Tvojmu dieťaťu predajú cigarety, vapy a tabakové výrobky

Pavlínka Pavlíková 0

“Keby mama vedela,” aj to je komentár dospelých, ktorý dajú dieťaťu do ruky cigarety. Niektoré údaje poukazujú na to, že až 25% školákov pod 18 rokov na Slovensku fajčí. Otázkou zostáva, ako je možné, že sa dostanú k týmto zdraviu škodlivým látkam?

Na Slovensku sú predajcovia ešte stále ľahostajní voči neplnoletým, ktorí sa pokúšajú kúpiť tabakové výrobky. Slovenská obchodná inšpekcia pri príležitosti Medzinárodného dňa bez fajčenia predstavila výsledky tohtoročnej kontroly.

Ilustračné foto: canva

Rodičia nevedia rozoznať, či dieťa fajčí

V minulosti bolo pre rodičov jednoduchšie odhaliť, či ich dieťa fajčí a má prístup k tabakovým výrobkom. Zápach z cigariet dnes vystriedala jemná vôňa z e-cigariet, vape-ov, ktorá môže pripomínať ovocie alebo bylinky. Práve týmto ťahom sú pre deti tabakové výrobky ešte atraktívnejšie a neuvedomujú si ich riziká. Zodpovednosť zostáva na samotných predajcoch.

Aj v roku 2024 predajú dieťaťu bez problémov cigarety

Počas letných mesiacov prebehla kontrola zákazu predaja tabakových výrobkov neplnoletým. Podľa Nadeždy Machútovej zo Slovenskej obchodnej inšpekcie samotní “predajcovia by mali byť zvyknutý, že v lete robíme túto kontrolu”. Napriek tomu, že kontrola má byť pre obchody očakávaná, zistenia sú alarmujúce.

V roku 2024 predajú cigarety a podobné tabakové produkty každému štvrtému dieťaťu, ktoré sa o to pokúsi. V národnom kontexte môžeme hovoriť o 28% kedy dôjde k porušeniu zákona zo strany predajcu.

Sú tieto čísla adekvátne k realite na Slovensku? Pozrime sa na priebeh a výsledky kontroly ešte bližšie.

Ako prebiehali kontroly?

Slovenská obchodná inšpekcia spolupracovala s figurantami, deťmi vo veku od 11 do 17 rokov. Kontrolnej akcie sa zúčastnilo 26 neplnoletých figurantov, ktorí sa snažili zakúpiť cigarety, výrobky na fajčenie bez tabaku a elektronické cigarety v rôznych typoch predajní pod dohľadom inšpektorov. Navštívili napríklad obchodné reťazce, špecializované trafiky, pohostinstvá a aj čerpacie stanice.

Mladiství neboli špeciálne maskovaní a mali vizuálne jasne poukázať na svoj vek. Mladiství figuranti nakupovali cigarety bez čiapky, kapuce a dievčatá bez bez make-upu. Samozrejme, jednalo sa o mladých a deti, s ktorých úlohou boli oboznámení aj ich zákonní zástupcovia.

Najviac porušení zákona a predaja neplnoletým bolo evidovaných na:

  1. čerpacích staniciach 2. v gastre 3. cez e-shopy

V Košickom kraji je najväčšia pravdepodobnosť, že dieťaťu predajú cigarety

SOI uskutočnilo až 853 kontrôl na celom Slovensku. Čísla ukazujú, že kraje sa v porušení zákona líšia. V Košickom kraji je situácia najvážnejšia, tu si približne každé tretie dieťa dokáže kúpiť cigarety samo (38%).

Druhá najalarmujúcejšia situácia s predajom neplnoletým je v Trnavskom kraji (35%), následne Žilinský (28%), Trenčiansky (27%), Bánskobystrický (27%) a Nitriansky kraj (25%).

V porovnaní s celým Slovenskom najmenej porušení zákona sa uskutočnilo v Prešovskom (12%) a v Bratislavskom kraji (12%).

// Môže ťa zaujímať aj: Čo robíš dieťaťu, keď pri ňom fajčíš? //

Nákup tabakových výrobkov cez e-shopy

Deti a mladiství bývajú vynaliezaví pri objednávkach tabakových výrobkoch cez internet. V prípade doručením výrobkov kuriérom cez možnosť “osobný odber” povinnosť leží na kuriérovi, ktorý má overiť vek kupujúceho. Z praxe vieme, že kuriéri sú uponáhľaní a túto povinnosť nie vždy plnia. Ak si dieťa objedná výrobky cez samoobslužný výdaj, napríklad cez boxy – tu sa vek neoveruje už vôbec.

Situácia na uliciach je ešte horšia.

Dospelý fajčiar nemá problém dať dieťaťu cigaretu

Nahliadnite do sociálneho experimentu youtubera, ktorí požiadal mladých, aby si vypýtali cigarety od neznámych ľudí na ulici.

Vážny problém, ktorý si vyžaduje pozornosť

Predaj tabakových výrobkov neplnoletým sa v priebehu rokov postupne znižuje. V roku 2009 sme mohli hovoriť o úspešnosti detí kúpiť výrobky u 55%, v roku 2017 – 23% a dnes o 28%. Nadežda Machútová hovorí o tom, že situácia je stále ako na hojdačke, a nejedná sa len o pozítivny trend. Faktom je, že také veľké percento detí má stále ľahký prístup k cigaretám, čo je vážny problém, ktorý si vyžaduje pozornosť.

Obchodníci, ktorí berú vážne ochranu zdravia mladých ľudí, sa budúci týždeň aktívne zapoja do diskusie o nových opatreniach na zamedzenie predaja tabaku mladistvým. Spoločne s iniciatívou Na veku záleží a Slovenskou obchodnou inšpekciou budú hľadať ďalšie možné riešenia predajcov pri okrúhom stole.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlínka Pavlíková

Rok života som strávila v Nemecku. Momentálne študujem vedu o vzdelávaní so zemeraním na psychologicko-pedagogické poradenstvo vo Viedni. Zaujímam sa o históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár