Rozhoduješ sa, kam na strednú školu a baví ťa najmä biológia a chémia a naopak, jazyky nie sú až taká silná stránka? Možno ťa to bude ťahať na strednú zdravotnícku školu. Aké študijné odbory tu môžeš študovať? Ktoré stredné zdravotnícke školy sú v tvojom okolí?
Canva
Čo sa dá študovať na stredných zdravotníckych školách
Zo základnej školy môžeš ísť študovať napríklad tieto 4-ročné odbory ukončené maturitnou skúškou:
praktická sestra (5361 M) – predtým sa odbor volal „zdravotnícky asistent“
asistent výživy (5304 M)
zdravotnícky laborant (5308 M)
farmaceutický laborant (5311 M)
ortopedický technik (5314 M)
očný optik (5312 M)
zubný asistent (5358 M)
masér (5370 M)
masér pre zrakovo hendikepovaných (5376 M)
Po ukončení strednej školy s maturitou môžeš na strednej zdravotníckej škole študovať napríklad:
diplomovaná zdravotná sestra (5325 Q)
diplomovaný fyzioterapeut
zubný technik
diplomovaný zubný technik
zdravotnícky záchranár (5315 N)
sanitár (5371 H)
podológ (5341
diplomovaný rádiologický asistent
diplomovaný optometrista
Odbory, ktoré môžeš študovať na strednej zdravotníckej škole po ukončení ZŠ
Praktická sestra – Študijný odbor praktická sestra pripravuje zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú spôsobilí vykonávať ošetrovateľské, asistentské a administratívne činnosti a úlohy v preventívnom, diagnostickom a liečebnom režime zdravotnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach.
Asistent výživy – absolvent je pripravený na povolanie v oblasti liečebnej výživy a v rôznych sférach zabezpečovania preventívnej a správnej výživy obyvateľstva – v zdravotníckych zariadeniach všetkých typov, v kúpeľoch a zariadeniach sociálnej starostlivosti, prostredníctvom špecializovaných ambulancií a poradní zameraných na metabolické ochorenia, v diétnych jedálňach štátneho aj súkromného sektoru.
Zdravotnícky laborant – odbor pripravuje zdravotníckych pracovníkov spôsobilých vykonávať základné činnosti zdravotníckeho laboranta na pracoviskách laboratórnej medicíny v oblasti klinickej biochémie, hematológie, transfuziológie, klinickej mikrobiológie, patologickej anatómie, histológie, imunológie, toxikológie, genetiky a na pracoviskách verejného zdravotníctva.
Farmaceutický laborant – kvalifikovaný zdravotnícky pracovník s odborným vzdelaním, ktorý je oprávnený vykonávať samostatné odborné práce vo všetkých typoch lekární, vo výrobniach liečivých prípravkov, v oddeleniach výroby infúznych roztokov a očných prípravkov, vo farmaceutickom priemysle, distribučných farmaceutických firmách, v laboratóriách pre kontrolu liečiv, v predajniach zdravotníckych potrieb a ďalších farmaceutických zariadeniach.
Očný optik – absolvent môže samostatne vykonávať zdravotno-technické služby v oblasti očnej optiky – zhotovovať, upravovať a opravovať korekčné okuliare a ostatné optické korekčné pomôcky a administratívne činnosti v očných optikách a zdravotníckych zariadeniach a zároveň spolupracuje s očným lekárom a optometristom.
Zubný asistent – absolvent je spôsobilý vykonávať odborné asistentské a administratívne činnosti na úseku prevencie a výchovy stomatologických pacientov v oblasti dentálnej hygieny, na všetkých úsekoch zdravotnej a sociálnej starostlivosti, kde môžete pracovať pod vedením stomatológa.
Masér – absolventi majú široké možnosti uplatnenia na trhu práce v zdravotníckych zariadeniach verejného i súkromného sektoru na pracovných miestach ako kvalifikovaný masér. odborné masérske činnosti a odborné činnosti v odvetvia fyzikálnej terapie (foto-, termo-, hydro- a balneoterapie) v zdravotníckych, kúpeľných, sociálnych a iných zariadeniach (fitcentrá, wellness centrá, športové kluby a pod.).
Čo potrebujem k štúdiu na strednej zdravotníckej škole
Pri prijatí na všetky zdravotnícke študijné odbory sa sleduje u uchádzačov zdravotná spôsobilosť. Kritériá určuje vyhláška ministerstva zdravotníctva nasledovne:
a) vyhovujúci celkový zdravotný stav po absolvovaní preventívnych prehliadok,
b) sluchová ostrosť aspoň jedného ucha pre šepot na päť metrov,
c) centrálna zraková ostrosť do diaľky s korekciou na lepšom oku minimálne 6/9, do blízka s korekciou J. č. 2, pričom zorné pole na lepšom oku nie je zúžené pod 45° vo všetkých smeroch (nesleduje sa, ak ide o študijný odbor masér pre hendikepovaných).
Na SZŠ sú 4 talentové odbory, teda také, kde sa na prijímacích skúškach vyžaduje overenie nadania a talentu (tzv. talentové skúšky).
zubný technik
zdravotnícky záchranár
diplomovaný fyzioterapeut
masér
Žiakov, ktorí končia základnú školu, sa týka iba jeden talentový odbor, a to MASÉR/MASÉRKA (5370 M).
Prijímacie skúšky pozostávajú z testov zo slovenského jazyka a literatúry a biológie.
Na talentovej skúške sa overujú špeciálne schopnosti a zručnosti najmä pri modelovaní z plastelíny a pri práci s drôtom (formovanie drôtu). Preveruje sa aj pohybová zdatnosť. Skúška má aj pohybovo-motorickú časť (napríklad gymnastická zostava, preplávanie určeného úseku za daný časový interval alebo ľah-sedy).
Talentové skúšky bývajú spravidla v marci. Pre bližšie informácie o termínoch, ktoré sú platné pre tento školský rok, odporúčame článok Výber strednej školy a kedy podať prihlášku.
Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.