…môže byť, ak vás presvedčí rozhovor, ktorý pre vás – našich čitateľov – pripravila redakcia www.rodinka.sk s kandidátkou na primátorku Bratislavy p. Vášaryovou. Otázky sú z prieskumu medzi bratislavskými mladými rodinami – nech sme vám blízko myslením a potrebami.
Chcete byť primátorkou hlavného mesta – niektorí kandidáti ale pridávajú ako „genetický bonus“ fakt, že sú rodení Prešpuráci. Ako chcete dokázať, že vám nechýba lokálpatriotizmus, na ktorý sú domáci takí hrdí?
Dovoľte otázku – niektoré časti mesta boli pripojené k mestu Bratislava až v roku 1974. Sú ich obyvatelia Bratislavčania alebo nie? Potomkovia komunistov, ktorí nechali zbúrať polovicu Starého mesta a postaviť štvorprúdovku 6 metrov od gotického dómu, majú tiež bonus? Aj keď vedia len jednu reč, čo je proti všetkým pravidlám „pravého“ Prešpuráka? Už sme zažili delenia Slovákov na tých „pravých“ a „nepravých“. Boli produktom politiky SNS a proti takejto politike som sa vždy rázne postavila.
Pre primátorskú stoličku sú dôležité iné „bonusy“. Hodnoty, ktoré vyznávame a charakter, ktorý sme si odniesli z domu, ako aj skúsenosti z politického vyjednávania na domácej, ale aj medzinárodnej úrovni. Primátorská funkcia v hlavnom meste jedného z členských štátov Európskej únie vyžaduje omnoho viac, ako akéhokoľvek iného mesta Slovenskej republiky.
Vox populi – vox Dei. Hlas ľudí z bratislavskej MHD nie si je celkom istý, že by mala mestu šéfovať herečka, čo ako dobrá…
Som veľmi pyšná na to, že hoci som herectvo nikdy neštudovala, mojich 19 rokov v divadle zanechalo stopu v mysliach ľudí, aj tých, ktorí ma nikdy nevideli hrať. Znamená to pre mňa, že som tie roky nepremárnila. A som rada, že postupom času sa objavujú hodnotenia aj mojej diplomatickej a politickej činnosti od roku 1990.
Ste v strane, kde sa všeličo kýve, médiá prepierali i Vás kvôli bytu. Ľudia by radšej – ako záruku budúcej práce pre všetkých – videli na vysokých postoch ľudí, ktorí majú čistý štít a majú aj takých priateľov.
SDKÚ-DS je politickou stranou, ktorá doviedla Slovensko do NATO a EÚ. To bola aj moja osobná méta a som nesmierne hrdá na to, že sme to dokázali, hoci sme štartovali z nevýhodnej pozície. Chápem, že to dnes mnoho mladých ľudí považuje za samozrejmosť a verím, že sa nikdy neocitnú v bezvýchodiskovej situácii ako moja generácia, keď nám pred nosom v roku 1968 znovu spadla železná nepreniknuteľná opona.
Môj manžel, Milan Lasica, za komunizmu nesmel bývať v centre mesta a keby boli určití ľudia zostali pri moci, určite by mu na jar v roku 1992 – to ešte bolo Československo – nepovolili vymeniť byt z Karlovej Vsi na Dostojevského rad, kde bývame doteraz. Ale chápem, že sa to niektorým ich dnešným potomkom hodí do kampane.
Poďme k rodinám – ste mamou. Čo vám chýbalo ako matke v čase Vašej materskej dovolenky /hmotné i nehmotné/ a čo tu nie je ešte teraz?
Môj manžel – mal už 40 rokov, keď sa nám narodili deti – nemohol pracovať, takže mojím nástupom na materskú – dostávala som 600 Kčs mesačne – sa nám prudko znížila životná úroveň. Nemali sme papierové plienky, na pomaranče sme hodiny stáli v rade a pre mäso som chodila o 6.00 ráno. Oblečenie pre deti som si šila, lebo obchody boli prázdne. Materské centrá, krásne kočíky, hotová strava – o tom sme mohli iba snívať, ak sa nám dostal do ruky prepašovaný časopis zo Západu, kde to už všetko bolo.
