S jahodami jemne
Jahody sú veľmi citlivé ovocie. Odporúča sa zberať ich v ranných hodinách, keď sú ešte chladné. Trhať by sa jahody mali aj so zelenou stopkou a hneď po odtrhnutí by mali ísť do chladu. Iba tak si zachovajú sviežosť.
Aj umývať treba jahody jemne. Nie namočiť ich do misky s vodou, ale len jemne opláchnuť pod slabým prúdom vody. Umývajte len také množstvo, ktoré idete skonzumovať alebo použiť do ďalších jedál. Po opláchnutí jahody osušte na utierke alebo nechajte obschnúť na cedidle.
Stopku odstraňujte až nakoniec, pretože práve tá pri umývaní zabraňuje vnikaniu vody do plodu a tým pádom aj znehodnocovaniu jahody.
Ak chcete jahody zamraziť, opláchnuté jahody nechajte preschnúť, aby neboli po rozmrazení priveľmi mokré. Ukladajte ich jednu vedľa druhej, tak, aby sa nepučili. Dávajte mraziť primerané objemy, aby ste vždy rozmrazovali tak akurát jednu dávku.
Zaváranie jahôd
Každá kuchárka má svoj recept, koľko čoho do lekváru, džemu či kompótu. Ak so spracovaním jahôd nemáte ešte veľkú skúsenosť, tu sú nejaké mierky:
- na sirup – 1 liter šťavy a 1 kg cukru,
- na džem – 1 kg ovocia a 500 g cukru,
- na lekvár – 1 liter šťavy a 800 g cukru,
- na kompótový nálev – 1 liter vody a 500 g cukru.
Ta zmrzka vyzera super
aj ked, som to spravila kapanek jednoduchsie, len slahacky, jahody a lyzica trstinoveho cukru a tiez to zblajzli, len tak zasvistalo