Tablety NIE, farbičky ÁNO

PaedDr. Adriana Havrilayová 5

Dnes som mala možnosť sa rozprávať s jednou veľmi milou pani psychologičkou. Okrem iného sme preberali aj dnešné deti, keďže som učiteľka a vidím zmenu v správaní sa detí. Ona sama potvrdila, že toľko detí, ktoré potrebujú terapiu, ešte nemala.

Shutterstock

Je to problém alebo nie?

Dnešná doba je iná, pokročilá a veľmi rýchla. Všetko chceme hneď a zaraz. Nielen dospelí, ale aj deti strácajú trpezlivosť. Kde sú tie časy, keď chlapček mal jednou autíčko a dievčatko malo jednu bábiku a dokázali sa s nimi zahrať celý deň.

Deti často prichádzajú do prvého ročníka a nemajú poriadne vyvinutú jemnú motoriku. Tablet vedia držať, vedia s ním pracovať, ale správne držať pero alebo ceruzku je problém.

Áno, mnoho rodičov si teraz povie, že no a čo. Veď dieťa bude musieť vedieť pracovať ci s mobilom, či s PC, keď príde do školy. Pani psychologička ale tvrdí, že deti sú pripravené na počítač až vo veku 9 rokov. A že to, že nekreslia čiarky, necvičia slučky, nehrajú sa s normálnymi hračkami, spomaľuje a poškodzuje ich vývin.

Takže ruku na srdce.

Koľkí z vás teraz sedia pri internete a vaše deti sú ticho, neotravujú vás, lebo majú váš mobil, tablet, či zapnutú telku? Koľkí z vás sledujú, ako dlho sa vaše deti s touto “hračkou” hrajú? Viete porovnať čas, ktorý trávia s tabletom a naopak, kreslením?

A že je to LEN kreslenie? Omyl. Tým, že dieťa vyberá farebné guličky a triedi ich do misky, precvičuje si motoriku a zároveň si rozvíja kognitívne schopnosti. Veď všetko, čo robíme, začína v mozgu. Aj krasopis, taký zatracovaný, je znakom toho, že, laicky povedané, dieťa má všetko v hlave v poriadku.

Shutterstock

 

A tu je niekoľko cvikov, ktoré by ste mali robiť pravidelne aj niekoľko mesiacov.

1. deň v týždni:  zmiešajte hrach a šošovicu, prípadne farebné guličky rôznej veľkosti. Dieťa ich triedi do dvoch misiek. Musí vyberať vždy po jeden kus. Ak je dieťa malé, dávajte pozor, aby si ich nepchalo do nosa či uší.

2. deň v týždni:  nacvičujte listovanie. Smejete sa? Skúste sa pozrieť, či vaše dieťa správne listuje. Pripravte si zošit A5. Ľavú rúčku dieťa položí na ľavú stranu, pravý palec položí pod pravý vrchný roh pravej strany a ukazovákom sa snaží otočiť list papiera tak, že ukazovák dostane pod list papiera a spoločne drží tú stranu medzi palcom a ukazovákom a tak ju pretočí.

3. deň v týždni:  Dieťa si nakreslí nejaký obrázok na list papiera a ten potom vystrihne.

4. deň v týždni:  nakreslite obrázok a dieťa ho prekreslí na iný list papiera.

5., 6. a 7. deň v týždni je prestávka.

Zároveň je veľmi dobré, ak čítate dieťaťu knihu alebo príbeh a dieťa má chronologicky dej prerozprávať. Samozrejme, treba dbať na vek dieťaťa. Čím je mladšie, tým kratšiu časť ho nechajte prerozprávať.

Učte dieťa, aby malo vždy rozrobenú len jednu činnosť. Keď sa hrá s autíčkami, nech nevyťahuje knihy. Najprv nech tu prvú činnosť dokončí a autíčka odloží.

Shutterstock

Nechajte dieťa, nech sa hrá, hrá, hrá.

Učte ho rozprávať za hračky rôznymi hlasmi, čo najsmiešnejšími. Keď kreslí, dbajte na to, aby držal farbičky správne. Nerobte veci za neho. Ak sa chce sám oblieť, nechajte ho. Trávte čas na čerstvom vzduchu.

Držte sa týchto rád a z vášho dieťaťa vyrastie emociálne aj rozumovo zdravý človek. A to chceme, či nie?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (27 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Išla som zmiešať synovi šošovicu z fazulou, akoze bude preberat do misiek podla tohoto pekneho navodu , a on ze:

    Niééé, daj mi múku, chcem radšej robiť koláč. smile))

  2. Pani učiteľka, a čo listovanie ľavákov?

    V princípe súhlasím, v bode, že deťom chýba tréning ruky pred nástupom do školy.

    Ale myslím, že cvičiť sa dáaj inak, než podľa uvedenej schémy … že to nemusí byť také striktné.

    1. A nie je to tak, ze lavaci robia to iste, ale zrkadlovo?
       
      A ano, cvicit sa da aj inymi cviceniami, ale psychologicka mi vysvetlovalal, ze tu ide o to, ako do postupne spracuva mozog a vysiela signaly do celeho tela. A preto je dolezite, aby to bolo v tom poradi plus aby bola aj prestavka.

  3. Váš komentár

    dúfam, alenka, že si mu z tej múky zarobila cesto, ktoré mohol miesiť prstami, gúľať valčekom, vykrajovať s formičkami,

    to sa dá robiť aj s plastelínou alebo hlinou, sú to tiež dobré veci na rozvoj jemnej motoriky smile

Pridaj komentár