Závidím dnešným mladým rodinám, že sa môžu viacej venovať deťom a majú pohodlnejší nákup potrebných a niekedy aj nepotrebných vecí. Bola by som privítala tzv. švédske plienky, aby sa deti nebudili na to, že sú mokré v noci alebo elektrický ohrievač fľaše, aby som nemusela v noci vstávať.
Bratislava je mestom s množstvom prisťahovalcov, teda i mladých rodín. Lenže zľavy na všetko možné sa ponúkajú predovšetkým len seniorom. Ako chcete vy podporiť mladé rodiny a deti, aby mali možnosť kultúrneho a športového vyžitia?
Bratislavu v posledných rokoch opustilo 31 tisíc Bratislavčanov, ktorí odišli buď do iných miest v Európe, alebo sa presťahovali na vidiek. To sú občania, ktorí nám chýbajú a zároveň signál, že niečo nie je v poriadku. Mesto – najmä v centre – sa vyľudňuje. Moju úlohu vidím aj v tom, aby sa niektorí vrátili a noví prisťahovali. Ale čo im ponúkneme? Dostupné predškolské zariadenia vysokej kvality, dobré školy, príjemné protredie a bezpečnosť.
Mediatéku (moderné kultúrne zariadenie, kde sa dá stráviť voľný čas s celou rodinou), Areál zdravia a zábavy (športoviská pre verejnosť a celé rodiny) a viac zelene, napríklad aj vytvorením Centrálneho parku. Suhlasím s tým, že tak ako zľavy vítajú seniori, tak by ich privítali aj mladé rodiny s deťmi, ktoré to v súčasnosti tiež nemajú ľahké. Nevylučujem, že sa inšpirujeme napríklad mestom Trenčín a okrem seniorskej zavedieme aj rodinnú kartu.
Staré budovy sú fajn, aj historická atmosféra – horšie to však je pri prechádzaní s kočíkom Bratislavou /a nielen Starým mestom/ cez vysoké obrubníky a chodníky, ktoré sú neustále zapchaté zaparkovanými autami. Chýbajú tiež plošinky pri vychádzaní a schádzaní z chodníka.
Mesto nemá urbanistickú víziu, ktorú som sa zaviazala predložiť voličom do pol roka od volieb spolu s ing. Petrom Gerom – urbanistom, ktorý tvoril urbanistické koncepcie niekoľkých miest v Nemecku. Tá je podmienkou pre vypracovanie komplexnej koncepcie statickej dopravy – teda aj parkovania. Aby sme vedeli, kde potrebujeme parkovacie domy, kde podzemné či zberné parkoviská. A tie musíme postaviť, alebo presvedčiť developerov, aby ich stavali. Ale tam, kde ich naozaj potrebujeme. Potom sa zbavíme aj zapchatých chodníkov, ktoré sú neakceptovateľné pre všetkých peších i rodiny s kočíkmi.
Achillovou pätou hlavného mesta je aj doprava. Ako chcete uľahčiť jej využívanie rodinám s malými deťmi tak, aby sa na konto využitia MHD celkovo odľahčila doprava v meste?
Aj v Brne už majú autobusy a eletričky, ktoré sú moderné a kde sa nemusíte s kočíkom šplhať ako na Gerlach. A pritom pred 8 rokmi to bolo ešte dopravne zaostalé mesto ako Bratislava. MHD musíme v prvom rade zefektívniť (po audite uprafiť trafikón) a zmodernizovať. Budem tiež presadzovať systém vysokokapacitnej čiastočne podzemnej vlakovej dopravy a tioež vodnej MHD na Dunaji.
Nielen pre rodiny s deťmi by som chcela miesto električkovej krátkej trate cez Starý most rozhodnúť o stavbe architektonicky výnimočného promenádneho mosta, plného zelene, lavičiek a kultúrnych artefaktov. Mosta, ktorý sa stane ďalšou atraktivitou mesta a ktorým sa bude dať prejsť prechádzkou z Eurovei do Sadu Janka Kráľa.
