takže v septembri nabehol na školu úplne bez problémov.

Hravou formou

S postupom ročníkov a pribúdajúcich skúseností už na pravidelnom precvičovaní nebazírujem, ale stále ho vnímam ako prospešné.

Keď navštevovali nižšie ročníky, tak sme sa napr. hrali na školu, mali sme aj výtvarnú, aj hudobnú, aj desiatovú prestávku, aj som sa zahrala na pani kuchárku, ktorá vydávala tú desiatu … V rámci takejto hry nedlhej, boli deti náchylné aj čo to „popracovať“.

Shutterstock

 

Ako sa hrať, aby deti nezabudli v škole naučené …

Spýtali sme sa aj niekoľkých mamín, ako to riešia a či vôbec vnímajú potrebu, aby si deti počas prázdnin niečo opakovali.

Alenka (3 deti) hovorí:

Ja si myslím, že všetko s mierou. Dieťa má právo na prázdniny,  ale keď sa to správne namotivuje a nadávkuje, tak je to radosť. Som skôr za predprípravu, ako nič.“ S deťmi opakovala iba po prvej triede, diktáty a odpisy, posledné dva týždne prázdnin. Hovorí, že tento postup sa jej osvedčil a aj dieťa „vyjadrovalo spokojnosť, že je rád, že už to má trošku precvičené.“ 

Mirka (2 deti):

Myslí si, že deti by sa školským veciam trošku venovať mali. „Zároveň to nikdy nie som schopná dodržať, tak len mladšia číta bábikám, staršia si číta svoje knihy. Plánujem, že posledné dva týždne pred školou budú také adaptačné, vytiahneme staré zošity, pozrieme, zopakujeme.“

Júlia (3 deti):

„Myslím, že by bolo dobré niečomu sa venovať, ale záleží to od dieťaťa, čo mu ide, s čím má problém. Ale venovala by som tomu minimum času (občas nejaký diktát, mohol by byť aspoň vtipný, ak by to mala byť matematika, tak určite v rámci nejakej hry).“

Mária (2 deti):

Tiež sa prikláňa k názoru, že niečo málo, hravou formou, s deťmi robiť treba. A rovno ponúka aj niekoľko tipov, ako na to, keď už stále hovoríme o hravej forme:

  • Niekto povie písmeno a potom hráme slovný ping-pong, ideme po rade a každý povie jedno slovo na to písmeno.
  • Slovná reťaz – povieme slovo a ďalší povie slovo na posledné písmeno slova pre ním.
  • Číselná reťaz – sčítavame, odčítavame, násobíme …
  • Deti si píšu denníčky, zaznamenávajú prázdninové zážitky, tým trochu nútia ruku, aby aspoň trochu držala pero, ceruzku v ruke.
Shutterstock

Ak budete pátrať po ďalších tipoch na aktivity pre školákov, ktorým sa môžu venovať cez prázdniny, či už vo forme pracovných listov, alebo nejakých iných hier, tak vás môžeme nasmerovať aj sem:

  • Počítanie (1. – 4. ročník) – veľa príkladov, zaujímavých slovných úloh – nemusíte len pracovný list vytlačiť. Prečítajte si ho a dieťaťu dajte úlohu medzi rečou pri popoludňajšej debate ….
  • Slovenčina, gramatika, vybrané slová … joj, neskutočná otrava pre deti … ale dá sa aj na toto ísť nie úplne tradične.

Pre menšie deti, prváčikov, nájdete slovenčinárske hry aj tu.

  • PC  opakovacie variácie – ak vám nevadí si s dieťaťom opakovať pri počítači, tak napr. aj tu nájdete niekoľko možností.

No a samozrejme všetky Monopoly, Dostihy a sázky, Ubongo, hádanky a hlavolamy, pexesá, to všetko pomôže vašim deťom hravo sa pripraviť na ďalší šk. rok.

BTW – ako ste na tom s rýchlymi počtami vy? Pri nákupe v obchode asi hneď nevyťahujete kalkulačku, aby ste si rýchlo niečo spočítali … otestujte sa aj vy dospelí a potom posaďte k testu vášho tretiaka – štvrtáka – piataka. Čo vám vyšlo?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár