V posledných rokoch klesá záujem o manželstvo a pribúda viac faktických partnerských spolužití. Každé tretie dieťa sa narodí mimo manželstva.
Žiť bez „papiera,“ ako sme to na adresu manželstva už možno počuli, je síce trendy, no nie je to až tak výhodné. V porovnaní s manželom (manželkou) je druh (družka) chránený vždy slabšie.
Čo sa zmení po sobáši
Uzatvorením manželstva sa nemení iba status vydatá/ženatý, čo znamená napríklad to, že žiaden z manželov za trvania manželstva nemôže uzatvoriť manželstvo s inou osobou.
Manželom vyplýva zo zákona mnoho oprávnení, napríklad právo na spoločné priezvisko, právo na vzájomné zastupovanie, rôzne majetkové práva (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov). Manželia majú výhody aj v daniach: manžel si môžu uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, druh nie.
Manželia majú tiež vzájomnú vyživovaciu povinnosť. V manželstve sa uplatňuje princíp rovnosti a solidarity a chráni sa „slabší“ z manželov – pokiaľ napríklad jeden z manželov zabezpečuje starostlivosť o rodinu a domácnosť, mal by mať rovnaké finančné možnosti a rovnakú životnú úroveň ako druhý manžel, ktorý pracuje. Ak to tak nie je, môže sa obrátiť na súd a ten určí rozsah vyživovacej povinnosti tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká.
Pozrite si konkrétne príklady osobných a majetkových práv manželov:
Právo manželov na spoločné priezvisko
Manželia majú právo na spoločné priezvisko. Spoločné deti manželov musia mať rovnaké priezvisko. Druh a družka nemajú zo zákona právo na spoločné priezvisko. Spoločné deti druha a družky nemusia mať rovnaké priezvisko.
Manžel nemusí uznávať otcovstvo dieťaťa
Za otca sa považuje manžel matky dieťaťa, a to automaticky zo zákona. Nezosobášení biologickí rodičia majú možnosť (nie povinnosť) určiť otcovstvo na matrike alebo na súde.
Zastupovanie medzi manželmi
Zo zákona patrí manželom právo navzájom sa zastupovať v bežných veciach. Druh aj družka potrebujú plnomocenstvo na zastupovanie aj v bežných veciach.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
Iba manželom môže vzniknúť bezpodielové spoluvlastníctvo, do ktorého patria veci, ktoré manželia nadobudnú počas trvania manželstva. Druh a družka môžu spoločne nadobudnúť vec iba ako podieloví spoluvlastníci.
Viac k tejto téme: Práva a výhody manželov: spoločné priezvisko a majetkové práva
Vzájomná vyživovacia povinnosť manželov
Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Druh a družka nemajú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Rozdielne sú v porovnaní s nevydatou matkou chránené aj nároky rozvedenej manželky (v prospech manželky).
Právo na bývanie v manželovom dome/byte
Kým manžel môže užívať dom/byt vo výlučnom vlastníctve druhého manžela, druh/družka nemá povinnosť strpieť užívanie svojej nehnuteľnosti druhým partnerom a môže sa domáhať vypratania nehnuteľnosti.
Ochrana pred násilným manželom
Manžel sa môže domáhať, aby súd obmedzil užívacie právo k spoločnému domu alebo bytu násilnému manželovi.
Voľno v práci pri svadbe
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe.
Daňové výhody
Manžel si môžu uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Druh nie.
Viac k tejto téme: Práva a výhody manželov: vyživovacia povinnosť a právo na bývanie
Voľno v práci pri úmrtí manžela
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela, v prípade úmrtia druha/družky pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň.
Dedenie
Ak sa detí podľa zákona (poručiteľ nezanechal závet), dedia v prvej skupine deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nemal poručiteľ manžela, všetko zdedia jeho deti. Druh/družka priamo zo zákona v takom prípade nezdedia nič.
Ochrana osobnosti po smrti manžela
Iba manžel a deti, a ak ich niet, rodičia, môžu uplatňovať právo na ochranu osobnosti po smrti manžela. Druh/družka takéto právo nemá.
Vdovský/vdovecký dôchodok
Ovdovelý manžel/manželka si môže požiadať o vdovský/vdovecký dôchodok. Druh/družka si nemôžu požiadať o túto dávku.
Viac k tejto téme: Práva a výhody manželov: dedenie a vdovský dôchodok
* Zákon o rodine. Komentár: Bronislava Pavelková. C.H.Beck