Mladí už prevažne myslia ekologicky. Zaujíma ich, ako sa k problému odpadu, ovzdušia a zelene stavia aj kandidátka na primátora a to aj napríklad k pozostatkom po psíčkoch a psíčkaroch…
V oblasti životného prostredia sa radím s ekologičkou Ľubicou Lacinovou. Je to vynikajúca odborníčka, ktorá by v prípade môjho víťazstva bola súčasťou môjho tímu. V spolupráci s ňou sme pripravili riešenia, ktoré pomôžu Bratislave zlepšiť životné prostredie a pripraviť sa na globálne klimatické zmeny. Všetky tieto riešenia nájdete na mojej webovej stránke.
Okrem už spomínaných cyklotrás, vodnej MHD či rozšírenia zelene v meste sa chceme zamerať na odstránenie tikajúcich bômb (napr. Gudronové jazero nad Devínskom Novou Vsou, pozostatky rafinérskych havárií či chemické úložiská v bývalej Dimitrovke a v jej okolí) a na prípravu mesta na globálne klimatické zmeny. Bratislava sa už stretáva s prejavmi postupnej globálnej zmeny klímy, predovšetkým s veľkými horúčavami, dlhými obdobiami sucha a s náhlymi búrkami a prívalovými dažďami. Veľký význam nielen pri prevencii majú stromy a trávniky, ktoré pomáhajú vsiaknuť časť dažďovej vody.
Z miniprieskumu v Bratislave rodinám chýba a prekáža všeličo: plaváreň v Starom meste, baby friendly reštaurácie, ťažké dvere na obchodoch, ktoré je nemožné otvoriť pri vstupe s kočíkom či dieťaťom, detský kútik na úradoch a pošte, miesto, kde môžu rodiny ísť, keď prší, bezpečné ihriská, parkovacie miesta pre rodiny s deťmi, nízkonákladové aktivity pre deti cez víkend, opatrovateľské kútiky pre matky, keď si musia niečo samé vybaviť u lekára ako aj prednostné vybavenie matiek s deťmi na úradoch a v zdravotníctve. Čo z toho viete urobiť Vy, aby bola Bratislava viac „family friendly“?
O plavárni v Starom meste veľmi presvedčivo hovorí moja priateľka, kandidátka na starostku Starého mesta Tatiana Rosová. Úlohou mesta je postaviť konečne olympijský bazén. Ale môj projekt Fit and Fun zahŕňa aj plaváreň pre verejnosť. K tým chýbajúcim veciam, ktoré ste vymenovali, by som mohla dodať prednostné miesto pre rodinu s malým dieťaťom v garážach, tak ako je to napríklad vo Viedni, baby friendly kultúrne zariadenia, ako je to v Paríži a podobne.
Ale netreba nič vymýšľať, metropoly okolo nás už našli recepty na to, aby sa mladé rodiny cítili dobre aj v centre mesta. Len ich treba poznať a presadiť. A aj preto kandidujem. Aby sa z Bratislavy konečne stala moderná európska metropola.
Pri vstupe do funkcie isto musíte mať zázemie svojej rodiny. Čo vravia na Vaše rozhodnutie? Riešia spolu s Vami pri káve napríklad aj tieto problémy, ktoré sme načrtli zo života bratislavských rodín my?
Moja rodina ma vždy podporovala, manžel, aj obidve dcéry. Je to pre mňa dôležité vedieť, že mi veria. Kávu nepijem. O mojich pracovných záležitostiach sa samozrejme rozprávame. Žijú v tomto meste, takže vedia povedať, čo sa im tu páči a čo by naopak chceli zmeniť. Dcéry to navyše vďaka štúdiu v zahraničí vedia porovnať s inými európskymi mestami, od ktorých môžeme odkukať veľa pozitívneho.
Za rozhovor a inšpiráciu pre Bratislavčanov ďakuje Mária Kohutiarová.