Oplatí sa vymeniť obyčajné mlieko za rastlinné?

Marcela Beňová 0

Nielen medzi deťmi, ale aj medzi dospelými je čoraz rozšírenejšia intolerancia laktózy. Tá spôsobuje, že organizmus ťažšie znáša mliečny cukor, čo so sebou prináša rôzne nepríjemnosti.

Mnoho ľudí si intoleranciu laktózy mýli s alergiou na kravské mlieko. Intolerancia laktózy sa prejavuje predovšetkým tráviacimi ťažkosťami, ktoré sa objavia do pol hodiny po tom, ako organizmus príde do kontaktu s mliekom.

Shutterstock

Sú riešením rastlinné mlieka?

Rastlinné mlieka nie sú v gastronómii novinkou, vyskytujú sa odnepamäti. S tým bežným “mliekom” však nemajú takmer nič spoločné.

Rastlinné mlieko, ale aj syr či jogurt nesie svoj názov naozaj len preto, že je konzistenciou podobný tomu živočíšneho pôvodu.

Marketingu okolo rastlinných mliek veľmi pomáha aj samotné balenie, ktoré pripomína krabicu od bežného mlieka.

Trendy: lebo zdravšie

Zákazníci, ktorí po rastlinných mliekach siahnu, sa tak rozhodnú z dvoch dôvodov. Buď sa na odporúčanie lekára vyhýbajú laktóze, alebo to robia v rámci trendu zdravej výživy.

Rastlinné mlieka sú veľmi obľúbené u vegetariánov a vegánov, ale aj u žien, ktoré sa rozhodnú variť svojím deťom zdravšie. Ako to však s rastlinnými mliekami je?

Mlieko verzus rastlinný nápoj

Kým v minulosti sa pediatri zhodli na názore, že mlieko je pre vývin organizmu dôležitý, dnes už to tak nie je.

Naopak, ozýva sa čoraz viac hlasov, ktoré upozorňujú na to, že v čase, keď „vyrastieme z detských nohavíc“ už náš organizmus pitie mlieka.

Hľadajú sa zdroje vápnika

Mlieko naďalej zostáva bohatým zdrojom vápnika. To však aj množstvo iných potravín, a vedci sa zhodnú na tom, že rovnako dobre, možno dokonca ešte lepšie, poslúžia ľuďom hodnotné látky získané z rastlinných produktov. Rastlinné mlieko alebo rastlinný nápoj je jednou z nich.

Existuje veľa druhov potravín, z ktorých si rastlinné mlieko môžeme vyrobiť. Niektoré z nich poskytujú naozaj hodnotné látky, s inými je to slabšie.

Sójové mlieko

Medzi najzdravšie rastlinné nápoje určite patrí sójové mlieko, ktoré množstvom vápnika presahuje aj bežné mlieko.

Pritom však obsahuje, len polovičnú dávku jeho kalórií, a pokiaľ ide o cholesterol, nenájdete v sójovom mlieku žiadny.

Shutterstock

 

Rastlinné mlieko je zdravé, nie však nevyhnutné

Rastlinné mlieka sú obohatené o veľké množstvo vitamínov, napríklad dôležitý vitamín D, A či B.

Okrem sójového nájdete na trhu aj mandľové, ryžové, kokosové a slnečnicové, vyrába sa však aj z pistácií, chia semienok, quinoe, tekvice, dokonca aj zo zemiakov.

Pripravuje sa rôznymi spôsobmi, niektoré zvládnete dokonca aj doma. Prečítajte si viac v článku: Rastlinné mlieka, ako ich vyrobiť doma.

Musíme ich mať v jedálničku?

A ako je to s jeho nevyhnutnou prítomnosťou v našej chladničke? Aj keď rastlinné mlieko môže byť dôležitým a zdravým produktom, doplní nášmu telu vitamíny a dodá potrebnú výživu, pokiaľ mu neprídete na chuť, kupovať ho nemusíte.

Treba povedať, že rovnako ako výrobcovia, aj jeho výživová hodnota sa líši od jednej krabice k druhej.

Stačí sa pozrieť napríklad na obľúbené mandľové mlieko:

  • Samotné mandle sú pre organizmus veľmi prospešnou potravinou. Avšak v mandľovom mlieku z reťazca nájdete takmer minimum vápnika, rovnako aj iných dôležitých látok.
  • Ide tiež o produkt, ktorý dodá energiu – a tú je potrebné následne spáliť pri pohybe. Takže pokiaľ pravidelne nešportujete, potrebnú dávku vitamínov v ľahko stráviteľnej forme dodáte organizmu aj inou cestou.

Okrem toho je treba podotknúť, že do mnohých rastlinných mliek z obchodov sa vitamíny pridávajú umelo.

Shutterstock

 

Základom zostáva ovocie a zelenina

Ak sa obávate, že by vám predsa chýbal vápnik, nájdite si medzi potravinami tie, ktoré vám ho doplnia:

  • Výbornou, a pritom dostupnou a lacnou potravinou, je napríklad čínska kapusta. Stačí pol šálky denne a organizmus dostane svoju dennú dávku vápnika.
  • Výborné sú aj orechy, mandle, pomaranč, brokolica, figy, rebarbora alebo biela fazuľa. Pri strukovinách je treba podotknúť, že sú skvelým spôsobom, ako dopĺňať vitamíny aj v prípade, že sa vyhýbate konzumácii mäsa.
  • Pokiaľ chcete do svojho jedálnička zaradiť potraviny s väčším množstvom bielkovín, môžete zas siahnuť po tuniakovi, lososovi, arašidovom masle alebo hrášku.

Čo do rannej kávy?

Samozrejme, všetky mamičky kávičkárky trápi, aký bezlaktózový nápoj si nalejú do rannej kávy. Rastlinný nápoj si jednoducho vyrobíte aj doma.

Najjednoduchšie je mandľové mlieko. Stačí, ak 250 gramov mandlí namočíte cez noc do vody. Ráno mandle premyjete, pridáte liter čistej vody, štipku soli a dohladka rozmixujete. Mlieko prepasírujete cez tenkú tkaninu a uskladníte v chladničke, kde vydrží 3 až 5 dní.

Prečítajte si ostatné recepty aj s videom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár