„Vždy, keď som sa cítil absolútnym pánom situácie, prihodilo sa čosi, čo ma dokonale uzemnilo,“ píše v knihe Piata hora svetoznámy autor Paulo Coelho. Keď táto kniha vyšla po prvý raz, bola označovaná ako najočakávanejšia kniha roka.
Vyšla naraz v šesťdesiatich krajinách a v mnohých sa rýchlo stala aj absolútnym bestsellerom. Román je návratom do starovekej Fenície, kde Coelho na príbehu izraelského proroka Eliáša sleduje zaujímavý ľudský osud, od neľútostnej tragédie až po odhodlanosť voliť si vlastnú životnú cestu.
Piata hora je šiesty román Paula Coelha. Dal sa v ňom inšpirovať príbehom proroka Eliáša, slávneho v židovskej, kresťanskej i moslimskej tradícii, práve zápasom o kultúrnu identitu svojho národa. Využil krátku pasáž z biblie a kladia zaujímavé otázky, ktoré nútia zamyslieť sa. Pokiaľ sme si strojcami vlastného osudu? Vari mi je naveky súdené dostať sa do blízkosti cieľa – no nikdy nepretrhnúť cieľovú pásku?“ pýta sa Coelho. „Vari je Boh taký krutý, že mi ukazuje palmy na obzore v okamihu, keď na púšti zomieram od smädu?“
Podľa Coelha neexistujú tragédie, iba nevyhnutnosť. Všetko má svoju príčinu. Len sa musíme naučiť, čo je definitívne a čo dočasné. ,, Občas treba bojovať aj proti Bohu. Občas každému skríži cestu nejaká tragédia,“ rozpráva Coelho. „Vtedy nás Boh vyzýva, aby sme sa postavili proti nemu a hľadali odpoveď na jeho otázku: “Prečo tak lipneš na živote, ktorý je krátky a plný utrpenia? Aký význam má tvoj boj? Ten čo hľadá zmysel svojho života, považuje Boha za nespravodlivého a rozhodne sa bojovať proti svojmu osudu. Odvážni opustia Boha a pokračujú vo svojej ceste.” Človek si musí podľa Coelha svoj osud vybrať a nie prijať.
Prečítajte si úryvok z knihy „Piata hora“.