Nie, neľakajte sa – toto nie je predvolebná agitácia. Ponúkam len tému na zamyslenie sa – ako si vyberáme miesto zimnej lyžovačky. Je medzi kritériami rozhodovania bezpečnosť? Čo vôbec znamená bezpečná dovolenka v zime?
Bezpečný komfort má mnoho podôb
Od stability politického systému vo vybranej krajine až po zariadenie hotela, do ktorého chcete vziať svoju rodinu s maloletými deťmi. Hovorme dnes o bezpečnej zimnej dovolenke pre vlastnú rodinu.
Ruku na srdce – najmä v lyžiarskych rodinách sa miesto vyberá v prvom rade podľa kvality okolitých zjazdoviek. Ideálne ubytovanie je v tomto prípade buď pod svahom alebo v chate priamo na ňom. Veľakrát som to zažila na vlastnej koži.
Vystresovaní z práce sadáte do auta, aby sa stihla posledná lanovka „hore“, za tmy s batohom na chrbte musíte zlyžovať do storočnej chaty, kde sa s kamarátmi delíte o jednu kúpeľňu a neviete sa dočkať rána, keď sa ako prví spustíte z ľadovca … Romantika. Pokiaľ sa niečo nestane Vám alebo Vaším deťom.
Pred rokom sa pridala do štatistík úrazovosti aj moja maličkosť, chvalabohu po šiestich týždňoch som bola z najhoršieho vonku, no jedna vec sa zmenila. Stala som sa vyberavejšia a vidím okolo seba viac ako dovtedy.
Okrem zjazdoviek samotných si všímam aj zdanlivé maličkosti: ako sú upravené príjazdové cesty do horských centier, či je parkovisko strážené, ako sú vyškolení lyžiarski inštruktori, kde sú horskí záchranári, sú deti v lyžiarskych škôlkach v bezpečí, majú hotely či požičovne v ponuke aj lyžiarske prilby – čo naviac robia strediská pre bezpečnosť svojich hostí? Považujem tieto otázky za dôležité, pretože ide o všetko. O vás a vašu rodinu, ktorá sa z hôr chce tešiť a nie…
Nora Gubková
riaditeľka komunikácie Slovenskej agentúry pre cestovný ruch