Talenty, inšpirácia a priateľstvá medzi krajinami
V Košiciach sa na dva týždne (17.6.-1.7.) stretnú deti z Izraela, Iránu, Talianska a Poľska na medzinárodnom detskom festivale Brave Kids. Organizátorom festivalu je Občianske združenie Haliganda. Deti sa tu stretnú, aby sa učili navzájom od seba a aby učili všetkých nás tolerancii k inakosti.
Pod vedením profesionálnych režisérov pripravia vystúpenie. Predstavia ho 1.7. košickej verejnosti a potom s ním odcestujú do poľského Wroclawa – Európskeho hlavného mesta kultúry 2016. Tam sa odprezentujú spolu s ďalšími piatimi predstaveniami , ktoré vzniknú v mestách v Poľsku. Vo Wroclawe potom všetkých 200 detí z 15 krajín sveta a 4 kontinentov bude pracovať spolu na spoločnej show. S deťmi pricestujú do Košíc aj ich lídri, ktorí tu odprezentujú svoju prácu s deťmi z rôznych krajín sveta žijúcimi na ulici, v nevyhovujúcich sociálnych podmienkach a pod.
MIMO POLITIKY Projekt Brave Kids sa zrodil v Poľsku pred 7 rokmi. Na Slovensku sa koná prvý raz, a to v jedinom meste – v Košiciach pod taktovkou Haligandy. V minulom roku sa 6 detí z divadla Haliganda zúčastnilo na tejto jedinečnej akcii spolu s deťmi z trinástich krajín sveta (Nepál, India, Brazília, Ukrajina, Rusko, Uganda a ďalšie), kde prezentovali našu krajinu. „Idea tohto festivalu, jeho apolitickosť, prekračovanie všetkých rasových a náboženských hraníc nám učarovali. Deti sa môžu stretávať a majú si čo odovzdávať. A to nielen medzi sebou. Deti svojou bezprostrednosťou a talentom obohatili aj nás – dospelých umeleckých a sociálnych lídrov ,“ hovorí o dôvodoch organizovania festivalu jeho umelecký riaditeľ Roman Sorger. Patronát nad podujatím prevzali prezident SR Andrej Kiska, verejná ochrankyňa práv JUDr. Jana Dubovcová a Slovenská komisia pre UNESCO.
RODINNÉ VZŤAHY Projekt má dlhodobý dosah na všetkých účastníkov. Medzi deťmi na Brave Kids vznikajú veľmi reálne vzťahy a cez ne vzniká aj potreba pomôcť rodinám týchto detí. „Po našej minuloročnej účasti na projekte sa rodičia detí, ktoré boli na Brave Kids zo Slovenska, rozhodli zabezpečiť vzdelanie piatim chlapcom z Ugandy ,“ upresňuje Roman Sorger. Sociálny rozmer má aj samotný pobyt detí. „Našou prioritou bolo ubytovať detských hostí v košických rodinách. Majú tak možnosť získať nových priateľov a vidieť skutočný život v našej krajine. Naše hostiteľské rodiny majú zasa priamy kontakt s inou kultúrou a jazykom. Je to zároveň spôsob ako namiesto rozprávania a neadresných charitatívnych programov možno pomáhať nezištne a cielene tam, kde je to potrebné ,“ hovorí koordinátorka dobrovoľníkov a rodín Zuzana Palková.
DETSKÉ VYSTÚPENIA Skupina detí z Izreala sa venuje hre na ukulele a v reperoári majú tradičnú hudbu aj adaptácie rôznych celosvetových hitov. Iránske deti sa vo svojej umeleckej škole venujú tradičnej iránskej hudbe. Talianská skupina robí divadlo, hudbu aj tanec a poľské zoskupenie Hope4 street má v repertoári hip hop a street dance.
Každá skupina príde do Košíc s pripravenou 15-20 minútovou prezentáciou svojej práce. Deti budú počas dvoch týždňov vystupovať so svojimi programami v dvoch sociálnych centrách pre rodiny. Pre Košičanov vystúpia na Integračnom pikniku Korene na Jazere (19.6.), na Open air celodennom programe na sídlisku KVP (24.6.) a na veľkej pouličnej Parade , ktorá sa odohrá na Hlavnej ulici (26.6.) .
Tieto vzájomné prezentácie sú koordinované umeleckými lídrami, ktorí prvý týždeň pozorujú deti, snažia sa ich len korigovať a hlavne podnecovať, inšpirovať k otvorenosti, ku komunikácii. Umeleckí lídri pri pozorovaní tvoria koncept performence, ktoré vznikne na základe toho, čo priniesli so sebou deti a čo vznikne z ich vzájomnej komunikácie.
Druhý týždeň deti s umeleckými lídrami začínajú pracovať na tvare performence. Umelecký tvar – Final Show bude odprezentovaný v kultúrnom centre Veritas 1.7. a následne v divadle vo Wroclawe.
PRE SOCIÁLNYCH PRACOVNÍKOV Okrem detí budú v Košiciach pracovať aj lídri z jednotlivých krajín, ktorí budú viesť workshopy s deťmi a dospelými tu na Slovensku, budú prezentovať svoje jedinečné projekty v oblasti sociálnej, edukačnej a umeleckej. Majú skúsenosti s prácou s deťmi z ulice, s deťmi s drogovou závislosťou či s deťmi z chudobných štvrtí.
KESAJ V POĽSKU V tomto roku vyslala Haliganda na festival do Poľska skupinu, ktorá reprezentuje rómsku komunitu a prácu s ňou. Skupina šiestich rómskych detí a jeden líder zo Slovenska zo Súkromnej základná škola na Galaktickej ulici pod zriaďovateľskou činnosťou Nadácie dobrej rómskej víly Kesaj budú súčasťou štvortýždňovej práce vo Wroclawe spolu s ďalšími skupinami z Maroka, Gruzínska, Ukrajiny, Mexika…
Silvia Sorgerová – OZ Haliganda
Loading...