Máte radšej marhuľový džem alebo lekvár? Pre niekoho sú to len slovíčka, ale predsa len, je medzi nimi menší rozdiel.
V hotovom džeme nájdeme kúsky ovocia, v lekvári nie. Niekto by ešte mohol povedať, že kým do džemu ide cukor ešte pred varením, do lekváru sypeme cukor, až keď začína hustnúť a horšie sa mieša.
Shutterstock Macerovať marhule alebo nie? Niekto ovocie pred varením najprv maceruje: marhule zasype cukrom a za studena nechá lúhovať, aby ovocie pustilo šťavu. V chladničke odloží stáť aspoň na 24 hodín, alebo aj dva dni, čím si robotu okolo džemovania rozloží na viac znesiteľných etáp.
No ja osobne s cukrom radšej otáľam a pridávam ho až neskôr, aby mi marhule nezhnedli ešte pred varením, a tak sa mi vždy podarí výsledok nádhernej sýtej oranžovej farby.
Tip: Najlepšie sa varí džem zo zrelých marhulí.
Marhuľový džem bez konzervantov Možností, ako pripraviť marhuľový džem, je niekoľko. Rýchlejšia verzia počíta s tým, že sa použije pri varení nejaká chémia, želírovací cukor, gelfix, a podobne, ale keď sa rozhodnete pre poctivejšiu verziu a odstojíte si to pri sporáku bez urýchľovačov, sľubujem, že výsledok stojí za to.
Ako sterilizovať marhuľový džem Argument, že pridaním konzervantov zabezpečíme, aby nám džem nesplesnivel, je zavádzajúci. Džem vydrží aj bez nich: jedinou podmienkou, aby nezačal plesnivieť a utekať po vlastných je, aby sme zabezpečili dôsledné hygienické opatrenia.
Teda, aby sme dobre umyli nádoby aj vrchnáčiky, do ktorých budeme džem nalievať. Môžete ich buď sterilizovať (vyvariť v čistej vode vo veľkom hrnci), ale aj umývačka riadu dobre plní tento účel.
Recepty na marhuľový džem Prinášame vám niekoľko receptov na marhuľový džem, ktoré by sa vám mohli páčiť. Marhuľový džem s cukrom, marhuľový džem bez cukru, ktorý poteší nielen diabetikov, či pečený marhuľový džem, kde skráti čas pri sporáku rúra.
Marhuľový džem iba s cukrom Suroviny: Ak máme kilo marhulí, budeme potrebovať
pol kila cukru a šťavu z jedného citróna. Ako pripravíme džem:
Marhule umyjeme, rozpolíme, vyberieme kôstku. Narežeme ich na menšie kúsky a nasypeme do hrnca, ideálne vyššieho, aby nám džem neprskal všade okolo pri varení. Marhule posypeme cukrom a citrónovou šťavou a varíme na miernom ohni za stáleho miešania. Ak by sa na vrchu začala vytvárať pena, dajte ju preč. Koľko variť marhuľový džem?
Podľa toho, ako veľmi máte radi hustejšiu alebo redšiu konzistenciu. Hustejšia zaberie viac času pri sporáku.
To, či je džem hustý, si môžete vyskúšať tak, že naberiete 2-3 polievkové lyžice džemu a necháte vychladiť. Alebo si pri varení sledujte „cestičku.“ Ak prejdete vareškou stredom hrnca a ostáva po nej brázda, najskôr budete mať hotovo. Postup po uvarení džemu
Len čo nalejete horúci džem do dobre umytých pohárikov, poriadne zatvorte vrchnák a otočte poháre hore dnom, tak sa spraví vákuum. Džem by mal pomaličky, postupne vychladnúť.
Potom ho skladujte na suchom a chladnom mieste.
Shutterstock Pečený marhuľový džem s vanilkou a s rumom Ste pripravení okoreniť si džem štipkou rumu? Tento recept ho obsahuje, ale je na vás, či ho použijete.
Suroviny:
na kilo marhulí (vyčistených, bez kôstky) budeme potrebovať
650 g cukru (150 g + 500 g), 2 vanilkové cukre, šťavu z polovičky citróna, 2-3 polievkové lyžice rumu. Ako pripravíme džem:
Marhule narežeme na menšie kúsky, napríklad na štvrtinky. Zalejeme citrónovou šťavou a premiešame, aby sa citrón rovnomerne rozlial. Pripravíme si plech, ktorý obložíme marhuľami tak, aby zakryli celé dno. Marhule posypeme 150 g cukru. Necháme piecť na 180 °C asi 30 minút. Marhule pustia šťavu a cukor pomaly skaramelizuje. Upečené marhule presunieme do hrnca, pridáme zvyšného pol kila cukru, vanilkové cukry a dobre premiešame. Môže trvať aj hodinu, kým nám džem varením zhustne, musíme však celú dobu poctivo miešať. Na konci varenia môžeme pridať rum, premiešať a variť ešte minútku, dve. Keď je džem hotový, prelejeme ho do pohárikov, zatvoríme vrchnák, otočíme hore dnom, necháme vychladnúť. Marhuľový džem bez cukru Pri tomto recepte budeme potrebovať len ovocie. Kilo marhulí môžeme ochutiť 1 polievkovou lyžicou vanilkového extraktu. Ale cukor netreba ani gram.
Ako pripravíme džem:
Marhule umyjeme, odkôstkujeme a dáme variť do hrnca aj s deci vody. Miešame a miešame, aby nám džem neprihorel. Hotový bude vtedy, keď uvidíme na dne hrnca cestičku. To znamená, že už sa nám vyparila všetka tekutina. Keď je džem hotový, prelejeme ho do pohárikov, zatvoríme vrchnák, otočíme hore dnom, necháme vychladnúť. Potom by bolo dobré skladovať ho v chladničke. Shutterstock Marhuľový džem s kyselinou citrónovou Ak si chcete džemovanie predsa len rozložiť na viac dní, potom vám príde vhod recept na marhuľový džem od Dity Pecháčkovej. Z jej Kuchařky je aj tento recept.
Suroviny:
Na kilo zrelých marhulí budete potrebovať
600 g kryštálového cukru a na špičku nožíka kyseliny citrónovej. Postup:
Marhule umyjeme, odkôstkujeme, nakrájame na štvrtinky. Dáme do hrnca, zasypeme cukrom, pridáme kyselinu citrónovú. Premiešame, hrniec zatvoríme, necháme odležať na chladnom mieste cez noc, aby dobre pustili šťavu. Na druhý deň ich dobre premiešame, dáme na sporák, za stáleho miešania privedieme k varu a potom varíme ešte 10 minút. Marhule by sa mali trochu rozvariť, ale zostanú aj kúsky marhulí. Keby boli tvrdšie, môžeme im trochu pomôcť mačkadlom na zemiaky. Ešte horúcim džemom naplníme poháriky, nasadíme vrchnáky, otočíme hore dnom a je to. Ak sa vám páčia recepty Dity Pecháčkovej, možno vás zaujme aj článok 7 receptov s levanduľou alebo Zavárame uhorky .
Radi zavárate? Určite sa pozrite na článok Ríbezľový lekvár .
Loading...