Čo si myslia rodičia o otváraní škôl – zistil aktuálny prieskum

OZ Rodičia.sk 0

Výstupy z reprezentatívneho prieskumu uskutočneného v dňoch 5. až 7. februára 2021 na reprezentatívnej  vzorke 1021 respondentov. Realizovalo OZ Rodičia.sk v spolupráci s agentúrou 2muse .

1.    Prevažná väčšina spoločnosti, bez ohľadu na rodičovstvo či vek detí, súhlasí s uprednostnením učiteľov (a ostatných zamestnancov škôl a škôlok) pri možnosti dať sa očkovať. Úplne, alebo skôr s tým súhlasilo až 78% všetkých respondentov. Je preto správne, že sa k tomu pristúpilo a veríme, že sa to čo najskôr aj podarí zrealizovať. 

2.    Širokú podporu spoločnosti má aj potreba otvárať školy ako prvé a držať ich otvorené tak dlho, ako je to možné. Za prednostné otváranie škôl pri uvoľňovaní pandemických opatrení sa vyslovilo až 76% všetkých respondentov. Považujeme to za  veľmi pozitívny signál, ktorý potvrdzuje, že v našej spoločnosti stále pretrváva potešiteľná miera súdržnosti, empatie a uvedomenie si dôsledkov dnešných krokov na mladú generáciu – budúcnosť Slovenska. 

3.    Bez ohľadu na rodičovstvo sa 63%, čiže takmer dve tretiny ľudí, zhodujú v tom, že návrat detí do škôl je potrebné podmieniť negatívnym testom rodičov. Približne dve tretiny rodičov potvrdili, že sú ochotní sa testovať aj pravidelne, ak to bude nevyhnutné. Pätina rodičov s tým na druhej strane zásadne nesúhlasí. 

4.    Veľmi rozdeľujúcou témou je prípadné testovanie detí nad 10 rokov, resp. od druhého stupňa ZŠ raz za týždeň v škole počas trvania pandémie. Rodičia sú pri tejto otázke rozdelení približne na dve polovice, avšak pri deťoch na 2. stupni ZŠ prevláda odpor k testovaniu detí (51% oproti 44%) a môžeme sa teda domnievať, že ak štát bude chcieť získať širsiu podporu rodičov, mal by toto opatrenie zrozumiteľne komunikovať a presvedčiť rodičov o jeho význame, prípadne ho aplikovať len selektívne (v oblastiach so zhoršenou epidemickou situáciou a náhodne), resp. využívať menej invazívne metódy. 

5.    S dištančným vzdelávaním je spokojných cca 70% rodičov, oproti 30% tých nespokojných, pričom približne 60% rodičov sa domnieva, že kvalita dištančného vzdelávania sa oproti prvej vlne pandémie na jar 2020 zlepšila. To je potešiteľné, ale vzhľadom na to, ako nepripravené bolo školstvo na dištančné vzdelávanie na jar roku 2020 a ako obmedzene sa to školám darilo realizovať (viď  výsledky analýzy Inštitútu vzdelávacej politiky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR z júna 2020), je smutné, že až takmer tretina rodičov žiadne zlepšenie nespozorovala. Navyše musíme podotknúť, že tento prieskum sa uskutočnil on-line formou, teda u ľudí s technickým vybavením a pripojením na internet (rodiny žijúce v najhorších socio-ekonomických podmienkach teda súčasťou dotazníka neboli).  

6.    Keďže pre rodiny s deťmi je počas pandémie kľúčové udržanie si príjmu na zabezpečenie chodu domácnosti a starostlivosti o jej členov, veľmi neradi musíme na základe prieskumu konštatovať, že len 23% všetkých respondentov uviedlo, že štát robí dosť v rámci pomoci firmám, podnikateľom a SZČO, aby dostatočne vykompenzoval stratu ich príjmu v dôsledku pandémie. Aj keď vláda SR predstavila rôzne programy na pomoc/kompenzáciu strát príjmov pre podnikateľskú obec a zamestnancov, ľudia nevnímajú, že im ich straty boli dostatočne vynahradené. Najviac dotknutými sa pritom cítia rodičia detí na základných školách, z ktorých len pätina je s opatreniami štátu spokojná.

“Všetci si teraz potrebujeme uvedomiť, že návrat života do normálu na Slovensku závisí najmä od miery zodpovednosti, ohľaduplnosti a spolupatričnosti v konaní každého jedného z nás. Toto ťažké obdobie prekonáme iba spoločne.” 

Viac o mimovládnej organizácii OZ Rodičia.sk a jej aktivitách v téme školstva na Slovensku v čase pandémie v aktuálnej tlačovej správe : Tlačová správa z 12.2.2021 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...