Máte radi mäsko? Voľte tú zdravšiu verziu: dusenú šunku

Slávka Habrmanová/ food blogerka 0

Naozaj dobrú dusenú šunku si klasicky predstavujeme na chlebíku alebo pečive, natretom maslom, k tomu nejaká tá zelenina a raňajky ako vyšité. Alebo večera.

Šunka sa ale dá využiť aj pri varení a príjemne dokáže spestriť a chuťovo doplniť vaše pokrmy. 

Foto: Ingimage.com

Len pozor, je dôležité, ako má šunka vyzerať. Ak si zvolíte takú, kde to okolo mäsa veľmi nechodilo a namiesto dostatočného mäsového podielu máte v rukách nejakú bližšie neidentifikovateľnú ružovú hmotu s rôznymi prídavkami všetkého možného len nie mäsa, nielenže si vyberáte nízku kvalitu, nie príliš prospešnú pre vaše zdravie, ale oberáte sa aj o chuť.

Podstatné je, aby bolo vidieť sval a mäsové vlákna vo vašej šunke. Čítajte tiež informácie na obale.

Ak máte pred sebou jednoliatu masu, ktorá vyzerá skôr ako „lanšmít“, nie je to určite ono.

Samozrejme ale, istý počet É-čiek, stabilizátory, koreniace zmesi či „rýchlosoľ” v kupovanej dusenej šunke nájdete vždy.

Jednoducho bez toho strojovo vyrobiť šunku v danej kvalite, tvare, so zachovaním chuti a čerstvosti, v ktorej sa má dostať na váš stôl, to nejde.

Foto: Ingimage.com

Ako sa vyrába a kde sa vlastne taká dusená šunka vzala?

V našich končinách sa začalo s takouto technológiou prípravy mäsa ešte v 19. storočí.

Táto skvelá delikatesa vzniká pomerne zdĺhavým procesom zahŕňajúcim aj pácovanie v špeciálnom náleve, dôslednom spracovaní všetkých potrebných ingrediencií a následnom dusení za prísne kontrolovanej teploty.

Len sa ohliadnime na časy ešte pred nežnou revolúciou, keď fakt niečo exkluzívnejšie bolo k dispozícií akurát tak na pultoch predajní Tuzex, a to v podobe konzerv.

Ešteže v dnešných dňoch máme k dispozícii naozaj širokú škálu rôznych druhov šuniek.

Foto: Ingimage.com

 

Možno si hovoríte, že s mäsom radšej pomenej, ale dobrej dusenej šunke sa naozaj netreba vyhýbať.

Najmä pre jej vysoký obsah bielkovín a nízku kalorickú hodnotu. Bielkoviny sú totiž základnou stavebnou jednotkou na budovanie svalovej hmoty, zabezpečujú správne zloženie vašej stravy.

Dusená šunka, kuracia, morčacia, ale aj bravčová zvykne byť odporúčaná pri chudnutí.

Obsahuje veľké množstvo bielkovín a len veľmi málo tukov. Má nízku kalorickú hodnotu, takže jej môžete zjesť aj väčšie množstvo bez toho, aby ste sa obávali zvýšeného príjmu kalórii.

No a práve pri chudnutí je dôležité, aby ste nemali pocit hladu. V snahe o nasýtenie sú bielkoviny na tento účel priam ideálne, a to v kombinácii so zeleninou.

Odborníci zvyknú hovoriť, že optimálny príjem je 1 až 1,5 gramu bielkovín na kilogram hmotnosti človeka.

Pri pravidelnom cvičení sa potrebná dávka zvyšuje. Ak chcete budovať svalovú hmotu, príjem bielkovín by mal stúpnuť aj na 2 gramy a viac.

Napríklad taká bravčová šunka má podľa údajov zverejnených na kaloricketabulky.sk viac ako 16-percentný podiel bielkovín.

Šunka bravčová

Kalórie: 26,92 kcal

Energia: 112,65 KJ

1x plátok (15 g)

 

 

 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár