Zdravý, neuveriteľne bohatý na železo a nízkokalorický. Čo viac môžeme chcieť od špenátu?
Jasné, býva strašiakom každej školskej jedálne, no treba si uvedomiť, že je považovaný za jednu z najvýživnejších potravín na svete, ktorá má zároveň minimum kalórií.
Foto: Ingimage.com Špenát pochádza z juhozápadnej Ázie. Do našich končín sa dostal cez severnú Afriku a Španielsko, odkiaľ sa rozšíril do celej Európy. Prvé recepty so špenátom vznikli už v roku 1390.
Počas jeho dlhej histórie odborníci skúmali, prečo má také vzácne výživové hodnoty, aké má. Odhalili, že disponuje neskutočným množstvom železa. Až do 80. rokov minulého storočia mu ale bola pripisovaná táto vzácnosť neprávom. Neverili by ste, môže za to desatinná čiarka.
Istý vedec sa ešte v roku 1870 pri analýze obsahu tohto kovu v špenátových listoch pomýlil a uviedol, že špenát obsahuje 30 mg železa, správne však bolo 3 mg. Až po naozaj dlhých rokoch sa prišlo na to, že šlo o matematickú chybu, no nič to.
Špenát má aj tak množstvo ďalších pozitív. 100 gramov tejto chutnej zeleniny obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínov K a A, ďalej mangán, kyselinu listovú a významné množstvo horčíka. Okrem toho sa skladá z vlákniny, vápnika a bielkovín.
Foto: Ingimage.com Nielen mäso je bohaté na bielkoviny Takže nielen mäso, ale aj špenát je bohatý na tak cennú látku ako sú bielkoviny Z hľadiska bielkovín je dôležité vedieť, do akej miery sa podieľajú na kalorickej hodnote danej suroviny.
Napríklad špenát sa radí medzi zeleniny s jednou z najvyšších hodnôt tohto pomeru. Z jeho celkovej kalorickej hodnoty tvoria bielkoviny až 49 %, a to ide o rastlinné bielkoviny.
Naproti tomu mäso je síce tiež bohaté na bielkoviny, no jeho kalorickú hodnotu tvoria aj iné látky ako napríklad sacharidy a tuky. A to už je problém! Práve vďaka bielkovinám sa špenát odporúča najmä pre deti, čím prispieva k ich správnemu rastu.
Stačí ich len presvedčiť, že to zelené čudo na tanieri je naozaj chutné a zdravé. Ak máte tie správne recepty, na prvý pohľad nemožné sa zakrátko môže zmeniť na pravdepodobné, v prípade úspešného konca aj reálne.
Foto: Ingimage.com Ale nielen deti by ste mali orientovať na špenát. Pravidelná konzumácia špenátu sa odporúča aj ľuďom nad 50 rokov, najmä tým, ktorí si chcú zachovať dobrý zrak. Bolo dokázané, že má také vlastnosti, ktoré chránia sietnicu.
Vitamín K nachádzajúci sa v špenáte, dokáže zadržiavať vápnik v kostiach, takže sú pevnejšie. Tým pádom sa nám núka jasná prevencia tak zásadného ochorenia ako je osteoporóza.
Špenát by mali do svojho jedálnička zaradiť aj tehotné ženy a to vďaka bohatému obsahu kyseliny listovej. Telu budúcej matky dodáva potrebné výživové látky a zabraňuje možným poškodeniam plodu.
Spomínaná kyselina listová tiež pomáha znížiť riziko mŕtvice.
Foto: Ingimage.com Špenát chráni mozog pred predčasným starnutím; zabezpečí tiež, aby vám to lepšie myslelo. A nielen to, časopis Journal of Nutrition v roku 2004 zverejnil výskum, podľa ktorého špenát obsahuje karotenoid neoxantín.
Pojem skôr pre vedcov, nám laikom stačí vedieť, že je to látka, ktorá pomáha ničiť bunky rakoviny prostaty. Viac ako desať rôznych flavonoidov v špenáte, ktoré majú antioxidačné účinky, znamenajú nižšie riziko rakoviny prsníka u žien.
Vedci tiež hovoria o prevencii rakoviny kože či žalúdka. Špenát prospieva aj srdcu, udržiava krvný tlak v norme, zabraňuje vstrebávaniu cholesterolu nebezpečného pre funkciu ciev.
Foto: Kaufland
Čo je ale na tom celom najlepšie? Špenátu sa môžu dosýta najesť aj tí, ktorí sa pokúšajú chudnúť. Nemá totiž takmer žiadne kalórie (v 100 gramoch sa nachádza len 20 kcal).
Ešte podstatnejšie v tomto zmysle je, že zo špenátu sa energia uvoľňuje postupne, vďaka čomu zaháňa pocity hladu. Takže, poďme si uvariť špenát! Čerstvý aj mrazený nájdete v obchodnom reťazci Kaufland.
Nutričné hodnoty:
Kalórie: 24,38 kCal
Energia: 102 kJ
Jednotka: 1 x 100g
Loading...